Bigos to tradycyjne, polskie danie. Przygotowuje się go z kapusty, mięsa, kiełbasy, suszonych grzybów, a czasem też z dodatkiem śliwek. Ta aromatyczna potrawa ma bogaty i głęboki smak, co wynika między innymi z gotowania jej na wolnym ogniu przez wiele godzin. Choć bigos można jeść przez cały rok, to danie to w wielu domach jest też nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Warto przygotować je już wcześniej, dzięki czemu zostanie wam więcej czasu w robienie innych bożonarodzeniowych przysmaków. Podobnie możecie zrobić ze staropolskim piernikiem dojrzewającym, ale też klasycznymi pierniczkami – my polecamy pierniki z witrażykiem, które wyglądają naprawdę obłędnie.
Jakie są najczęstsze błędy podczas robienia bigosu?
Wiele osób podczas przygotowywania tej potrawy popełnia kilka popularnych błędów, z których czasami choćby nie zdają sobie sprawy. Warto się ich wystrzegać, ponieważ mogą negatywnie odbić się na smaku bigosu. Oto niektóre z nich:
Solenie bigosu w nieodpowiednim momencie – sól do bigosu najlepiej dodawać pod sam koniec gotowania tej potrawy. Może się okazać, iż przyprawa ta w ogóle nie będzie potrzebna, dlatego najpierw należy sprawdzić, jak smakuje wasze danie, a dopiero później dosypać soli. o ile zrobicie to zbyt gwałtownie – wasza potrawa może wyjść po prostu przesolona.
Zbyt wczesne lub zbyt późne dodawanie przypraw – choć bigos powinno się solić na końcu, to większość przypraw należy jednak dodawać na początku przygotowywania tego dania – wtedy zdążą one nadać potrawie odpowiedniego aromatu (chodzi między innymi o liście laurowe, ziele angielskie, kminek). Na sam koniec musicie dorzucić takie zioła, którym nie służy długie gotowanie, na przykład majeranek czy tymianek.
Dodawanie czosnku na samym początku – czosnek nie powinien być długo gotowany. Gdy jego obróbka termiczna trwa zbyt długo, może nieco tracić swój smak i zapach, ale też stać się gorzki, a w konsekwencji popsuć całe danie.
Użycie kapusty kiszonej kiepskiej jakości – jest ona podstawą bigosu, dlatego należy ją naprawdę starannie dobierać. Musi być średnio ukiszona, czyli niezbyt kwaśna. Nie powinna być zbyt słona (jeśli taka będzie – przepłuczcie ją wodą).
Dodawanie tylko jednego rodzaju mięsa – warto postawić na różne rodzaje, dzięki czemu smak bigosu będzie znacznie lepszy. Możecie użyć między innymi: łopatki wołowej, łopatki wieprzowej, surowego boczku bez skóry, schabu wieprzowego. Pamiętajcie też, iż potrzeba co najmniej 1 kg mięsa na 1,5 kg kapusty.
Wybranie złego garnka – choć to składniki są najważniejsze, znaczenie ma też użycie odpowiedniego garnka, który powinien być duży z grubym dnem (w ten sposób zminimalizujecie ryzyko przypalenia potrawy).
Szybkie gotowanie bigosu – w trakcie robienie tego dania pośpiech zdecydowanie nie jest wskazany, ponieważ potrawa ta musi gotować się długo i powoli. To właśnie długi czas pozwala wydobyć z bigosu najlepszy smak i aromat.