Ból zęba – przyczyny

halembadent.pl 2 miesięcy temu

Ból zęba jest jednym z najczęstszych problemów, z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych. Nic w tym dziwnego, ponieważ przypadłość ta potrafi naprawdę utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niezależnie od przyczyny, każdy ból zęba świadczy o tym, iż dzieje się z nim coś złego. Nie lekceważ żadnego i nie odkładaj wizyty u dentysty. Żaden strach przez leczeniem, nie jest wart cierpienia, jakie wiąże się z postępującą chorobą zębów.
Jeśli jednak chciałbyś tego uniknąć, dbaj o higienę jamy ustnej, a do stomatologa umawiaj się jedynie na wizyty kontrolne i zabiegi higienizacji.

W zależności od przyczyny, ból zęba może objawiać się na różne sposoby i mieć różny stopień nasilenia. Może być zarówno tępy, ostry, jak i pulsujący. Występować może samoistnie lub w wyniku stymulacji przez bodziec zewnętrzny, na przykład w trakcie spożywania pokarmów lub jako reakcja na zmiany temperatury.

Najczęstsze przyczyny bólu zęba

Przyczyny bólu zęba mogą być różne – od tych prostych i prozaicznych, po bardziej skomplikowane i złożone. Nie każdy ból, uda ci się wstępnie zdiagnozować, a co za tym idzie, znaleźć ulgę, stosując doraźne domowe metody. Mimo to, warto wiedzieć, co może być jego przyczyną. Oto niektóre z nich:

Próchnica

To główna przyczyna bólu zęba i powód wizyty w gabinecie dentystycznym. Wszystko przez lepką warstwę bakterii na powierzchni zębów, które rozkładając cukry, produkują kwasy organiczne. Te zaś niszczą szkliwo, osłabiając je i z czasem prowadząc do powstania ubytków.
Gdy ból pojawia się jedynie w wyniku działania zimnych i ciepłych płynów, szczotkowania, czy spożywania słodkich potraw, to znak, iż miazga zęba nie została jeszcze mocno zajęta. To jednocześnie najlepszy moment, by skorzystać z pomocy dentysty.

Odwracalne i nieodwracalne zapalenie miazgi

Do zapalenia miazgi dochodzi najczęściej w wyniku zaawansowanej, nieleczonej próchnicy zębów, a także w wyniku urazów mechanicznych. Stałe drażnienie miazgi zęba, prowadzi do pojawienia się pulsującego ból, który nasila się w miarę postępowania zapalenia.
Odwracalne zapalenie miazgi objawia się ostrym bólem, najczęściej będącym reakcją na dotyk lub zmianę temperatur. Może pojawiać się również po jedzeniu, jednak ustępuje w momencie eliminacji czynnika, który go spowodował. Natomiast nieodwracalne zapalenie miazgi powoduje ból przewlekły, często intensywny, który nie ustępuje po wyeliminowaniu czynnika drażniącego.

Ziarniaki, torbiele, ropnie i przetoki

To zmiany okołowierzchołkowe, wywołane nieleczonym zapaleniem miazgi, które dotarło do tkanek otaczających korzeń zęba. Ból nie jest ciągły jak w przypadku zapalenia miazgi, ale pojawia się przy żuciu, nagryzaniu, dotyku i ostukiwaniu. Może pojawić się obrzęk wargi oraz śluzówki przy korzeniu.

Nadwrażliwość zębów

To nadmierna reakcja zębów na zetknięcie się z ciepłym lub zimnym pokarmem i płynem, kontakt ze szczoteczką lub narzędziem dentystycznym oraz słodkie i kwaśne napoje. jeżeli na nią cierpisz, podczas posiłku możesz poczuć ostry, krótki ból, którego źródłem jest odsłonięta zębina.

