Zwolnienie lekarskie od stomatologa. Czy lekarz dentysta może wystawić L4?

dentonet.pl 14 godzin temu
Zdjęcie: L4 od dentysty - pacjentka na fotelu stomatologiczny i dentysta pracujący przy komputerze


Zwolnienie lekarskie – popularnie nazywane L4 – jest dokumentem umożliwiającym pracownikowi czasowe zwolnienie z pracy ze względu na stan zdrowia. Najczęściej zwolnienia lekarskie wystawiają lekarze rodzinni, interniści oraz specjaliści, jednak zdarza się również, iż przyczyną złego samopoczucia uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie jest ból zęba albo przeprowadzony zabieg stomatologiczny. Czy w takiej sytuacji dentysta może wystawić L4?

Współczesna stomatologia obejmuje wiele różnych zabiegów – zarówno dość inwazyjnych procedur chirurgicznych czy periodontologicznych, jak i powszechnie wykonywanych zabiegów z zakresu protetyki i stomatologii zachowawczej, leczenie kanałowe czy wybielanie zębów.

Choć dzięki rozwojowi nowoczesnych technik i materiałów, a także dostępności skutecznych metod znieczulania leczenie stomatologiczne jest coraz bardziej komfortowe dla pacjentów, to jednak zdarzają się przypadki, iż przeprowadzona terapia wpływa na zdolność do wykonywania pracy. Warto wiedzieć, czy w takiej sytuacji stomatolog może wystawić zwolnienie lekarskie.

Zwolnienie lekarskie. Czym jest?

Zwolnienie lekarskie (określane w przepisach kodem ZUS ZLA lub e-ZLA w formie elektronicznej, a przez pacjentów nazywane potocznie L4) jest zaświadczeniem potwierdzającym niezdolność pracownika do wykonywania pracy z powodu choroby lub urazu. Dokument ten wystawiany jest przez lekarza na określony czas, a jego celem jest ochrona zdrowia pacjenta, zapobieganie powikłaniom choroby oraz umożliwienie mu pełnej rekonwalescencji, czyli powrotu do zdrowia i sprawności. Zwolnienie lekarskie uprawnia pracownika do uzyskania zasiłku chorobowego – oczywiście pod warunkiem spełnienia wymagań określonych przepisami prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Czy lekarz dentysta może wystawić L4?

Jeżeli pacjent jest niezdolny do pracy z powodu stanu zdrowia związanego z chorobami jamy ustnej, zębów, dziąseł czy innych struktur twarzoczaszki, dentysta może mu wystawić zwolnienie lekarskie. Wynika to z faktu, iż stomatolodzy w kontekście wystawiania L4 posiadają takie same prawa jak inni lekarze.

Oczywiście aby dentysta mógł wystawić L4, musi posiadać podpisaną umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS-em) oraz uprawnienia do obsługi systemu PUE ZUS, gdzie generowane są elektroniczne zwolnienia lekarskie. W praktyce oznacza to, iż nie każdy stomatolog wystawi L4, bo wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi. jeżeli więc pacjent wybiera się do stomatologa i ma przeczucie, iż wykonywany zabieg będzie wymagał kilkudniowego odpoczynku od pracy, warto od razu dowiedzieć się, czy dany dentysta w razie potrzeby będzie mógł wystawić L4.

L4 od stomatologa – czy także w prywatnym gabinecie?

Pacjenci często zastanawiają się również, czy mogą otrzymać zwolnienie lekarskie od stomatologa pracującego w prywatnym gabinecie. Odpowiedź brzmi: tak, pod warunkiem, iż dentysta posiada odpowiednie uprawnienia i jest zarejestrowany w systemie PUE ZUS – nie ma przy tym znaczenia, czy pracuje w państwowej przychodni posiadającej podpisany kontrakt z NFZ czy w prywatnym gabinecie. Jak już jednak wspomniano, nie wszyscy stomatolodzy decydują się na wprowadzenie takiej możliwości ze względu na dodatkowe obowiązki administracyjne.

Po jakich zabiegach stomatolog może wystawić zwolnienie?

Dentysta może wystawić zwolnienie lekarskie w przypadku zabiegów lub stanów, które znacząco wpływają na możliwość wykonywania pracy. L4 od dentysty można więc uzyskać w takich sytuacjach, jak:

• skomplikowane ekstrakcje zębów – szczególnie chirurgiczne usuwanie ósemek, które mogą powodować silny ból i obrzęk,

• zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzoczaszki, takie jak usunięcie torbieli czy rekonstrukcja kości,

• zakażenia i stany zapalne – np. ropnie okołozębowe, które powodują silne dolegliwości bólowe i wymagają intensywnego leczenia,

• ciężkie urazy mechaniczne – np. złamania w obrębie zębów lub szczęki.

W praktyce wystawienie przez dentystę L4 jest za każdym razem uzależnione od indywidualnego przypadku: występujących u pacjenta objawów, wykonywanej przez niego pracy czy rodzaju przeprowadzonego zabiegu. jeżeli pacjent zgłasza się do gabinetu na umówioną wcześniej wizytę i leczenie przebiega zgodnie z planem oraz bez żadnych powikłań, zwolnienie lekarskie nie jest koniecznością. Trudno też wyobrazić sobie, iż dentysta wystawia L4 np. po przeprowadzonym skalingu i piaskowaniu lub wybielaniu zębów.

Co innego, jeżeli pacjent skarży się na powikłania lub zabieg uniemożliwia wykonywanie mu zawodowych obowiązków. Nietrudno bowiem wyobrazić sobie, iż z powodu zaaplikowanego znieczulenia pracownik call center przez kilka godzin np. po ekstrakcji ósemki ma problemy z wyraźnym mówieniem. Zwolnienie jest wtedy jak najbardziej uzasadnione.

Podobnie wygląda sytuacja z bardziej poważnymi zabiegami stomatologicznymi, wymagającymi nacinania dziąseł czy interwencji chirurga stomatologicznego. Inaczej postępuje się także np. gdy po ekstrakcji zęba pacjent skarży się na długotrwałe krwawienie czy stan podgorączkowy. Takich sygnałów absolutnie nie można lekceważyć – konieczna jest wówczas pilna wizyta u dentysty i sprawdzenie, co jest ich przyczyną. Także w takich przypadkach stomatolog może wystawić L4.

Czy dentysta może odmówić wystawienia L4?

Tak, dentysta ma prawo odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego jeżeli uzna, iż stan zdrowia pacjenta nie powoduje u niego niezdolności do pracy. Decyzja ta powinna być oparta na obiektywnej ocenie stanu zdrowia oraz zgodna z zasadami etyki lekarskiej.

Stomatolog – tak jak inni lekarze – ma prawo wystawiać zwolnienia lekarskie jeżeli wymaga tego stan zdrowia pacjenta. Dotyczy to zarówno dentystów prowadzących prywatne praktyki, jak i współpracujących z NFZ – pod warunkiem posiadania wydawanych przez ZUS uprawnień do wystawiania L4. Zwolnienie może być wydane np. po poważniejszych zabiegach stomatologicznych, takich jak ekstrakcja zęba czy leczenie ropnia. Jednak decyzja o wystawieniu L4 zawsze należy do lekarza i musi być oparta na indywidualnej ocenie pacjenta.

Idź do oryginalnego materiału