Cofające się dziąsła – przyczyny, objawy, skutki oraz sposoby zapobiegania i leczenia

halembadent.pl 5 miesięcy temu

Zdrowie dziąseł jest najważniejsze dla utrzymania dobrego stanu całej jamy ustnej. Dlatego tak ważna jest zarówno profilaktyka, jak i szybkie diagnozowanie oraz leczenie wszelkich pojawiających się problemów. Jednym z nim jest cofanie się dziąseł, które, choć jest procesem długotrwałym, w konsekwencji może prowadzić do bardzo poważnych problemów. Niestety problem ten pojawiać się może u osób w różnym wieku, ale grupą szczególnego ryzyka są osoby starsze.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej przypadłości, jej przyczynom, objawom, skutkom oraz sposobom zapobiegania i leczenia.

Recesja dziąseł – czym jest, jak się objawia i do czego może prowadzić

Cofanie się dziąseł zwane inaczej recesją, to problem, z którym boryka się wiele osób. Jest to zaburzenie polegające na przesuwaniu się brzegu dziąsła ku górze. W konsekwencji powoduje to odsłonięcie szyjki, a następnie korzeni jednego lub kilku zębów.

Proces ten postępuje bardzo wolno, dlatego na wstępnym etapie trudno go zdiagnozować. Natomiast jednym z pierwszych objawów, po których można rozpoznać cofające się dziąsła, jest zwiększona wrażliwość zębów w trakcie jedzenia, picia lub mycia zębów. Przyczyną tego przeszywającego i nieprzyjemnego bólu jest stopniowe odsłanianie szyjek i korzeni zębowych. Występuje ona w reakcji na działanie bodźców zewnętrznych, ale zdarza się również, iż pojawia się samoczynnie. Od innych przypadków nadwrażliwości zębów odróżnia ją to, iż nie ustępują i pojawiają się codziennie.

Przeczytaj także: Nadwrażliwość zębów — objawy, przyczyny i zapobieganie

Kolejnym objawem tej przypadłości może być również występowanie krwawienia z dziąseł podczas szczotkowania zębów.
Ponadto, ze względu na odsłonięcie przez cofające się dziąsło większej powierzchni zębów, wyglądają one na dłuższe.

Cofające się dziąsła – główne przyczyny i skutki

Jedną z głównych przyczyn tego problemu jest niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej. Nieregularne mycie zębów bądź niedokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych poprzez nitkowanie lub irygację powoduje odkładanie się płytki nazębnej. To zaś w konsekwencji prowadzi do odkładania się kamienia nazębnego. jeżeli nie zostanie on usunięty, może prowadzić do chorób przyzębia, w tym do stanów zapalnych dziąseł. Te schorzenia zaś mogą stać się przyczyną recesji dziąseł.

Cofanie się dziąseł może być spowodowane również przez zbyt mocne mycie zębów. Zbyt duży nacisk szczoteczki na dziąsła podczas codziennej higieny może doprowadzić do ich przewlekłego krwawienia, a w konsekwencji do powstawania stanów zapalnych. A te, jak już wiemy, przyczyniają się do ich recesji.

Do przyczyn tej przypadłości zaliczyć można również uwarunkowania anatomiczne, w postaci wad zgryzu lub wrodzonego przerostu wędzidełka, a także zgrzytanie zębami lub ich zbyt mocne naciskanie.
Warto również wspomnieć, iż u osób palących papierosy o wiele częściej dochodzi do cofania się dziąseł.

Cofające się dziąsła to nie tylko problem natury estetycznej. Odsłonięte szyjki i korzenie są bardziej narażone na działanie bakterii, co może prowadzić do rozwoju próchnicy. Recesja dziąseł niesie również za sobą ryzyko ubytków w szkliwie, a także rozchwiania zębów. W zaawansowanej postaci może również prowadzić do zapalenia przyzębia, którego konsekwencją może być choćby wypadanie zębów. Dlatego tak ważne jest wczesne zdiagnozowanie problemu, aby można było zapobiec eskalacji tego problemu.

Jak zapobiegać recesji dziąseł

Podobnie jak w przypadku każdej innej przypadłości, zapobieganie recesji dziąseł zaczyna się od profilaktyki. Najważniejsze są wykonywane co pół roku przeglądy stomatologiczne, połączone z zabiegami higienizacji. Regularne usuwanie kamienia i płytki nazębnej pomaga bowiem zminimalizować ryzyko recesji dziąseł. Podobnie zresztą jak codzienna, odpowiednia higiena jamy ustnej, w postaci mycia zębów przy użyciu odpowiednio dobranej szczoteczki i pasty oraz ich nitkowania.
Natomiast jeżeli kamień nazębny odłożył się pod dziąsłami na powierzchni korzeni, usuwa się go, przeprowadzają zabieg zwany kiretażem. Polega on na oczyszczeniu i wygładzeniu powierzchni korzeni.
Pamiętaj też, iż regularne wizyty u dentysty to szansa na szybsze zdiagnozowanie ewentualnego problemu z cofającymi się dziąsłami oraz wyeliminowanie jego przyczyn.

W przypadku wady zgryzu skonsultuj się z ortodontą. jeżeli specjalista ten uzna, iż mogłaby ona przyczynić się do cofania się dziąseł, konieczna będzie jej korekcja. Pomoże to zapobiec pojawieniu się problemu recesji dziąseł lub uniknąć jego pogłębiania się.

Jak leczyć cofające się dziąsła

Cofające się dziąsła można leczyć przy wykorzystaniu kwasu hialuronowego, który wspiera proces ich odbudowy. Warto również zadbać o osłabione w wyniku recesji zęby. W tym celu lekarz stomatolog może zastosować zabieg regeneracji sterowanej przy użyciu specjalnych błon. Występują one w dwóch wersjach – resorbowalnej, która samoistnie się wchłania lub nieresorbowalnej, którą usuwa się po około 6-8 tygodniach leczenia.
Natomiast w momencie, kiedy dziąsła są już mocno cofnięte, konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. Wykonuje się wówczas zabieg odbudowy cofniętych dziąseł, poprzez pobranie przeszczepu z dziąsła i pokrycie odsłoniętych korzeni zęba.

Jak widzisz, cofające się dziąsła to złożony problem, któremu jednak można zapobiegać. Wiedząc, jak to robić, możesz lepiej zadbać o stan swoich zębów dziąseł, a co za tym idzie o zdrowie całej jamy ustnej. W naszym gabinecie wykonujemy regularne przeglądy stomatologiczne połączone z zabiegami higienizacji. jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferowanych przez nas usług, skontaktuj się z nami lub umów się na wizytę.

Źródło: https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zebow-i-jamy-ustnej,recesja-dziasel—objawy–leczenie–profilaktyka–domowe-sposoby,artykul,90107527.html

Idź do oryginalnego materiału