„Ból zęba” i „jak usuwać zęby” – tego Brytyjczycy szukają w sieci

dentonet.pl 22 godzin temu
Zdjęcie: „Ból zęba” i „jak usuwać zęby” – tego Brytyjczycy szukają w sieci


Analiza danych Google Trends przeprowadzona przez brytyjską organizację charytatywną Church On The Street wykazała, iż ​​liczba wyszukiwań frazy „ból zęba” na Wyspach wzrosła o 500% od czerwca 2010 r. Ma to być kolejny dowód na kryzys publicznej opieki stomatologicznej w kraju.

Jak wynika z analizy danych Google Trends przeprowadzonej przez Church On The Street – brytyjską organizację charytatywną zajmującą się walką z ubóstwem, bezdomnością i narkomanią – od 2010 r. liczba wyszukiwań frazy „ból zęba” wzrosła na Wyspach o 500%. Ogromny wzrost popularności – o 446% – zanotowała także fraza „jak usuwać zęby”.

Trendy Google’a dowodem na kryzys stomatologii NHS

Według danych Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (BDA), właśnie od 2010 r. obserwowany jest postępujący kryzys publicznej stomatologii w kraju. Od tego czasu stomatologia NHS notuje cięcia nakładów, przez co wiele osób realnie straciło dostęp do opieki dentystycznej. Zdesperowani pacjenci, których nie stać na leczenie prywatne, coraz częściej zwracają się więc w kierunku stomatologii DIY (do it yourself – zrób to sam), a metod łagodzenia bólu czy usuwania zębów szukają właśnie w sieci.

Dostęp do publicznej opieki stomatologicznej powinien być podstawowym prawem człowieka, a niestety pacjenci w całym Zjednoczonym Królestwie cierpią z powodu bólu zębów i uciekają się do „stomatologii domowej”, co jest bardzo niebezpieczne – powiedział pastor Mick Fleming, założyciel Church On The Street.

Dane pokazują, jak poważny stał się kryzys stomatologiczny po ponad dekadzie cięć wydatków. Naprawdę niepokojące jest to, iż żyjemy w kraju, w którym ludzie szukają sposobów na samodzielne usuwanie sobie zębów, ponieważ nie mogą znaleźć dentysty NHS, a nie stać ich na prywatne wizyty – dodał.

Pacjent, z którym udało się dentyście zbudować trwałą relację, częściej wróci do takiego lekarza, będzie go polecał i będzie otwarty na przedstawiane mu propozycje leczenia. – To, czy pacjent ufa lekarzowi, bezpośrednio przekłada się na to, czy zaakceptuje plan leczenia i ile czasu zajmie przejście z nim przez ten proces – mówi Sergiusz Szajek, trener biznesu i coach, współpracujący m.in. z siecią Medicover Stomatologia.

Źródło: https://www.nature.com/

Idź do oryginalnego materiału