Wyeliminuj z diety, a poprawisz stan wątroby. Winny jest amoniak

zdrowie.interia.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Interia Kulinaria


Najnowsze badania naukowców wskazują, jakie czynniki mogą negatywnie wpływać na stan wątroby, a także które warto wyeliminować w marskości tego narządu. Najistotniejszym elementem leczenia taki pacjentów jest zdrowa i zbilansowana dieta, jednak pojęcie jest to na tyle szerokie, iż nie każdy zdaje sobie sprawę, jak kluczowa może okazać się eliminacja niektórych produktów.


Marskość wątroby - co dzieje się z wątrobą?


Marskość wątroby to stan, w którym dochodzi do zaburzeń czynnościowych tego narządu. Wynika z przewlekłych chorób, takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, stłuszczenie wątroby lub jej zapalenie (alkoholowe lub innego pochodzenia).
Komórki wątrobowe zaczynają tworzyć zbędną bliznowatą tkankę łączną, co powoduje utratę funkcji pełnionych przez wątrobę. Tkanka ta nie jest ukrwiona, co w perspektywie czasu prowadzi do martwicy komórek wątrobowych i zaburzeń czynnościowych.


Wraz z rozwijającą się chorobą, pacjenci odczuwają takie objawy, jak:Reklama
senność,zmniejszenie apetytu,wzdęcia i dyskomfort w nadbrzuszu,świąd skóry,problemy ze snem,częste odbijanie po posiłku.


Leczenie marskości wątroby


Leczenie marskości choroby opiera się przede wszystkim o zahamowanie rozwoju choroby, co najczęściej związane jest z czynnikiem wywołującym chorobę.
U osób uzależnionych od alkoholu, niezbędne będzie leczenie oraz odwyk, aż do całkowitego zaprzestania picia.
W przypadku zakażenia wirusowego, przede wszystkim lekarz koncentruje się na leczeniu zapalenia - co ważne, nie spowoduje to wyleczenia pacjenta, a jedynie ma na celu ograniczyć rozwój choroby wątroby.
W tej chwili nie ma żadnego leku, który mógłby wyleczyć włókniste zmiany wątrobowe, jednak jako lek hamujący rozrost tych zmian, stosuje się sylimarynę.
Lekarze są jednak jednogłośni - na zdecydowaną poprawę jakości życia pacjentów z marskością wątroby, wpływa dieta oraz styl życia, jaki preferują.


Dieta w marskości wątroby


W marskości wątroby spożywane produkty jak i sposób ich przygotowywania wymagają od chorego określonych zasad. Zaleca się gotowanie w wodzie, na parze, ale także duszenie czy pieczenie w folii - bez dodatkowych tłuszczów.
Dieta w niemal 50 procentach powinna opierać się o węglowodany, a tłuszcze powinny pokrywać 30-50 procent zapotrzebowania energetycznego. Tłuszcze powinny być lekkostrawne: mleko, masło czy olej, jednak zaleca się eliminację lub ograniczenie tłuszczów zwierzęcych. Dlaczego?


Ogranicz mięso w diecie wątrobowej


Amoniak znajdujący się w mięsie jest metabolizowany w wątrobie do mocznika, mniej toksycznego czynnika dla organizmu człowieka. Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców z Virginia Commonwealth University wskazują, iż umiarkowane ograniczenie spożycia mięsa u osób z marskością wątroby odciąża wątrobę od toksycznego amoniaku.
Trzydziestu pacjentów ambulatoryjnych zostało poddanych badaniu, które opierało się o zjedzenie jednego posiłku. Pacjentów podzielono na trzy grupy.
Każdej z nich podano inny rodzaj burgera. Wszystkie burgery zawierały dokładnie 20 gramów białka.
Pierwsza pozycja, to burger wieprzowo-wołowy. Druga to wegański zamiennik mięsa, a ostatnia wersja burgera była wegetariańska (z fasoli).
Do wszystkich burgerów badanym podano bułkę pełnoziarnistą, chipsy ziemniaczane i wodę. Jedyną różnicą między grupami było zatem źródło białka w burgerach.
Po spożyciu zaledwie tego jednego posiłku, naukowcy pobrali badanym krew, a ich odkrycie było zaskakujące. Pacjenci, którzy jedli burger w wersji mięsnej mieli znacząco podwyższony poziom amoniaku, w przeciwieństwie do pacjentów "bezmięsnych".
To odkrycie dało kierunek kolejnym badaniom, jednak już teraz specjaliści są zgodni, iż choćby sporadyczne ograniczenie spożycia mięsa może poprawić stan wątroby oraz jej funkcjonowanie.
Źródła:
https://journals.lww.com/ctg/abstract/9900/substitution_of_one_meat_based_meal_with.253.aspx
Medycyna Praktyczna, prof. dr hab. n. med. Marta Wawrzynowicz-Syczewska, Marskość wątroby - objawy, przyczyny, leczenie
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału