Białe plamy na zębach – czym są spowodowane i jak je leczyć

halembadent.pl 6 miesięcy temu

Białe plamy na zębach to problem, z którym boryka się wiele osób. Powstawanie przebarwień tego typu może mieć różne przyczyny i nieść za sobą różne konsekwencje. Wszystko zależy od tego, czy pojawiły się one na zębach mlecznych, czy stałych, jak duże są, jaki mają odcień i jak długo się utrzymują. W zależności od przyczyny mogą być nieszkodliwe i łatwe do usunięcia lub mogą świadczyć o poważniejszych zaburzeniach i wymagać odpowiedniego leczenia.
Sprawdź, czym są białe plamy na zębach, jakie mogą być ich przyczyny i jak im zaradzić.

Skąd się biorą białe plamy na zębach?

Białe plamy na zębach mogą pojawić się w wyniku zaburzeń na etapie kształtowania się szkliwa. Prowadzi to do hipoplazji szkliwa, czyli po prostu jego niedorozwoju. Do hipoplazji dochodzi wówczas, gdy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, takich jak witaminy A, C, D i K oraz minerały, takie jak fluor, wapń, czy magnez. Niedobory te mogą być skutkiem błędów w diecie, zaburzeń wchłaniania ze strony układu pokarmowego, chorób gruczołów wydzielniczych, przebytych chorób wieku dziecięcego lub ubocznym skutkiem przyjmowania niektórych leków.
Pojawiające się na zębach białe plamki są wynikiem hipoplazji plamkowej.

Białe przebarwienia na zębach a niedobór lub nadmiar pierwiastków

Kolejną przyczyną pojawiania się białych plam na zębach jest niedobór wapnia. Jest to pierwiastek niezwykle istotny dla zdrowia zębów, a jego brak prowadzi do odwapnienie szkliwa. W przypadku odwapnienia białe przebarwienia mogą pojawić się zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych.
Do demineralizacji szkliwa często dochodzi również u osób noszących aparaty ortodontyczne, ze względu na utrudnioną higienę jamy ustnej.

Białe plamy na zębach u dzieci mogą być również wynikiem fluorozy, która jest kolejnym zaburzeniem rozwojowym szkliwa i polega na nadmiernym wchłanianiu się fluoru. Pojawia się ono przed wyrznięciem zębów stałych i prowadzi do powstania kredowo-białych przebarwień na powierzchni zębów. Dlatego w przypadku fluorozy, plamy pojawiają się częściej na zębach stałych.

Czy i jak leczyć białe plamy na zębach?

Białe plamy na zębach powstałe na skutek fluorozy nie są jednak zagrożeniem dla zdrowia zębów. Nie powoduje ona bowiem uszkodzenia, czy osłabienia szkliwa. Natomiast rozległe, białe przebarwienia na zębach stałych mogą być problemem natury estetycznej. Z pomocą przychodzą tutaj zabiegi stomatologii estetycznej, dzięki którym można poprawić wygląd zębów.

Przeczytaj także: Stomatologia estetyczna — w czym może ci pomóc

O ile w przypadku fluorozy nie jest wymagana interwencja stomatologiczna, o tyle w innych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Tak właśnie jest w przypadku stwierdzenia hipoplazji, gdyż niedorozwój szkliwa może prowadzić do wielu różnych dolegliwości. Wszystko dlatego, iż dotknięte nim zęby są bardziej kruche, a przez to podatne na uszkodzenia, działanie szkodliwych czynników oraz próchnicę. Wymagane jest więc podjęcie odpowiedniego leczenia stomatologicznego.

Wzmożoną czujność należy zachować również w przypadku białych plam na zębach będących efektem odwapnienia szkliwa.

Jest to bowiem sygnał stanu przedpróchnicowego i jeżeli proces demineralizacji będzie postępował, finalnie doprowadzi do powstania próchnicy i ubytków w zębach. Warto więc regularnie sprawdzać stan swoich zębów w gabinecie stomatologicznym, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji takiego stanu. Białe plamy na zębach spowodowane odwapnieniem można również leczyć przy pomocy infiltracji zębiny płynną żywicą. Zabieg ten zatrzymuje dalsze postępowanie zmian próchnicowych oraz przywraca zębom estetyczny wygląd. Leczenie tą metodą jest bezinwazyjne oraz bezbolesne i może być stosowane u pacjentów w każdym wieku.

Jak widzisz, białe plamy na zębach mogą mieć różne przyczyny i następstwa. Dlatego w każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który oceni stan naszego uzębienia i w razie potrzeby zaproponuje odpowiednie metody zaradcze. Obecna stomatologia daje bowiem wiele możliwości zarówno pod kątem leczenia, jak i profilaktyki. Ważne jest jednak, aby nie bagatelizować problemu i nie próbować samodzielnie usuwać plam domowymi sposobami, ponieważ może to pogorszyć sytuację.

Źródło:

  1. https://wylecz.to/stomatologia/biale-plamy-na-zebach-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-ich-pozbyc-i-w-jaki-sposob-je-usunac/
  2. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/objawy/biale-plamki-na-zebach-przyczyny-jak-sie-ich-pozbyc-aa-byBo-7Jo8-sDKo.html#biale-plamki-na-zebach-przyczyny-fluoroza
Idź do oryginalnego materiału