O nowotworach głowy i szyi w UCK GUMED

dentonet.pl 14 godzin temu
Zdjęcie: O nowotworach głowy i szyi w UCK GUMED


Profilaktyka powinna się odbywać codziennie, przez cały rok. Mówimy o profilaktyce w kontekście wczesnego wykrywania i identyfikacji problemów zdrowotnych, które mamy tendencję bagatelizować, jak przykładową chrypkę – powiedział o nowotworach szyi i głowy dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. medycznych UCK GUMED, największego na Pomorzu szpitala klinicznego, który jako jedna z ponad 1200 klinik w całej Europie przystąpił do Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

W dniach 16-21 września pod hasłem „Równy dostęp – równe szanse” obchodzony jest XII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Jednym z jego głównych celów jest edukacja oraz zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających z zachorowania na nowotwory głowy i szyi, a w całej Polsce organizowane są m.in. bezpłatne badania profilaktyczne.

Jedną z ponad 1200 klinik w całej Europie, które przystąpiły do Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) w Gdańsku, największy na Pomorzu szpital kliniczny, którego organem założycielskim jest Gdański Uniwersytet Medyczny.

Jak przekonują eksperci w komunikacie opublikowanym na stronie szpitala, najnowsze badania wskazują, iż do czynników ryzyka wystąpienia nowotworów szyi i głowy dołączyło również palenie marihuany. Jednak choćby osoba nigdy niepaląca i nienadużywająca alkoholu może zachorować.

Choroba, której można zapobiec

Statystyki są niepokojące – rak głowy i szyi jest piątym najczęściej występującym nowotworem złośliwym oraz ósmą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie. I choć w dużej mierze można mu zapobiec, to jednak aż 60% przypadków nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. 2/3 z tych osób nie przeżywa 5 lat, zaś ci, którzy przeżyją, zmagają się z szeregiem fizycznych, społecznych i zawodowych konsekwencji.

– Mamy wiedzę, technologię i możliwości, żeby nowotwory głowy i szyi zdiagnozować na wczesnym etapie rozwoju. Możemy zaproponować leczenie, które daje bardzo dużą szansę na wyzdrowienie – powiedział cytowany w komunikacie dr hab. n. med. Bogusław Mikaszewski, ordynator Kliniki Otolaryngologii UCK.

W profilaktyce i szybkiej diagnostyce nowotworów szyi i głowy należy zwracać uwagę przede wszystkim na tzw. objawy niecharakterystyczne, które występują co najmniej trzy tygodnie. Są to: ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej, ból gardła, utrzymująca się chrypka, ból i/lub trudności w połykaniu, guzek na szyi oraz jednostronna niedrożność nosa i/lub krwawienie z nosa.

– Profilaktyka powinna się odbywać codziennie, przez cały rok. Mówimy o profilaktyce w kontekście wczesnego wykrywania i identyfikacji problemów zdrowotnych, które mamy tendencję bagatelizować, jak przykładową chrypkę. Profilaktyka pozwala na uniknięcie problemów, których leczenie wymaga radykalnych działań i które można zamienić na niewielkie interwencje, pozwalające na normalne funkcjonowanie – dodał dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. medycznych UCK.

Redukcja konsumpcji alkoholu, ograniczenie palenia papierosów, szczepienia przeciw HPV i regularne wizyty u stomatologa to – zdaniem dr. n. o zdr. Pawła Koczkodaja z Narodowego Instytutu Onkologii – najważniejsze zasady profilaktyki pierwotnej nowotworów okolic szyi i głowy. – Regularne wizyty u stomatologa są nie do przecenienia pod kątem tzw. czujności onkologicznej – podkreśla ekspert.

Źródło: https://uck.pl/

Idź do oryginalnego materiału