W Japonii rozpoczynają się badania kliniczne leku na wzrost zębów

dentonet.pl 2 dni temu
Zdjęcie: W Japonii rozpoczynają się badania kliniczne leku na wzrost zębów


W Szpitalu Uniwersyteckim w Kioto rozpoczynają się badania kliniczne pierwszego na świecie leku na wzrost zębów. Eksperymentalny lek zostanie najpierw podany dorosłym mężczyznom, którzy stracili zęby trzonowe, a następnie naukowcy przetestują go na dzieciach z wrodzonymi brakami zawiązków zębowych. Badacze liczą, iż lek będzie mógł trafić na rynek około 2030 r.

Przypomnijmy – we wrześniu 2023 r. poinformowano, iż zespół japońskich naukowców po latach badań stworzył przeciwciało, które hamuje działanie białka powodującego zanikanie zawiązków zębowych i stymuluje ich wzrost. Pierwsze rezultaty były bardzo obiecujące – już w 2018 r. badacze podawali lek myszom, które również mają zęby mleczne i stałe. Okazało się, iż u bezzębnych gryzoni aplikacja leku zawierającego opracowane przeciwciało spowodowała wzrost nowych zębów. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Ruszają badania kliniczne na ludziach

Prace nad lekiem prowadzi Toregem Biopharma – finansowany przez Uniwersytet w Kioto japoński start-up farmaceutyczny. Dotychczasowe badania na zwierzętach nie wykazały żadnych poważniejszych skutków ubocznych, więc naukowcy rozpoczynają w Szpitalu Uniwersyteckim w Kioto badania kliniczne na ludziach. Lek zostanie najpierw podany dorosłym mężczyznom w wieku do 30 do 64 lat, którzy stracili zęby trzonowe, a następnie naukowcy przetestują go na dzieciach w wielu od 2 do 7 lat z wrodzonymi brakami zawiązków zębowych. Na koniec lek zostanie podany pacjentom z wrodzonym brakiem minimum sześciu zębów stałych.

Mamy nadzieję, iż nasz lek pozwoli pomagać osobom, które mają trudności z normalnym, codziennym funkcjonowaniem z powodu braków zębowych – powiedział Katsu Takahashi, współzałożyciel Toregem Biopharma, kierownik Oddziału Stomatologii i Chirurgii Jamy Ustnej w Kitano Hospital w Osace.

Badacze liczą, iż lek trafi do sprzedaży w 2030 r.

Jakiego rodzaju niepożądane reakcje tkanek sąsiadujących z implantem może, a choćby powinien przewidzieć lekarz dentysta? – Przede wszystkim musimy brać pod uwagę odpowiedź organizmu na obecność ciała obcego, jakim tak naprawdę jest implant – mówi lek. stom. Wojciech Ryncarz, Master of Science w dziedzinie Implantologii Stomatologicznej na Uniwersytecie we Frankfurcie, absolwent Studium Podyplomowego Kois Center w Seattle, jeden z pionierów leczenia implantoprotetycznego w Polsce oraz członek-założyciel Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej (PASE).

Źródło: https://www.japantimes.co.jp

Idź do oryginalnego materiału