Irlandia: koniec z jednorazowymi e-papierosami

dentonet.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Irlandia: koniec z jednorazowymi e-papierosami


Rząd Republiki Irlandii zatwierdził projekt całkowitego zakazu sprzedaży, produkcji oraz importu jednorazowych produktów do wapowania. Walka z plagą e-papierosów na Zielonej Wyspie ma objąć także m.in. ograniczenia w liczbie smaków e-papierosów wielokrotnego użycia, co zachęcało do zakupu zwłaszcza młodszych klientów. Zabroniona będzie również ekspozycja i reklama e-papierosów w punktach sprzedaży, z wyjątkiem wyspecjalizowanych sklepów, które oferują wyłącznie tego rodzaju produkty.

Nowe przepisy zostały wprowadzone jako wyraz obawy o wpływ jednorazowych produktów do palenia elektronicznego na środowisko i zdrowie społeczeństwa irlandzkiego.

Politycy jednoczą się w walce z e-papierosami

Minister zdrowia Irlandii Stephen Donelly wyraził nadzieję na skuteczność kolejnych ograniczeń w dotychczas dostępnej gamie kolorów oraz różnorodności opakowań, w których sprzedawane są e-papierosy. Ma to sprawić, iż produkty te nie będą jak wcześniej atrakcyjne dla młodszych klientów.

Z kolei Colm Burke, członek Teachta Dála, czyli parlamentu Republiki Irlandii, powiedział, iż proponowane rozporządzenia wprowadzą „poważne ograniczenia” poprzez zastosowanie procesu „krok po kroku”.

Minister Donnelly wyraził także obawy w związku z tym, iż waporyzatory sprzedawane w Irlandii zawierają maksymalną dozwoloną dawkę nikotyny (20 mg). Powiedział, iż samo ograniczanie dostępu do e-papierosów nie jest skuteczną metodą w walce z nałogiem tytoniowym, bo część e-palaczy może zdecydować się sięgnąć po tradycyjne papierosy.

Nowe zmiany wejdą w życie w 2025 r.

Lider partii Fine Geal Simon Harris określił palenie e-papierosów jako „zemstę przemysłu tytoniowego”. – Żyjemy w kraju, w którym około 13% osób w wieku od 12 do 17 lat wapowało w ciągu ostatnich 30 dni. Musimy podjąć odpowiednie działania – powiedział.

Jeszcze w ubiegłym roku w Irlandii wszedł w życie zakaz sprzedaży wszystkich produktów do wapowania i e-papierosów osobom poniżej 18. roku życia. Kolejne ograniczenia, takie jak m.in. ograniczenie reklamy, dostępności w sklepach pop-up i sprzedaży w automatach, wejdą w życie już w 2025 r.

Jaka jest rola lekarza stomatologa jako lekarza pierwszego kontaktu w walce z nałogiem nikotynizmu? Co lekarz zrobić może, a wręcz powinien? Mówi prof. Tomasz Konopka.

Źródła: https://dentistry.co.uk/

Idź do oryginalnego materiału