Co zrobić, gdy złamiesz ząb? Pierwsza pomoc i leczenie

halembadent.pl 1 rok temu

Złamany ząb to problem, który może przytrafić się każdemu. Do złamania może bowiem dojść choćby podczas błahych czynności dnia codziennego. Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ złamanego zęba można z powodzeniem naprawić. Jednak zanim do tego dojdzie, warto wiedzieć, co zrobić, gdy złamiesz ząb i jakie kroki podjąć, aby go odpowiednio zabezpieczyć.

Kiedy może dojść do złamania zęba?

Do złamania zęba najczęściej dochodzi w wyniku urazu fizycznego. Może je spowodować, chociażby przypadkowe uderzenie w okolicę jamy ustnej, na przykład w wyniku upadku, podczas uprawiania sportu, uderzenia piłką lub wypadku samochodowego. Ząb można złamać również podczas próby przegryzienia czegoś twardego lub spożywania twardych pokarmów.

Do złamania zęba mogą również przyczynić się ubytki, które osłabiają jego strukturę. Nieleczony lub nieodbudowany ząb jest bardziej podatny na tego typu urazy.

Niektóre osoby mogą być bardziej podatne na złamania zębów ze względu na słabszą ich strukturę lub uwarunkowania genetyczne. Do takich osób zaliczane są również te, które borykają się z bruksizmem.

Dlatego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa, które pomagają w wykrywaniu i zapobieganiu problemom związanym z uszkodzeniem zębów.

Przeczytaj także: Bruksizm – dlaczego nie powinieneś go lekceważyć

Złamany ząb – pierwsza pomoc

Jeśli doszło u ciebie do złamania zęba, przede wszystkim zachowaj spokój. Zacznij od delikatnego, ale dokładnego przepłukania ust ciepłą wodą, w celu oczyszczenia obszaru wokół złamanego zęba. Staraj się jednak unikać dotykania go lub sprawdzania, czy się rusza, aby dodatkowo nie pogorszyć sytuacji. Upewnij się również, iż nie doszło do krwawienia. Gdy zauważysz, iż twoje dziąsło krwawi, przyłóż do niego gazik lub kawałek czystej chusteczki higienicznej i przez chwilę delikatnie uciskaj to miejsce, aby zatamować krwotok. Natomiast w przypadku, gdy złamany ząb ma poszarpaną lub bardzo ostrą krawędź, warto osłonić ją, chociażby przy pomocy kawałka gumy do żucia bez cukru.

Pamiętaj również, aby koniecznie zabezpieczyć złamane fragmenty zęba. jeżeli tylko uda ci się je znaleźć, umieść je w roztworze soli fizjologicznej, mleku lub choćby własnej ślinie. Dzięki temu, gdy tylko okaże się to możliwe, dentysta będzie mógł je dokleić, podczas rekonstrukcji złamanego zęba. Pod żadnym pozorem nie próbuj jednak przyklejać ich samodzielnie.

Jak leczy się złamany ząb

W przypadku złamania zęba ważna jest jak najszybsza wizyta u dentysty, który oceni szkody. Im mniejszy stopień uszkodzenia, tym szybsze i łatwiejsze będzie leczenie. Szybka interwencja stomatologiczna zapobiegnie również dalszym uszkodzeniom, a tobie zaoszczędzi ewentualnego, niepotrzebnego bólu.

Sama metoda leczenia złamanego zęba zależy od stopnia jego uszkodzenia. jeżeli złamanie jest niewielkie, lekarz stomatolog może zdecydować się na odbudowę zęba dzięki wypełnienia. Uszkodzony ząb może zostać również pokryty licówką. W przypadku przednich zębów będzie mógł skorzystać z bondingu lub odbudowy na bazie włókna szklanego. Procedury tego typu są najmniej inwazyjne i zwykle nie wymagają stosowania znieczulenia.

Przeczytaj także: Złamany lub ukruszony ząb przedni- jak można go naprawić?
https://halembadent.pl/zlamany-lub-ukruszony-zab-przedni-jak-mozna-go-naprawic/

W przypadku, gdy ułamał się większy kawałek zęba, konieczne może okazać się bardziej inwazyjne leczenie. Tego typu rekonstrukcje wykonuje się przy użyciu korony lub odbudowując brak przy pomocy protetycznego wkładu koronowego onlay, inlay lub overlay. Dzięki temu uszkodzony ząb jest chroniony przed dalszym rozpadem czy uszkodzeniem. w tej chwili istnieje również możliwość zastosowania komponentów, które pozytywnie wpływają na walory estetyczne, poprzez dopasowanie ich odcienia do koloru uzębienia pacjenta.

Czasem jednak uszkodzenie jest tak duże, iż dochodzi do odsłonięcia miazgi zęba. Wówczas konieczne może okazać się leczenie kanałowe, w celu oczyszczenia i uszczelnienia kanału korzeniowego. Dopiero wtedy można zabezpieczyć złamany ząb poprzez zastosowanie korony, wkładu koronowego lub nakładów, czy nadkładów.
Natomiast gdyby nie udało się w ogóle uratować złamanego zęba i konieczna okazałaby się jego ekstrakcja, wówczas w jego miejsce może zostać wszczepiony implant. Jest on podstawą do rekonstrukcji utraconego zęba.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów, aby uratować złamany ząb. Tym bardziej iż obecne metody umożliwiają wykonanie takiej rekonstrukcji, która swoim wyglądem przypomina prawdziwe zęby. Ważne jednak, aby w żadnym wypadku nie odwlekać wizyty u dentysty. Natomiast po przeprowadzonym leczeniu, równie istotne jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza, zwłaszcza tymi, dotyczącymi higieny jamy ustnej. Równie ważne są regularne wizyty kontrolne, podczas których lekarz stomatolog będzie mógł kontrolować złamany ząb oraz stan jego rekonwalescencji. Pomoże to też w uniknięciu ewentualnych powikłań.
Natomiast aby zminimalizować ryzyko złamań zębów, warto dbać o ich odpowiednią mineralizację, zwłaszcza poprzez stosowanie odpowiedniej, codziennej higieny jamy ustnej.

Idź do oryginalnego materiału