XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

dentonet.pl 1 rok temu
Zdjęcie: XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi


W dniach 18-23 września obchodzony jest XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Szacuje się, iż stanowią one około 9% nowotworów złośliwych u mężczyzn i 5% u kobiet. W najbliższych dniach w szpitalach, klinikach i placówkach medycznych w całej Polsce będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

W Polsce – podobnie jak w innych krajach Europy – obserwuje się nowe zjawisko określane jako tzw. fenomen epidemiologiczny, czyli dynamiczny wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40. roku życia, którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Grupa ta określana jest jako młodzi dorośli. Badania naukowe wskazują, iż czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Szacuje się, iż co roku na nowotwory głowy i szyi umiera około 400 tys. osób. Stanowią one około 9% nowotworów złośliwych u mężczyzn i 5% u kobiet. Są to nowotwory, które ze względu na swoje umiejscowienie rozwijają się skrycie i wywołują niecharakterystyczne objawy, które towarzyszą również banalnym infekcjom górnych dróg oddechowych, takie jak ból gardła, ból podczas połykania czy długotrwała chrypka.

Wyniki leczenia chorych z nowotworami głowy i szyi w Polsce są wysoce niezadowalające, należą do jednych z najgorszych w kraju spośród wszystkich chorób nowotworowych. Związane jest to głównie ze znacznym zaawansowaniem choroby nowotworowej u pacjentów, którzy zgłaszają się na terapię.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi po raz jedenasty

W dniach 18-23 września 2023 r. już po raz jedenasty obchodzony jest Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W najbliższych dniach w szpitalach, klinikach i placówkach medycznych w całej Polsce będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

W akcji bierze udział m.in. Klinika Otolaryngologii CMKP. Zapisy na badania będą odbywały się 18 września w godz. 8:00-14:00 pod numerem telefonu 022 326 56 02 lub osobiście w sekretariacie Kliniki Otolaryngologii CMKP w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim przy ul. Kondratowicza 8. Z badań będzie można skorzystać również w Klinice Otorynolaryngologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

W diagnostyce, podczas leczenia, w rehabilitacji – na wszelkich polach leczenia nowotworów głowy i szyi onkolodzy potrzebują wsparcia lekarzy dentystów. – Martwi mnie jednak, iż tak niewielu lekarzy dentystów chce się tym zajmować – mówi prof. dr hab. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Źródła:

https://www.gov.pl/

https://www.cmkp.edu.pl

Idź do oryginalnego materiału