UK: kobiety stopniowo przejmują stomatologię

dentonet.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: UK: kobiety stopniowo przejmują stomatologię


Serwis Dentistry.co.uk analizuje, w jaki sposób wzrastająca liczba kobiet w brytyjskiej stomatologii może wpłynąć na przyszłość zawodu. Tę niegdyś męską, na Wyspach, profesję stopniowo przejmują kobiety – panie przeważają także (w proporcji 2 do 1) wśród studentów stomatologii na uczelniach w Zjednoczonym Królestwie.

Truizmem jest stwierdzenie, iż obraz stomatologii bardzo zmienił się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Po okresie pandemii w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosła liczba dentystów rezygnujących ze współpracy z Narodową Służbą Zdrowia (NHS) na rzecz prywatnej stomatologii. Czasy, gdy wizytę u dentysty NHS można było umówić tylko telefonicznie, zastąpiła stomatologia spod znaku „zrób to sam” i tzw. pustynie dentystyczne – duże obszary na terenie kraju, gdzie choćby nie można zapisać się do stomatologa NHS.

Stomatologia w Wielkiej Brytanii jest (coraz bardziej) kobietą

Mniej zauważalna dla ogółu społeczeństwa zmiana dotyczy płci w zawodzie stomatologa. W latach 2013–2021 liczba dentystów płci męskiej zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii spadła o 289, a kobiet stomatologów w tym samym okresie przybyło 3596. Panie przeważają choćby w dawnym bastionie męskiej dominacji – gabinetach dentystycznych NHS. Najnowsze dane pokazują, iż nieco ponad 11 000 mężczyzn stomatologów współpracuje w jakiejkolwiek formie z NHS, podczas gdy kobiet jest już prawie 13 000.

Ponadto w wieku poniżej 44 lat jest 71% kobiet dentystów, podczas gdy mężczyzn dentystów przed 44. rokiem życia jest tylko 55%. A to potwierdza, iż trend „przejmowania stomatologii” przez panie prawdopodobnie utrzyma się także w następnych latach.

Kluczowa rola elastycznego modelu pracy

Co z perspektywy Wielkiej Brytanii wpływa na zmianę równowagi płci wśród dentystów? Dr Lauren Harrhy właścicielka prywatnej praktyki w Walii i członkini komitetu Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (BDA) uważa, iż dla kobiet bardzo atrakcyjna jest elastyczność, jaką zapewnia zawód lekarza stomatologa.

– W stomatologii istnieje możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin, przejęcia kontroli nad własnym biznesem i wpływu na plan dnia, co jest niezwykle atrakcyjne dla pracujących mam i pracujących ojców. A z pewnością dla kobiet, które chcą zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym – przez cały czas możemy prowadzić własną firmę, kształtując przebieg naszej kariery zawodowej – mówi dr Harrhy.

Lauren Harrhy uważa też, iż specyfika zawodu stomatologa – fakt, iż jest on związany z opieką, to kolejny powód, dlaczego profesja ta przyciąga coraz więcej pań. – To atrakcyjna ścieżka kariery dla kobiet, które chcą opiekować się ludźmi. Z moimi pacjentami rozmawiam nie tylko o ich zębach, ale także o estetyce twarzy i ogólnym stanie zdrowia. Stomatologia to zawód, w którym możemy budować relacje, co z pewnością mi odpowiada. I wiem, iż wiele moich koleżanek zgadza się, iż dobrze jest budować te silne relacje. Czasami wydaje się, iż jest to ważniejsze dla kobiet niż dla mężczyzn, chociaż przyznaję, iż jest to ważne dla obu płci – dodaje.

Mniej niż pełny etat oraz większa produktywność

Wraz z rosnącą liczbą kobiet w zawodzie przybywa dentystów, którzy od czasu pandemii decydują się na pracę w niepełnym wymiarze godzin. Stomatologów, którzy pracują 4,5 lub 5 dni w tygodniu, jest na Wyspach coraz mniej. Jednak, jak wyjaśnia dr Harrhy, tendencja ta była widoczna już przed pandemią COVID-19.

