Ból jest swego rodzaju światłem ostrzegawczym dla nas samych. Daje wyraźny znak, iż dzieje się coś złego. Jak niechciany cień, niejednokrotnie towarzyszy człowiekowi od samych narodzin, aż do dnia śmierci. Nigdy nie wiemy, kiedy się go spodziewać i co go wywoła. Co więcej, ból trwający zbyt długo jest w stanie znacząco zmniejszyć odporność, rozregulować organizm czy choćby doprowadzić do depresji. Dlatego tak istotne jest jego realne zwalczenie. Zobacz, jakimi sposobami należy sobie z nim radzić!
Z jakimi rodzajami bólu mamy do czynienia?
Ból nie jest dla człowieka niczym przyjemnym. Może okazać się sprzymierzeńcem wyłącznie w sytuacji, kiedy sygnalizuje jawnie niebezpieczeństwo lub informuje o toczącej się w organizmie walce. Przewlekły ból, a więc taki, który trwa za długo, realnie prowadzić może do chronicznego zmęczenia, rozkojarzenia, bezsenności, a niekiedy także depresji. W takich sytuacjach pomoc może przynieść lekarz 24h.
Wyróżnić możemy ból ostry. Trwa krótko, gwałtownie mija, jednak jest naprawdę mocy. Zwykle mija wraz z chorobą, która go wywołuje, a dodatkowo uchodzi za pożyteczny dla człowieka. Zmusza organizm, by poszukał pomocy. Dlatego kiedy boli nas noga, idziemy do ortopedy, a kiedy boli ząb, szukamy pomocy u dentysty.
Chroniczny, przewlekły ból utrzymujący się powyżej trzech miesięcy również może towarzyszyć schorzeniom. zwykle są to zmiany zwyrodnieniowe stawów, migreny, choroby reumatyczne czy neuralgie. Najczęściej ten rodzaj bólu kojarzony jest z nowotworem. Ból przewlekły wcale nie musi dokuczać cały czas. Tym określeniem można nazwać dolegliwość, która wraca na kilka godzin każdego dnia, występuje raz na miesiąc, raz na tydzień. Nieustannie jednak pogarsza jakość ludzkiego życia.
Najprostsza metoda walki z bólem — wykorzystaj leki przeciwbólowe
Dominującą metodą walki z bólem jest farmakologia. Warto jednak mieć na uwadze odpowiednie dawkowanie oraz ewentualne środki ostrożności, aby nie doprowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych stosowania. jeżeli nie masz możliwości udać się do lekarza stacjonarnie, recepta online może okazać się skutecznym rozwiązaniem.
Decydując się na tabletki przeciwbólowe, można posłużyć się 3-stopniową drabiną analgetyczną. Mówiąc prościej — jest to opracowana metoda podawania odpowiedniego leku w konkretnej dawce w idealnym momencie, co gwarantuje uzyskanie najlepszego efektu działania.
Kiedy występuje ból łagodny, najlepiej zastosować paracetamol oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku bólu umiarkowanego można wybrać słabe opioidy (np. tramadol, kodeina, DHC). Mocny ból należy zwalczać silnymi opioidami, takimi jak fentanyl, morfina, metadon, buprenorfina czy oksykodon.
Domowe sposoby na bolący kręgosłup
Bardzo często zbyt długa praca fizyczna, a także siedzenie przy komputerze w niezmiennej pozycji może prowadzić do bólu kręgosłupa. Zanim sięgniesz po tabletki, możesz skorzystać z domowych sposobów na uśmierzenie bólu. Świetnie sprawdzają się gorące kąpiele, które wspomagają rozluźnienie mięśni oraz znaczną poprawę krążenia krwi i limfy. Poduszki oraz plastry rozgrzewające mogą pomóc w ciągu dnia z bólem, natomiast na noc warto stosować maści i kremy przeciwbólowe.
Artykuł sponsorowany