Wyrzynanie się zębów

To przyczyna bólu zęba, która dotyczy nie tylko dzieci. Dorośli również mogą się z nią borykać, kiedy pojawiają się u nich ostatnie zęby stałe, jakimi są ósemki, potocznie zwane zębami mądrości. Ból, który towarzyszy ich wyrzynaniu się, jest często spowodowany faktem stłoczenia zębów w szczęce, a co za tym idzie – brakiem miejsca na pojawiający się nowy ząb. W efekcie ból może więc promieniować na sąsiadujące z nim zęby.

Zęby mądrości – co warto wiedzieć o ósemkach

Ósemki, czyli zęby mądrości potrafią sprawić sporo kłopotu zarówno w trakcie wyrzynania się, jak i później. Co zatem warto o nich wiedzieć?

Przyczyny bólu zęba – uszkodzenie mechaniczne

Wszelkiego rodzaju uszkodzenia, takie jak pęknięcie, ukruszenie lub złamanie, mogą prowadzić do wystąpienia dolegliwości bólowych. Czasami mogą one być również spowodowane utratą wypełnienia. Dzieje się tak dlatego, iż w wyniku urazu dochodzi do odsłonięcia zębiny lub miazgi zęba. Ból pojawiać się może podczas przeżuwania jedzenia, a także spożywania zimnych lub gorących pokarmów i napojów. Może go również powodować wciąganie powietrza przez usta.

Zgrzytanie zębami lub ich mimowolne zaciskanie

Nadmierne zaciskanie lub zgrzytanie, to kolejne przyczyny bólu zęba, które mogą się nam przytrafić. Na dolegliwości bólowe z nimi związane cierpią przede wszystkim osoby borykające się z bruksizmem. W tym przypadku ból najczęściej pojawia się w nocy, kiedy nadmierny nacisk jest wykonywany nieświadomie. Jednak bruksizm może doprowadzić również do mechanicznych uszkodzeń zębów, które w konsekwencji mogą powodować ból zęba.

Przeprowadzone niedawno zabiegi dentystyczne

Ból zęba może pojawić się również po przeprowadzonym przez dentystę zabiegu. Najczęściej występuje on po leczeniu kanałowym, ale może się również pojawić po ekstrakcji zęba. Zdarza się to zwłaszcza po wyrwaniu ósemek, kiedy zaczynają boleć sąsiadujące z nią zęby. Przyczyną tego bólu jest mechaniczne podrażnienie ich tkanki w trakcie zabiegu ekstrakcji.

Rzadkie, ale groźne przyczyny bólu zęba

Na szczęście tego rodzaju przyczyny pojawiają się bardzo rzadko. Jednak warto wiedzieć, iż i one mogą przyczynić się do bólu zęba. jeżeli poza tym objawem są inne, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, ponieważ zlekceważenie tego rodzaju schorzeń, może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Angina Ludwiga

Choć ta infekcja przestrzeni podżuchwowej występuje bardzo rzadko, może powodować ból zębów i jamy ustnej. Jest groźna i gwałtownie się rozprzestrzenia, a nieleczona, może prowadzić do bardzo groźnych powikłań.

Zakrzepica zatoki jamistej

To również bardzo rzadkie schorzenie, które może się rozwinąć w wyniku nieleczonej infekcji ucha, zatok oraz zębów. Wśród objawów, pojawiają się ból ucha, wytrzeszcz gałki ocznej, obrzęk twarzy oraz ból zębów.

Jak widzisz, przyczyny bólu zęba mogą być różne. Jednak niezależnie od tego, co go spowodowało, ból zęba zawsze jest uciążliwym problemem, który może znacząco wpływać na twoje codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, abyś nie tylko odpowiednio dbał o higienę jamy ustnej i regularnie przeprowadzał kontrolę stanu uzębienia, ale też gwałtownie reagował w przypadku pojawienia się bólu. Im wcześniej udasz się do dentysty, aby ten podjął odpowiednie kroki zaradcze, tym szybciej pozbędziesz się uciążliwych dolegliwości i tym samym zadbasz o swój komfort.

Idź do oryginalnego materiału