Które więzadło w ludzkim ciele jest największe? Niektórych może zaskoczyć, iż jest to ścięgno Achillesa. Mimo iż uważane jest również za najsilniejsze, najczęściej ulega urazom. Doskonale wiedzą o tym zwłaszcza entuzjaści sportu w wieku 30-40 lat, którzy dość często je uszkadzają.
Zespół badawczy japońskich naukowców kierowany przez Katsumasę Nakazawę z Osaka Metropolitan University Graduate School of Medicine, doktoranta na Wydziale Chirurgii Ortopedycznej, oraz prof. nadzw. Hiromitsu Toyodę, prof. Hiroakiego Nakamurę i prof. Jun-Seok Oh z Graduate School of Engineering, skupił się na nietermicznej plazmie atmosferycznej jako metodzie leczenia pacjentów po urazie ścięgna Achillesa, dążąc do skrócenia czasu rekonwalescencji.
To pierwsze badanie pokazujące, iż naświetlanie plazmą może przyspieszyć naprawę ścięgien. Zespół zerwał, a następnie zszył ścięgno Achillesa szczurów laboratoryjnych. W przypadku jednej grupy szczurów zszyty obszar został napromieniowany strumieniem plazmy helowej. Grupa napromieniowana osoczem wykazywała szybszą regenerację ścięgien i zwiększoną siłę po dwóch, czterech i sześciu tygodniach po operacji w porównaniu z grupą nieleczoną.
– Wcześniej odkryliśmy, iż naświetlanie nietermicznej plazmy atmosferycznej ma wpływ na regenerację kości. W tym badaniu wykazaliśmy, iż technologia ta wspomaga również regenerację i gojenie ścięgien, co pokazuje, iż ma zastosowanie w szerokim zakresie dziedzin – wyjaśnił prof. Hiromitsu Toyoda. – Oczekujemy, iż w połączeniu z obecnymi metodami leczenia ścięgien zastosowanie tej metody przyczyni się do bardziej niezawodnej regeneracji ścięgien i skrócenia czasu leczenia – zapowiedział.
Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „PLOS ONE”.
Źródło: eurekalert.org