USA: 68,5 mln dorosłych bez ubezpieczenia dentystycznego

dentonet.pl 1 rok temu
Zdjęcie: USA: 68,5 mln dorosłych bez ubezpieczenia dentystycznego


Raport „State of Oral Health Equity in America 2023”, opracowany przez CareQuest Institute for Oral Health potwierdza, iż więcej niż co czwarty dorosły obywatel Stanów Zjednoczonych jest w tej chwili pozbawiony ubezpieczenia stomatologicznego. Wszystko wskazuje na to, iż problem ten niedługo może się jeszcze pogłębić.

Z tegorocznej edycji raportu wynika, iż liczba dorosłych Amerykanów, którzy nie mają ubezpieczenia stomatologicznego, może znacząco wzrosnąć do końca 2023 roku. Ma to związek z utratą ubezpieczenia przez członków gospodarstwa domowego, a także zmianami, które zostaną wprowadzone w programie pomocy socjalnej Medicaid.

90 milionów Amerykanów bez ubezpieczenia stomatologicznego

W opublikowanym 6 września raporcie podano, iż 8,9 miliona członków gospodarstwa domowego osoby ubezpieczonej mogło w ubiegłym roku stracić ubezpieczenie dentystyczne z powodu utraty ubezpieczenia w gospodarstwie domowym, ponieważ wielu członków rodziny i gospodarstwa domowego korzysta z ubezpieczenia stomatologicznego za pośrednictwem jednego członka gospodarstwa domowego.

Co więcej, około 14 milionów osób dorosłych może utracić ubezpieczenie stomatologiczne Medicaid wraz z odwołaniem stanu nadzwyczajnego dotyczącego zdrowia publicznego. Ogółem do końca tego roku kalendarzowego ponad 91 milionów osób będzie pozbawionych ubezpieczenia stomatologicznego.

Trzy razy części bez ubezpieczenia dentystycznego niż medycznego

W ankiecie przeprowadzonej w 2023 roku opisano także wyzwania związane z leczeniem stomatologicznym, przed którymi stoją w tej chwili dorośli mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.

Odsetek dorosłych Amerykanów pozbawionych ubezpieczenia stomatologicznego (27%) jest prawie trzy razy wyższy niż odsetek osób nieposiadających ubezpieczenia zdrowotnego (9,3%).

Średnio co trzeci uczestnik programów Medicare i Medicaid nie posiada ubezpieczenia stomatologicznego.

Dorośli z obszarów wiejskich (34%) częściej nie posiadali ubezpieczenia stomatologicznego w porównaniu z dorosłymi mieszkającymi w miastach (29%) oraz na obszarach podmiejskich (24%).

W przypadku populacji latynoskiej ryzyko utraty ubezpieczenia dentystycznego w ciągu ostatniego roku było dwukrotnie wyższe w porównaniu z białymi nie-Latynosami.

Dorośli o niższych dochodach znacznie częściej niż osoby o dochodach wyższych w ciągu ostatnich dwóch lat wskazywali na problemy finansowe jako przeszkodę w wizycie u dentysty.

Najwyższy odsetek mieszkańców USA bez ubezpieczenia stomatologicznego (33%) to osoby powyżej 60. roku życia, z kolei wśród Amerykanów w wieku 30–44 lata odsetek ten jest najniższy i wynosi 19,5%.

W badaniu udział wzięła próba reprezentatywna obejmującą 5240 dorosłych Amerykanów. Ankieta została przeprowadzona przez Narodowe Centrum Badania Opinii (National Opinion Research Center) na Uniwersytecie w Chicago w ramach panelu AmeriSpeak.

W ostatnich latach Polskie Towarzystwo Stomatologiczne opublikowało szereg różnego rodzaju wytycznych i rekomendacji dotyczących wielu aspektów pracy lekarzy dentystów. Czy w najbliższym czasie światło dzienne ujrzą kolejne? – Planujemy kolejne dokumenty, m.in. dotyczący bisfosfonianów. W ubiegłym roku odbyło się spotkanie, podczas którego poruszono właśnie temat postępowania i leczenia przy terapii bisfosfonianami – powiedziała portalowi Dentonet.pl prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS-u.

T.H.

Źródła: https://www.drbicuspid.com/dental-practice/office-management/insurance/article/15546827/685m-us-adults-lack-dental-insurance-report-suggests

https://www.carequest.org/system/files/CareQuest_Institute_Uninsured-and-in-Need_8.17.23.pdf

Idź do oryginalnego materiału