Zaparz, zrób z niej syrop lub dodaj do sałatki. Akacja jest zdrowa dla jelit i nerek

zdrowie.interia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Interia Kulinaria


Akacja, a dokładnie robinia akacjowa, to drzewo, które kojarzy się z pięknymi, białymi kwiatami o intensywnym zapachu. Nie każdy jednak wie, iż są one jadalne i dodatkowo zawierają w sobie cenne składniki, które korzystnie wpływają na zdrowie. Akacja kwitnie na przełomie maja i czerwca, zatem to najlepszy czas na wykorzystanie tej cennej rośliny. Na co działa robinia akacjowa? Odpowiadamy.


Akacja to miododajna i prozdrowotna roślina


Robinia akacjowa to gatunek drzew, należących do rodziny bobowatych. Początkowo uprawiana była w celach ozdobnych, jednak okazuje się, iż ma ona wiele adekwatności zdrowotnych.
Surowcem zielarskim są kwiaty akacji, które zawierają cenne związki, takie jak: glikozydy flawonoidowe, olejki eteryczne, taniny i kwasy organiczne.


Dzięki tym związkom roślinie przypisuje się działanie moczopędne, rozkurczowe, żółciopędne, ale można ją także stosować w celach odprężenia oraz przeciwobrzękowo.


Akacja na zapalenie pęcherza


Kwiaty akacji wykorzystywane są do produkcji preparatów stosowanych w zapaleniu układu moczowego. Działa diuretycznie, czyli zwiększa ilość wydalanego moczu. Przypisuje się jej również adekwatności przeciwzapalne, zatem doskonale wspomaga leczenie problemów układu wydalniczego. Reklama


Akacja na niestrawność


Kwiaty akacji działają rozkurczowo i żółciopędnie. Napar z kwiatów akacji sprawdza się w niestrawności, może być stosowany przez osoby cierpiące z powodu zgagi i nadkwasoty. Poprawia czynność jelit, dlatego może być wsparciem dla osób z chorobami układu pokarmowego.


Kwiat akacji na dobry sen


Regularne picie naparu z kwiatów akacji może być korzystne dla osób, które zmagają się z problemami ze snem. Roślina działa uspokajająco, odprężająco, dzięki czemu ułatwia zasypianie i zwiększa szansę na dłuższy, nieprzerwany sen.


Akacja na problemy reumatyczne


Robinia akacjowa działa także przeciwobrzękowo i wykazuje działanie przeciwbólowe, dlatego może być stosowana przez osoby z chorobami reumatycznymi, które cierpią z powodu obrzęków i bólu stawów.


Robinia akacjowa w kosmetykach


Wyciągi i ekstrakty z akacji są dodatkami do niektórych kosmetyków i środków pielęgnacyjnych ze względu na dużą zawartość flawonoidów. Działają one antyoksydacyjnie, a zatem hamują procesy starzenia. Akację znaleźć można w preparatach przeciwzmarszczkowych i na skórę suchą.


Jak zrobić napar z kwiatów akacji?


Akacja kwitnie na przełomie maja i czerwca. Kwiaty należy zebrać w suchy dzień, a następnie wysuszyć je w domu. Wystarczy rozłożyć je w ciepłym i przewiewnym miejscu lub włożyć je do piekarnika i ustawić temperaturę 50 stopni Celsjusza. Najlepiej suszyć je na włączonym termoobiegu, z lekko uchylonymi drzwiczkami.
Aby przygotować napar wystarczy łyżeczkę rozdrobnionych, suszonych kwiatów akacji zalać gorącą (ale nie wrzącą) wodą. Taki napój można pić 1-2 razy dziennie lub stosować do zewnętrznie - na stany zapalne skóry czy obrzęki stawów.
Ponadto suszone kwiaty akacji można dodawać do kąpieli - korzystnie wpłynął na skórę i dodatkowo zadziałają odprężająco.
Kwiaty akacji wykorzystywane są także do tworzenia syropów i nalewek, a świeże można dodawać do sałatek.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału