Brak higieny jamy ustnej — do czego może doprowadzić

halembadent.pl 1 rok temu

Czy wiesz, iż brak higieny jamy ustnej może prowadzić nie tylko do chorób w jej obrębie czy ubytków w zębach, ale również do innych problemów zdrowotnych? Zaniedbania w higienie jamy ustnej przekładają się bowiem na zdrowie całego organizmu.
Przyjrzyjmy się zatem problemom, jakie mogą się pojawić, kiedy nie będziesz dbać o ten obszar swojego ciała.

Skutki zdrowotne można zauważyć przede wszystkim w obrębie jamy ustnej.

Pierwszym problemem, jaki pojawia się przy braku odpowiedniej higieny, jest płytka nazębna, czyli bezbarwna i lepka warstwa, który tworzy się na zębach każdego dnia. jeżeli jej nie usuwasz podczas dokładnego szczotkowania, zaczyna narastać. To zaś może prowadzić nie tylko do ubytków próchnicowych, ale również do zapalenia dziąseł. Zaniedbanie tych problemów z kolei może doprowadzić do utraty zębów.

Długotrwały przyrost płytki nazębnej prowadzi również do powstawania kamienia nazębnego. Jego obecność wpływa nie tylko na zdrowie zębów oraz powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust. jeżeli nie będziesz go regularnie usuwać podczas zabiegów higienizacji, może także prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak wspomniane już wcześniej zapalenie dziąseł, czy parodontoza, czyli zapalenie przyzębia. Nieleczona parodontoza powoduje stopniowe rozchwianie zębów, a w konsekwencji ich wypadanie.

Brak higieny jamy ustnej wpływa również na estetykę zębów.

Stopniowo pojawiają się na nich przebarwienia, które sprawiają, iż stają się one coraz bardziej żółte. jeżeli do tego dojdą zmiany próchnicze, to twój uśmiech całkowicie straci swój blask.
Brak higieny jamy ustnej może sprawić również, iż kolor zaczną zmieniać twoje dziąsła. Staną się wówczas mocno czerwone, a często choćby opuchnięte. Może to prowadzić do ich bólu podczas jedzenia czy mycia zębów, a także do ich częstego krwawienia.

Brak higieny jamy ustnej może przyczyniać się również do schorzeń w obrębie całego ciała.

Jednym z nich jest zapalenie płuc, powodowane przez bakterie, które kolonizują jamę ustną. Pożywkę dla nich stanowią resztki pokarmu, zalegające między zębami i ułatwiające namnażanie się tych patogenów. Są one później wdychane, w konsekwencji czego przedostają się do dróg oddechowych i do płuc, wywołując ich zapalenie.

Mózg

Problemy w obrębie jamy ustnej mają także wpływ na mózg. Bakterie bytujące w jamie ustnej mogą się bowiem przyczyniać do rozwoju ropnia mózgu. Natomiast próchnica zębów oraz stany zapalne w obrębie jamy ustnej są wskazywane jako choroby, które mogą stanowić przyczynę powstawania ropni.

Próchnica zębów i brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może również zwiększać ryzyko demencji, czyli schorzenia powodującego postępujące obniżenie sprawności umysłowej oraz osłabienia funkcji poznawczych.
Choroby jamy ustnej mogą również przyspieszać powstawanie innych zaburzeń poznawczych. Wszystko dlatego, iż bakterie powodujące stany zapalne w obrębie jamy ustnej przenikają do mózgu.

Serce

Osoby, które nie dbają o higieny jamy ustnej lub mają braki w uzębieniu, są również narażone na choroby serca. Nieleczona próchnica oraz wszelakie infekcje w obrębie jamy ustnej, mogą się też przyczynić do chorób układu krążenia i zakażenia krwi. W konsekwencji może to prowadzić do uszkodzenia innych organów.

Żołądek

Brak higieny jamy ustnej wpływa również negatywnie na żołądek. Zapalenie przyzębia przyczynia się do obecności w jamie ustnej bakterii Helicobacter pylori. To właśnie ona jest uznawana za główną przyczynę powstawania zapaleń błony śluzowej żołądka i choroby wrzodowej, a także nowotworu.

Co ciekawe, choroby w obrębie jamy ustnej mogą również powodować cukrzycę, a także wpływać na jej przebieg.

Szczególną uwagę na odpowiednią higienę jamy ustnej powinny zwrócić kobiety w ciąży.

Tym bardziej iż są one o wiele bardziej narażone na problem zapalenia dziąseł. Nieleczone choroby w obrębie jamy ustnej mogą mieć wiele negatywnych konsekwencji. Jedną z nich jest ryzyko przedwczesnego porodu, do którego może przyczynić się zwiększony przepływ krwi w dziąsłach. Stan uzębienia matki może mieć również wpływ na niską wagę urodzeniową dziecka, a także może się stać przyczyną próchnicy we wczesnym dzieciństwie.
Bakterie bytujące w tkankach przyzębia mogą także przenikać do krwiobiegu. To zaś może spowodować zakażenie łożyska oraz płodu.

Jak widzisz, stan zębów i dziąseł może mieć bezpośredni wpływ na zdrowie twojego ciała. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pomoże ci ona uniknąć wielu problemów zdrowotnych, a także wpłynie korzystnie na wygląd twoich zębów, a tym samym na lepsze samopoczucie.

Idź do oryginalnego materiału