– Jakieś 15 lat temu napisałam artykuł na temat struktury siły roboczej w medycynie. W tamtym czasie przyglądałam się tylko specjalistom z zakresu pediatrii. Odkryliśmy, iż w przeważającej większości kobiety pediatrzy pracowały na pełen etat przed urlopem macierzyńskim, a potem wracały do pracy w niepełnym wymiarze godzin. Uznaliśmy, iż jeżeli trend ten przyjmie się w stomatologii, będziemy mieli do czynienia z większą liczbą osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin, a zatem będziemy potrzebować większej siły roboczej w stomatologii. Jest to raczej korzystne niż szkodliwe, bo pozwalając kobietom na to, pokazaliśmy, iż możemy rozwijać karierę, prowadzić firmy i dobrze zarabiać. Jednocześnie uzmysłowiliśmy mężczyznom, iż oni również mogą zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Nie muszą pracować od 7:00 do 19:00, sześć dni w tygodniu – wyjaśnia walijska lekarz stomatolog.

Chociaż praca w niepełnym wymiarze godzin oznacza mniej godzin przepracowanych przy fotelu, Harrhy uważa, iż w niepełnym wymiarze godzin poprawia się produktywność. Ta zmiana w schematach pracy jest czymś, co jej zdaniem odmieni brytyjską stomatologię. – Zarządzenie pracą lekarzy będzie teraz niezwykle ważne. Wiemy, iż zmiany następują też w NHS, a także w liczbie dentystów i podmiotów świadczących usługi. Ale to fantastyczne, iż mamy stomatologów, którzy nie tylko pracują nad sobą, ale są w stanie leczyć pacjentów w sposób, w jaki naprawdę powinni być leczeni, a przy tym sami nie kończą całkowicie wypaleni – dodaje.

W finansach przez cały czas nie ma równości

Jednak brytyjskiej stomatologii wciąż daleko do osiągnięcia równości płci. Jako współprzewodnicząca Komitetu Równości i Różnorodności BDA, Lauren Harrhy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. – Nowe statystyki sugerują, iż choćby po uwzględnieniu innych czynników przez cały czas istnieje różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Zmniejsza się, ale przez cały czas istnieje.

Jej zdaniem jest wiele powodów takiego stanu rzeczy. – W niektórych przypadkach kobiety czują się mniej pewnie, jeżeli chodzi o negocjowanie warunków pracy i płacy. Są też inne, mniej widoczne i niewymierne czynniki, np. to, iż kobiety zwykle postrzega się jako „mniej przerażających” stomatologów. Zdarza się często, iż bardziej wrażliwi pacjenci lub dzieci proszą o wizytę u „pani dentystki”. Mając takich pacjentów, kobieta stomatolog otrzymuje takie samo wynagrodzenie, ale ich leczenie może trwać dwa razy dłużej. Trudno oszacować, jak bardzo wpływa to na wynagrodzenie kobiet, ale tak się dzieje. Choć wspaniale jest wiedzieć, iż jesteś uroczą panią doktor, która radzi sobie z nerwowymi pacjentami, często nie jest to korzystne finansowo – mówi Lauren Harrhy.

Obowiązki związane z opieką nad dziećmi

Jedną z rzeczy, która wciąż się nie zmieniła i która zwykle ma większy wpływ na kobiety niż na mężczyzn, jest posiadanie dzieci. Lauren Harrhy uważa, iż sama miała dużo szczęścia, mając pełne wsparcie ze strony męża. – Nie mogłabym robić rzeczy, które robię, bez mojego męża. Mamy trójkę dzieci i kiedy były w wieku przedszkolnym, to on przejął roli głównego opiekuna, ponieważ ja byłam w pracy. Gdybym wyszła za mąż za kogoś, kto jest bardziej tradycyjny, nie byłabym w stanie dojść do punktu, w którym jestem teraz.

Źródło: https://dentistry.co.uk/

Idź do oryginalnego materiału