Kiedy myślimy o aparatach ortodontycznych, często pierwszym skojarzeniem są tradycyjne aparaty, umiejscowione na przednich powierzchniach zębów. Okazuje się jednak, iż istnieje alternatywna opcja, która może zaciekawić szczególnie te osoby, które nie zdecydowały się do tej pory na leczenie ortodontyczne w szczególności ze względów estetycznych. Tą opcją jest coraz częściej i chętniej wybierany aparat lingwalny.
Czym jest ten rodzaj aparatu i dlaczego warto rozważyć jego zastosowanie?
Co to jest aparat lingwalny?
Aparat lingwalny, nazywany również aparatem wewnętrznym lub językowym, to rodzaj stałego aparatu ortodontycznego, mocowanego po wewnętrznej stronie zębów, od strony języka. Stanowi więc dyskretną metodę leczenia ortodontycznego, jednocześnie równie skuteczną, jak tradycyjny aparat zewnętrzny. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które chcą skorygować swój zgryz, ale nie chcą, aby aparat był widoczny. Lekarze polecają je również w przypadku problemów z odwapnieniem zębów, czyli demineralizacją szkliwa.
Co ważne, aparat lingwalny jest skuteczny w leczeniu wszystkich wad zgryzu – od tych drobnych i lekkich po skomplikowane i złożone. Nie ma też żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o wiek pacjenta, u którego można zastosować leczenie ortodontyczne aparatem tego typu.
Apart lingwalny składa się z łuków i bardzo płaskich zamków, dobrze dopasowanych do kształtu zębów pacjenta. Zamki łączone są drutem, który wymieniany jest kilkukrotnie w trakcie postępowania procesu leczenia. Podobnie jak inne aparaty stałe, aparat lingwalny mocowany jest do zębów przy pomocy specjalnego kleju.
Zalety aparatu lingwalnego
Do głównych zalet aparatu tego typu, poza względami estetycznymi, należy zaliczyć większy komfort noszenia w porównaniu z tradycyjnymi aparatami. Wszystko dlatego, iż lekarz dopasowuje aparat lingwalny indywidualnie zarówno do kształtu, jak i rozmiaru zębów pacjenta. A ponieważ jest on całkowicie niewidoczny, przekłada się to również na komfort psychiczny. Dodatkową zaletą jest również szybsza adaptacja do noszenia aparatu wewnętrznego.
Kolejną zaletą aparatu lingwalnego jest to, iż zęby są mniej narażone na próchnicę. Dzieje się tak dlatego, iż pozbawiona ligatur konstrukcja aparatu, umożliwia lepszy przepływ śliny. Aparat językowy jest też łatwiejszy do oczyszczenia w porównaniu z tradycyjnym aparatem. Niemniej jednak korzystając z tego metody leczenia ortodontycznego, należy przestrzegać wszelkich zasad higieny jamy ustnej, zalecanych przez ortodontów.
Warto również wspomnieć, iż zastosowanie aparatu lingwalnego skraca czas leczenia ortodontycznego i ogranicza częstotliwość wizyt kontrolnych w trakcie trwania całego procesu.
Wady aparatu wewnętrznego
Jeśli chodzi o wady, to przede wszystkim aparat lingwalny jest znacznie droższy od swoich tradycyjnych odpowiedników. Jednakże niewątpliwie rekompensują to jego zalety.
Podobnie, jak inne aparaty, może on powodować zaburzenia wymowy oraz dyskomfort bólowy. Istnieje również możliwość występowania podrażnień języka, ze względu na umiejscowienie aparatu. Dolegliwości te znikają jednak po kilku dniach od założenia aparatu.
Pewną niedogodnością może być również konieczność przestrzegania odpowiednich zaleceń dietetycznych. Podobnie jak to się ma w przypadku pozostałych aparatów stałych, na czas leczenia ortodontycznego trzeba wykluczyć z diety produkty twarde i klejące. Można jednak z powodzeniem zmieniać ich formę podania i w ten sposób uniknąć całkowitego wykluczenia ich z codziennej diety.
Jak widzisz, aparat lingwialny to nowoczesne i dyskretne rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn chcą skorygować wady swojego zgryzu. Biorąc pod uwagę jego skuteczność, połączoną ze skróconym czasem leczenia ortodontycznego, warto rozważyć jego wybór. Trzeba jednak przy tym pamiętać, iż skuteczność leczenia zależy w dużej mierze od przestrzegania zaleceń lekarza prowadzącego oraz odpowiedniej higieny jamy ustnej.
Źródło i inspiracja