Akcesoria do higieny jamy ustnej

halembadent.pl 1 rok temu

W dzisiejszych czasach chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest codzienne dbanie o zęby. Ułatwiają nam to akcesoria do higieny jamy ustnej, które nie tylko pomagają nam w utrzymaniu jamy ustnej w czystości, ale też w zapobieganiu chorobom związanym z uzębieniem i dziąsłami. w tej chwili mamy dostęp do różnego rodzaju produktów z tej kategorii, które są dostępne w różnych formach i są przeznaczone do różnych celów.

Poznaj zatem kilka niezbędnych akcesoriów, które warto stosować.

Podstawowe akcesoria do higieny jamy ustnej

Szczoteczka do zębów to najbardziej podstawowe narzędzie, które prawdopodobnie każdy ma w swoim domu. adekwatnie używana, pomaga dbać o czystość zębów, a także usunąć z obszaru jamy ustnej resztki jedzenia i bakterie, które mogą prowadzić do różnych problemów związanych z jej zdrowiem.

Istnieje kilka rodzajów szczoteczek do zębów, które różnią się między sobą przede wszystkim sposobem ich używania. Wśród nich możemy wyróżnić szczoteczki:

Manualne

    Czyli te najprostsze i najbardziej tradycyjne, dostępne na rynku od wielu lat, składające się z rękojeści oraz główki z włóknami. Wszystkie ruchy tą szczoteczką wykonuje sam użytkownik, poruszając nią wzdłuż zębów oraz linii dziąseł.

    Elektryczne

    Działają przy wykorzystaniu silnika elektrycznego, który porusza jej główką. Ten rodzaj szczoteczki jest bardziej zaawansowany technologicznie niż szczoteczki manualne i najczęściej oferuje dodatkowe funkcje, takie jak timer czy czujnik nacisku.

    Soniczne

    Do usuwania płytki nazębnej i osadu bakteryjnego wykorzystują wibracje o wysokiej częstotliwości. Zwykle wyposażone są w różne tryby czyszczenia oraz możliwość wyboru prędkości pracy, co pozwala na dopasowanie procesu szczotkowania do indywidualnych potrzeb użytkownika.

    Każdy rodzaj szczoteczki do zębów ma swoje zalety i wady, a jej wybór zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Natomiast warto pamiętać, iż szczoteczka do zębów jest podstawą w codziennym dbaniu o zęby i żadne inne akcesoria do higieny jamy ustnej nie mogą jej zastąpić.

    Pasta do zębów

    To drugi niezbędny produkt, za pomocą którego codzienna higiena jamy ustnej pozostało bardziej efektywna. Najczęściej występuje w postaci kremu, żelu lub pianki, a dodatkowo może mieć różne smaki. Jej głównym zadaniem jest usuwanie resztek pokarmów, płytki nazębnej oraz bakterii z obszaru jamy ustnej, co zapobiega powstawaniu próchnicy, a także chorób dziąseł.

    Większość past do zębów zawiera w swoim składzie przede wszystkim detergenty, substancje ścierne i polerujące, a także składniki o działaniu przeciwpróchniczym i przeciwbakteryjnym. Jednak istnieją również pasty specjalistyczne o dodatkowych adekwatnościach, a co za tym idzie zawierające dodatkowe składniki. Ważne jest zatem, aby dobierać je pod kątem indywidualnych potrzeb naszych zębów.

    Przeczytaj także: Dobra pasta do zębów – czym się kierować przy wyborze

    Dodatkowe akcesoria do higieny jamy ustnej

    Uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej są płyny do płukania jamy ustnej, które pomagają redukować ilość bakterii, będących przyczyną powstawania płytki nazębnej, a dodatkowo odświeżają oddech.
    Podobnie jak w przypadku past, do wyboru mamy różne rodzaje płynów, które pomagają się uporać z konkretnymi problemami w obrębie jamy ustnej. Możemy je zatem dostosować do naszych indywidualnych potrzeb, a także jak w przypadku past – preferencji smakowych.

    Płyny do płukania jamy ustnej są łatwe w użyciu, co jest ich niewątpliwą zaletą. Można je stosować choćby kilka razy dziennie. Warto jednak wspomnieć, iż osoby z wrażliwymi dziąsłami, a także pacjenci po zabiegach stomatologicznych, przed rozpoczęciem stosowania płynów do płukania jamy ustnej powinni skonsultować się ze stomatologiem.

    Nici dentystyczne i flossery

    Kolejnym świetnym uzupełnieniem codziennego dbania o zęby są nici dentystyczne. Służą one do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, do których ciężko jest dotrzeć przy pomocy szczoteczki. Pomagają usuwać resztki jedzenia, a także bakterie, co przyczynia się do zapobiegania powstawaniu kamienia nazębnego oraz chorobom zębów i dziąseł.

    Do wyboru mamy kilka rodzajów nici dentystycznych, które różnią się między sobą przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane, a także grubością oraz smakiem. W dbaniu o zęby pomogą ci zarówno nici woskowane, jak i niewoskowane.

    Przeczytaj także: Nici dentystyczne – z czego są zrobione?

    Wygodną alternatywą dla nici są flossery, w których kawałek nici umieszczony jest na rękojeści. Tradycyjne floserry to jednorazowe akcesoria do higieny jamy ustnej, zwane również niciowykałaczkami. Istnieją także elektryczne wersje z wymiennymi końcówkami.

    Szczoteczki międzyzębowe

    Utarło się, iż szczoteczki interdentalne, czyli międzyzębowe są przeznaczone jedynie dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Okazuje się jednak, iż są one kolejną świetną alternatywą dla nici dentystycznych, a tym samym świetnym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej. Dzięki swoim małym rozmiarom docierają do przestrzeni, do których ciężko dotrzeć w trakcie szczotkowania zębów.
    Szczoteczki interdentalne składają się z małej rękojeści oraz cienkiego, giętkiego pręcika, na którym umieszczone jest włosie. Jego włókna są na tyle miękkie i elastyczne, iż bez problemu mieszczą się w przestrzeniach międzyzębowych.

    Irygator

    Świetnym akcesorium do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych jest również irygator. Jest to urządzenie elektryczne, wykorzystujące strumień wody pod ciśnieniem do usuwania resztek jedzenia, a także bakterii z obszarów trudno dostępnych dla szczoteczki.
    Wyróżniamy irygatory stacjonarne oraz bezprzewodowe. W tych pierwszych zbiornik na wodę oraz rękojeść z końcówką połączone są ze sobą wężykiem. Są one większe, a co za tym idzie, mają większą pojemność oraz moc. Irygatory bezprzewodowe natomiast, są kompaktowe i bardziej poręczne, a zbiornik na wodę wbudowany jest w rękojeść. Można je zatem zabierać ze sobą w podróż.
    Niezależnie od rodzaju, irygatory oferują zwykle kilka ustawień mocy ciśnienia, co pozwala na dostosowanie siły strumienia wody do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

    Urządzenia tego typu świetnie sprawdzają się w codziennej higienie jamy ustnej, a szczególnie polecane są dla osób z aparatem ortodontycznym, implantami lub koronkami.

    Idź do oryginalnego materiału