Czym jest pełnoceramiczna korona zęba i komu pomaga

halembadent.pl 1 rok temu

Naturalna korona zęba to jego widoczna część. Gdy ulega uszkodzeniu np. w wyniku próchnicy i nie ma możliwości uratowania jej w inny sposób, z pomocą przychodzi korona pełnoceramiczna, jako protetyczne uzupełnienie. Dzięki niej nie tylko odzyskasz komfort podczas jedzenia, ale też wzrośnie atrakcyjność twojego uśmiechu. Pełnoceramiczna korona zęba mocowana jest albo na naturalnym korzeniu zęba, albo na wszczepionym implancie.

Pełnoceramiczna korona zęba – kiedy można ją zastosować

Gdy chodzi o protetyczne uzupełnienia, koronę możesz zastosować między innymi:

  • gdy ząb jest bardzo zniszczony, np. w wyniku próchnicy,
  • w rekonstrukcji zgryzu,
  • kiedy brakuje zawiązków zębów stałych,
  • jako zabezpieczenie zęba po leczeniu kanałowym,
  • w przypadku wrodzonego braku szkliwa,
  • by naprawić ząb po złamaniu,
  • w celu poprawy estetyki zęba przebarwionego lub zniekształconego,
  • jako punkt podparcia mostu,
  • przy braku jednego zęba lub całkowity bezzębiu,
  • na implancie zębowym

oraz gdy mniej inwazyjne metody nie są możliwe. Ostateczną decyzję podejmij po konsultacji z lekarzem. W trakcie przeprowadzonego wywiadu sprawdzi on, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania korony pełnoceramicznej.

Kiedy korona pełnoceramiczna nie może być zastosowana?

Choć korona pełnoceramiczna ma na celu poprawę stanu uzębienia i komfortu w trakcie jedzenia, to nie zawsze możesz skorzystać z tego rodzaju uzupełnienia protetycznego. Do najczęstszych przeciwwskazań należą:

  • choroby zębów, przyzębia i błony śluzowej,
  • brak naturalnego korzenia,
  • zły stan wyrostka zębodołowego, co uniemożliwia wstawienie implantu,
  • ogólny zły stan twojego zdrowia,
  • aktywne nowotwory,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • nadciśnienie.

Jeśli tylko będzie to możliwe, dentysta usunie przeszkody i wyznaczy optymalny termin pierwszej wizyty, w której trakcie będzie on mógł rozpocząć przygotowanie do założenia pełnoceramicznej korony zęba.

Budowa i rodzaje pełnoceramicznej korony zęba

Ze względu na bardzo dobre naśladowanie naturalnego szkliwa, pełnoceramiczna korona zęba zaliczana jest w tej chwili do najlepszych. Dzięki zastosowaniu komputerów zarówno na etapie ich projektowania, jak i wytwarzania, korony te wykazują takie same cechy jak naturalny ząb. Pełnoceramiczna korona zęba jest bezpieczna, estetyczna, biokompatybilna i wykonana z dużą precyzją.

Korona pełnoceramiczna wykonana jest z czystej ceramiki. Doskonale sprawdza się przede wszystkim jako protetyczna odbudowa dla zębów w odcinku przednim szczęki i żuchwy.
Ze względu na sposób wykonania, koronę dzielimy ją na:

  • pełnoceramiczną,
  • pełnoceramiczną tłoczoną,
  • pełnoceramicznę spiekaną,
  • pełnoceramiczną frezowaną.

W jaki sposób może być zamocowana pełnoceramiczna korona zęba?

Sposób mocowania korony zęba zależy w dużej mierze o tego, czy ma zastąpić utracony ząb, czy też być uzupełnieniem zdrowej części, która jeszcze się zachowała.

W pierwszym przypadku dentysta może zdecydować o wykonaniu mostu protetycznego. Osadza go na oszlifowanych sąsiadujących zębach. Miejsce ubytku zajmuje korona pełnoceramiczna. Dzięki podparciu go na zdrowych zębach siła nacisku, który pojawia się w trakcie jedzenia, rozkładana jest równomiernie na cały most.
Jeśli warunki na to pozwalają, może też zaproponować wszczepienie implantu. Pełnić on będzie rolę korzenia zęba, na którym umieszczona będzie korona z porcelany.

Pełnoceramiczną koronę zęba dentysta może też umieścić na zdrowej części zęba, który z różnych przyczyn uległ uszkodzeniu. Gdy nie można odbudować go dzięki plomby, czy też metodą inlay/onlay, wówczas jedynym rozwiązaniem jest założenie korony zęba. Tym samym dentysta wzmocni część, która pozostała i uzupełni brak. Korona zęba pod względem wyglądu i adekwatności do złudzenia przypomina naturalny ząb. Dodatkowo oznacza się wysoką estetyką, dzięki czemu doskonale nadaje się na uzupełnienie zębów przednich. Choć ze względu na konieczność szlifowania zdrowych zębów i tym samym ingerowania w ich zdrową tkankę nie jest to sposób doskonały, to bardzo dobrze spełnia swoje zadanie.

Korona pełnoceramiczna – zalety i wady

Jak każde uzupełnienie protetyczne, tak i korona pełnoceramiczna ma swoje zalety i wady. Na szczęście tych pierwszych jest zdecydowanie więcej.

Zalety

Jedną z największych zalet tego rodzaju korony jest jej niemal doskonałe podobieństwo do prawdziwego zęba. Dobrze wykonana sprawia wrażenie naturalnego zęba, w dodatku nigdy nie leczonego. Jakby prawdziwy ząb jakimś cudem przez wszystkie lata użytkowania, zachował swój idealny stan. Możliwe to jest dzięki temu, iż korona zębowa z porcelany, dopasowana jest zarówno pod względem koloru, jak i adekwatności odbijania światła. Protetyk kształtuje ją też zgodnie panującymi w jamie ustnej uwarunkowaniami anatomicznymi. Oznacza to, iż punkt styku z zębem znajdującym się naprzeciw, jest we adekwatnym miejscu.
Korona zrobiona jest z materiału odpornego na działanie czynników chemicznych.

Dzięki temu, iż korona pełnoceramiczna wykonana jest z tlenku cyrkonu, na jej powierzchni zbiera się o wiele mniej bakterii, niż ma to miejsce w przypadku użycia innych materiałów.
Jest też bezpieczna w użytkowaniu, odporna na działanie wysokich temperatur i nie wywołuje reakcji alergicznych.

Trudno jednoznacznie określić, jak długo korona pełnoceramiczna skutecznie zastępować będzie ubytek. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań anatomicznych w jamie ustnej i sił, które będą oddziaływać na koronę zębową. Na jej trwałość wpływ ma również regularna higienizacja całego uzębienia i wizyt kontrolne. Dzięki temu dentysta na bieżąco będzie mógł sprawdzić jej stan.

Wady

Gdy chodzi o wady, to na pewno wyższa cena – pełnoceramiczna korona zęba jest droższa. Poza tym, w porównaniu do koron porcelanowych na metalu i na cyrkonie, wytrzymałość mechaniczna korony pełnoceramicznej jest niższa. Z tego względu, raczej nie poleca się jej do odcinków bocznych.

Idź do oryginalnego materiału