SAD to zaburzenie nastroju, które zwykle pojawia się jesienią lub zimą i ustępuje wraz z nadejściem wiosny. Tak więc jeżeli zauważysz, iż za każdym razem, gdy zmienia się pora roku, zmienia się także nastrój twojego dziecka, możesz się zastanawiać, czy twoja pociecha nie cierpi na SAD.
Co to jest sezonowe zaburzenie afektywne?
Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) to rodzaj zaburzenia nastroju lub depresji, która pojawia się każdego roku około października lub listopada i utrzymuje się przez zimowe miesiące. zwykle charakteryzuje się zmianami nastroju, uczuciem smutku i przygnębieniem. W przeciwieństwie do innych rodzajów zaburzeń nastroju, SAD ma charakter sezonowy. Warto jednak wiedzieć, iż jest procesem nawracającym, który może się nasilić.
Choroba najczęściej pojawia się u młodych osób w wieku 20-30 lat, ale dotyka także dzieci i nastolatki. Przyczyną choroby jest niedobór światła słonecznego i związana z tym desynchronizacja rytmów dobowych. Eksperci uważają, iż znaczenie mogą mieć zaburzenia w produkcji melatoniny i serotoniny lub zbyt niski poziom witaminy D.
Objawy sezonowego zaburzenia afektywnego u dzieci
niski poziom życiowej energii,
zwiększone zapotrzebowanie na sen,
zmęczenie i apatia,
zwiększony apetyt (szczególnie na węglowodany),
zmniejszona euforia z rzeczy, które wcześniej sprawiały przyjemność,
unikanie kolegów i/lub rodziny,
problemy z koncentracją,
poczucie niepokoju i lęku,
napady złości i drażliwość,
zmiany nastroju,
uczucie beznadziei,
myśli o śmierci lub samobójstwie.
Dziecko ma objawy SAD i co dalej?
Jeśli masz wątpliwości, czy twoje dziecko doświadcza SAD, pierwszym krokiem jest rozmowa z pediatrą, psychologiem lub psychiatrą (nie potrzebujesz skierowania, wystarczy znaleźć poradnię zdrowia psychicznego najbliżej miejsca zamieszkania i zadzwonić).
By rozpoznać chorobę afektywną sezonową, trzeba stwierdzić występowanie powyższych symptomów utrzymujących się przez co najmniej dwa tygodnie i nawracających o tej samej porze roku trzy lub więcej lat z rzędu.
Leczenie sezonowej choroby afektywnej u dzieci
Plan leczenia SAD jest dobierany indywidualnie do dziecka, bo wszystko zależy od tego, jak bardzo nasilone są objawy. zwykle zaleceniem jest codzienne przebywanie na świeżym powietrzu, najlepiej w połączeniu z energicznymi ćwiczeniami. Korzystnie wpływa uzupełnienie diety produktami bogatymi w nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3), magnez, witaminy z grupy B. Warto także zadbać o suplementację witaminy D – szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych.
Lekarz może zalecić także fototerapię (obejmuje ona kilkutygodniowy cykl codziennego naświetlania lampami o wysokim natężeniu światła). W terapii pomocne mogą być też leki przeciwdepresyjne oraz psychoterapia.