Grypa pod kontrolą. Szczepienia zalecane m.in. pracownikom medycznym

dentonet.pl 23 godzin temu
Zdjęcie: Grypa pod kontrolą. Szczepienia zalecane m.in. pracownikom medycznym


1 października obchodzony był Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy. Podczas zorganizowanej przy tej okazji konferencji prasowej przypomniano, iż wchodzimy w okres zwiększonej zachorowalności na grypę, ale cały czas warto się zaszczepić. W szczególności szczepienia zaleca się m.in. pracownikom medycznym.

Początek jesieni zawsze łączy się ze wzrostem zachorowań na grypę. Na razie ten wzrost jest niewielki, dlatego koniec września i początek października to bardzo dobry czas na szczepienie. Zaszczepić może się każdy, ale szczególnie zachęcamy osoby, dla których grypa może oznaczać poważne problemy zdrowotne. Do grup ryzyka należą m.in. osoby po 50. roku życia czy osoby przewlekle chore – mówił podczas konferencji dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.

Oprócz osób powyżej 55. roku życia oraz przewlekle chorych, eksperci zalecają szczepienia przede wszystkim dzieciom, kobietom planującym zajście w ciążę i kobietom w ciąży, pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym, pracownikom wykonującym zawody wymagające ciągłego kontaktu z ludźmi (nauczyciele, przedstawiciele służ mundurowych) oraz osobom po transplantacji narządów.

Szczepienia przeciw grypie można realizować w czasie trwania całego sezonu grypowego. Czas na wykształcenie odporności poszczepiennej to 2-3 tygodnie. Dlatego – zwłaszcza w przypadku osób z grup podwyższonego ryzyka zachorowania – najlepiej jest zaszczepić się przed szczytem zachorowań. W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja, a szczyt zachorowań zwykle obejmuje okres od stycznia do marca.

Dlaczego Polacy się nie szczepią?

Według danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, przed nadchodzącym sezonem przeciw grypie zaszczepiło się dotąd około 600 tys. Polaków. To wciąż zdecydowanie za mało.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych kilka dni temu podczas debaty „Vaccine Forum” wraz z przedstawicielami instytucji zdrowotnych zaprezentowali rekomendacje na rozpoczynający się sezon.

Sezon zachorowań zbliża się wielkimi krokami i będzie to inny sezon niż poprzednie. Od lipca w Polsce jest widoczny wyraźny wzrost liczby zakażeń na COVID-19, natomiast dynamika zachorowań jest porównywalna do ubiegłego roku. Szczyt zachorowań będziemy mieli na wczesną jesień. Szczepienia to jedyny najskuteczniejszy sposób, aby temu zapobiec, który stale rekomendujemy – podkreślał prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

Jak zaznaczali eksperci, istotnym problemem jest dezinformacja społeczeństwa na temat profilaktyki chorób zakaźnych. Do pacjentów w Polsce nie dociera także wystarczająca liczba informacji o programach profilaktyki zdrowotnej. Sami pacjenci wskazują, iż głównymi przyczynami nieszczepienia jest brak edukacji na temat profilaktyki, długa ścieżka dostępu do szczepień oraz bariera finansowa.

W najbliższym sezonie infekcyjnym polscy eksperci wraz z Ogólnopolskim Programem Zwalczania Chorób Infekcyjnych rekomendują m.in. wykorzystywanie każdej porady lekarskiej do przeanalizowania historii szczepień pacjenta i ustalenia, które szczepienia są mu potrzebne (zwłaszcza w profilaktyce zakażeń układu oddechowego) oraz koadministracje szczepionek przeciw grypie, COVID-19, pneumokokom, RSV oraz krztuścowi – o ile jest to uzasadnione wskazaniami.

Liczne rekomendacje krajowe i międzynarodowe jednoznacznie wskazują, iż podawanie kilku szczepionek na jednej wizycie jest bezpieczne i skuteczne. Eksperci zgodnie opiniują, iż koadministracja jest korzystniejsza dla pacjenta niż opóźnienie realizacji programu szczepień. – Podanie kilku szczepionek na jednej wizycie zwiększa szansę na terminowe zaszczepienie pacjenta przeciwko tym wszystkim chorobom, przeciwko którym powinien zostać zaszczepiony, co ma szczególne znaczenie w profilaktyce zakażeń układu oddechowego w populacji dorosłych – podkreślał prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Źródła: https://opzci.pl/

https://www.gov.pl/web/gis

Idź do oryginalnego materiału