5 trendów w higienie jamy ustnej

dentonet.pl 2 dni temu
Zdjęcie: 5 trendów w higienie jamy ustnej


Współczesna higiena jamy ustnej zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Nowe technologie, świadome podejście do ekologii i rosnąca potrzeba personalizacji sprawiają, iż na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań. Dla asystentek i higienistek stomatologicznych znajomość tych trendów to nie tylko ciekawostka – to także narzędzie budowania lepszych relacji z pacjentami i wizerunku całej branży stomatologicznej.

Branża stomatologiczna w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija. Według danych Markets&Markets, światowy rynek higieny jamy ustnej w 2028 r. osiągnie wartość 54,9 mld dolarów, rosnąc w tempie średniorocznym o 4,6%. Wśród sił napędowych tego wzrostu znajdują się rosnąca świadomość zdrowotna, innowacje technologiczne oraz większa wrażliwość konsumentów na kwestie ekologiczne.

Mówiąc wprost – pacjenci stają się coraz bardziej wymagający. Szukają produktów skutecznych, bezpiecznych dla zdrowia i środowiska, a także dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Dla specjalistów z zakresu profilaktyki stomatologicznej oznacza to konieczność śledzenia trendów i umiejętność przekładania ich na codzienną praktykę. Oto pięć trendów, które warto znać i wdrażać w pracy z pacjentami.

1. Świadome wybory – produkty w wielorazowych opakowaniach

Redukcja odpadów plastikowych stała się jednym z najważniejszych celów dla wielu producentów środków do higieny jamy ustnej. Według danych UNEP (UN Environment Programme, Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych), na wysypiska śmieci trafia co roku choćby 1,5 mld plastikowych tubek po pastach do zębów.

Odpowiedzią na ten problem są produkty w wielorazowych opakowaniach: pasty w szklanych słoikach, koncentraty do rozcieńczania w domu czy tabletki do żucia, które zamieniają się w pastę pod wpływem śliny. Tego typu produkty są nie tylko bardziej ekologiczne, ale też często zawierają mniej konserwantów i sztucznych dodatków, co dodatkowo przyciąga świadomych zdrowotnie pacjentów.

2. Ekologia na pierwszym miejscu – materiały przyjazne środowisku

Rosnące zainteresowanie produktami zero waste i ekologicznymi to nie tylko chwilowy trend, ale fundamentalna zmiana. Bambusowe szczoteczki do zębów biodegradują się w ciągu 4-6 miesięcy, w przeciwieństwie do plastikowych, które mogą rozkładać się choćby 400 lat. Produkty wykonane z naturalnych włókien (np. jedwabne nici dentystyczne) czy kompostowalnych materiałów stają się standardem. Ponadto, wiele marek rezygnuje z opakowań foliowych na rzecz papieru kraftowego czy materiałów pochodzących z recyklingu.

Co ciekawe, badania konsumenckie przeprowadzone w Europie w 2023 r. pokazują, iż 63% pacjentów byłoby skłonnych zapłacić więcej za produkt, o ile byłby on przyjazny dla środowiska. Można śmiało zakładać, iż dotyczy to również produktów do higieny jamy ustnej.

3. Technologia w służbie zdrowiu – inteligentne szczoteczki i aplikacje

Inteligentne szczoteczki to już nie luksus, ale coraz częściej standard. Modele wyposażone w czujniki nacisku, detekcję ruchu 3D i sztuczną inteligencję pomagają użytkownikom poprawiać technikę szczotkowania. Połączone z aplikacjami mobilnymi, analizują czas szczotkowania, pomijane obszary i udzielają natychmiastowych wskazówek.

Z badań opublikowanych w „Journal of Clinical Periodontology” wynika, iż szczoteczki elektryczne z funkcjami smart są bardziej skuteczne niż szczoteczki manualne w redukcji płytki nazębnej i zapaleń dziąseł.

4. Indywidualizacja zaleceń – spersonalizowane programy higieny

Koncepcja „one-size-fits-all” (podejmowanie uniwersalnych lub standardowych rozwiązań, które nie uwzględniają indywidualnych różnic w potrzebach higienizacyjnych pacjentów) odchodzi do lamusa. Coraz więcej gabinetów stomatologicznych wprowadza indywidualne programy higieny jamy ustnej. Obejmują one:

• dobór odpowiednich past,

• wybór odpowiednich szczoteczek i technik szczotkowania,

• zalecenia dotyczące częstotliwości nitkowania,

• dobór akcesoriów pomocniczych do codziennej higieny,

• analizę diety oraz suplementacji wspierającej zdrowie jamy ustnej.

Badania opublikowane w „International Journal of Dental Hygiene” w 2022 r. wykazują, iż wdrożenie indywidualnych planów higieny zwiększa skuteczność profilaktyki próchnicy o ponad 30%.

5. Holistyczne podejście – zdrowie jamy ustnej jako element całościowego dobrostanu

Coraz więcej dowodów naukowych potwierdza, iż stan jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu. Przewlekłe stany zapalne dziąseł zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, a choćby choroby Alzheimera. WHO już oficjalnie uznała zdrowie jamy ustnej za integralny element zdrowia ogólnego. Dla higienistek i asystentek to szansa na rozszerzenie roli edukacyjnej: rozmowy o wpływie diety, stresu, nawyków (np. palenia) na zdrowie jamy ustnej stają się standardem podczas wizyt profilaktycznych.

Obserwując nowe trendy w higienie jamy ustnej wyraźnie widać, iż przyszłość należy do zrównoważonych rozwiązań, technologicznych innowacji i personalizowanego podejścia do pacjenta. Higienistki i asystentki stomatologiczne, które aktywnie wykorzystują tę wiedzę, stają się nie tylko ekspertkami od profilaktyki, ale również doradczyniami zdrowego stylu życia. Świat stomatologii zmienia się – warto być częścią tej zmiany.

Pobieżne przekazywanie pacjentowi informacji, stosowanie zbyt specjalistycznej nomenklatury, nieuwzględnianie czynników ekonomicznych przy rekomendowaniu pacjentowi konkretnych produktów – to najczęstsze błędy popełniane przez higienistki stomatologiczne podczas instruktażu higieny jamy ustnej. – Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie protokołu, który stosujemy i dzięki temu wiemy, na jakim etapie instruktażu w danej chwili jesteśmy – radzi mgr dypl. hig. stom. Anna Makówka, higienistka stomatologiczna, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Idź do oryginalnego materiału