Chirurgia stomatologiczna — kiedy okazuje się niezbędna

halembadent.pl 1 rok temu

Chirurgia stomatologiczna w pierwszej chwili kojarzy się z poważnymi zabiegami, które u większości pacjentów z problemami w obrębie jamy ustnej budzą lęk. I o ile skojarzenie jest słuszne, to już lęk przy obecnym rozwoju medycyny i bezbolesnego znieczulenia niekoniecznie. jeżeli choć raz korzystałeś z zabiegu ekstrakcji, czyli usuwania zęba, domyślasz się, jak bardzo trudne jest to zadanie, które stoi przed dentystą. A gdy do tego zębem, który sprawiał problemy, był ząb mądrości, wówczas usuwanie go to naprawdę wyższa szkoła jazdy. Wymaga nie tylko siły, ale też specjalnego przygotowania, które przechodzą wszyscy lekarze, szczególnie ci specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej.

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna i w jakich sytuacjach pomoc tego specjalisty okazuje się niezbędna?

Chirurgia stomatologiczna — co ją wyróżnia

Nie każdy dentysta jest chirurgiem, ale każdy chirurg stomatologiczny jest dentystą. Ten drugi ukończył bowiem nie tylko studia lekarskie na kierunku stomatologia, ale również specjalizację o nazwie chirurgia stomatologiczna. Dzięki temu pogłębił zdobytą wcześniej wiedzę na temat chorób błony śluzowej jamy ustnej, twarzoczaszki i przyzębia oraz wad zgryzu. Pomaga mu ona skutecznie zająć się poważniejszymi problemami, które wykraczają poza umiejętności zwykłego dentysty.

Nie znaczy to, iż tylko poważne przypadki stają się jego udziałem. W swojej codziennej pracy jako stomatolog leczy również zmiany próchnicze i wykonuje leczenie kanałowe. jeżeli jednak chirurg stomatolog jest częścią zespołu, to właśnie on wzywany jest w sytuacji, gdy w gabinecie innego dentysty pojawi się pacjent ze skomplikowanym problemem w obrębie jamy ustnej.

Wysoka jakość i bardzo duża dokładność wykonywanych zabiegów możliwa jest nie tylko dzięki wiedzy i zdobywanemu doświadczeniu chirurga stomatologa. W pracy pomagają mu też nowoczesne urządzenia, w tym mikroskop stomatologiczny. Dzięki niemu jest w stanie dokładnie obejrzeć miejsce zabiegu i oczyścić go z najdrobniejszych zmian chorobowych. Mikroskop przydaje się szczególnie w leczeniu kanałowym, gdzie istotne jest dokładne oczyszczenie wszystkich kanałów zniszczonego zęba.

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurg stomatolog spotyka się w swojej pracy zarówno z prostymi przypadkami zmian chorobowych, jak i tymi, które należą do bardziej skomplikowanych.

Najczęściej wykonywane zabiegi

Chirurgia stomatologiczna to specjalizacja, która znajduje zastosowanie szczególnie przy:

  • leczeniu i usuwaniu ósemek, czyli zębów mądrości,
  • usuwaniu zmian o charakterze łagodnym i złośliwym,
  • ekstrakcji zębów stałych, zwłaszcza tych o zakrzywionych korzeniach,
  • plastyce zatoki zębowej,
  • odsłanianiu zębów, które uległy zatrzymaniu,
  • usuwaniu korzeni pozostałych po zniszczonym zębie,
  • leczeniu:
    • przetok,
    • ropni,
    • chorób ślinianek,
  • nacinaniu języka i więzadeł,
  • działaniach, które stanowią część procesu leczeniu protetycznego.

Skomplikowane zabiegi wykonywane przez chirurga stomatologa

Jednym z zabiegów, którym zajmuje się chirurgia stomatologiczna, jest autotransplantacja zęba. Mowa tu o przeszczepie jednego zęba w miejsce wolne po utracie innego u tego samego pacjenta. Choć powszechną praktyką po ekstrakcji zęba jest wykonanie mostu, protezy szkieletowej lub korony zamocowanej na implancie, to nigdy nie będzie to to samo, co naturalny ząb. Dlatego właśnie niektórzy korzystają z pomocy chirurga stomatologa, by ten przeszczepił w najważniejsze miejsce w jamie ustnej ząb, który ma mniej istotną lokalizację.

Inną operacją wykonywaną w ramach chirurgii stomatologicznej jest operacja Caldwella-Luca. W jej trakcie chirurg stomatolog w nietypowy sposób dostaje się do zatoki szczękowej. Zabieg ten wskazany jest w sytuacji, gdy w jamie ustnej pojawiły się ropne stany zapalne, doszło do urazu, czy też należy usunąć ciało obce z zatoki szczękowej. Dzięki odkryciu dwóch lekarzy, od których operacja ta wzięła swoją nazwę, chirurg dostaje się do zmian wymagających usunięcia przez przedsionek jamy ustnej i dół nadkłowy.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów chirurgii stomatologicznej?

Oprócz nietolerancji znieczulenia ogólnego, w którym najczęściej wykonywane są zabiegi chirurgiczne, chirurgia stomatologiczna nie ma zbyt wielu przeciwwskazań. Tymi, które spotykane są najczęściej i które zwykle należą do czasowych, są między innymi:

  • infekcje w trakcie leczenia,
  • nieuregulowane ciśnienie krwi, szczególnie to wysokie,
  • martwica kości,
  • choroby nowotworowe zagrożone przerzutami.

Bardzo ważne jest, abyś przed ważnym zabiegiem w gabinecie stomatologicznym uprzedził lekarza o problemach zdrowotnych, z którymi się zmagasz. Należą do nich nie tylko choroby, ale też różnego rodzaju uczulenia. Powinieneś to zrobić niezależnie od tego, czy dentysta przeprowadzi z tobą wywiad medyczny, czy też nie. Każda taka informacja nie tylko wpływa na skuteczność operacji i szybszy powrót do zdrowia, ale przede wszystkim zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań.

Idź do oryginalnego materiału