Co przygotować na obiad w krótkim czasie i bez wielkiego wysiłku? Istnieje wiele smacznych, zdrowych i szybkich potraw, dzięki którym możemy zaplanować menu na cały tydzień. Planowanie posiłków ma wiele zalet. Po pierwsze i najważniejsze – pomaga uniknąć marnowania jedzenia oraz codziennego robienia zakupów. Wystarczy poświęcić chwilę czasu, zrobić listę niezbędnych zakupów i zaplanować menu w taki sposób, aby wykorzystać produkty spożywcze, które mamy w lodówce, zamrażalniku i kuchennych szafkach.
Szybki obiad dla jednej osoby – sprawdzone pomysły
Gotowanie dla jednej osoby ma sens, bo wiemy, co jemy i możemy bez obaw cieszyć się smakiem spożywanych posiłków. Idealne dania obiadowe dla jednej osoby to np.:
naleśniki na słodko z białym serem,
naleśniki wytrawne z nadzieniem z kurczaka i warzyw lub naleśniki wegetariańskie;
grillowany filet z kurczaka z ryżem, papryką, cukinią i suszonymi pomidorami,
proste zupy, które można zamrozić (mrozimy zupy bez śmietany oraz makaronu i ryżu) np. zupa pomidorowa, zupa kalafiorowa, zupa jarzynowa;
kaszotto z kaszy pęczak z pieczarkami i natką pietruszki;
zapiekanki z ziemniaków lub makaronu np. zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym, sosem pomidorowym i żółtym serem lub zapiekanka ziemniaczana ze smażoną rybą, ogórkiem kiszonym oraz boczkiem.
Powyższe potrawy świetnie smakują także na drugi dzień. o ile przygotujemy większą porcję, to zyskamy wolny czas na odpoczynek, bo pozostanie nam jedynie odgrzać przygotowany wcześniej obiad. Wiele szybkich dań możemy zrobić na jednej patelni np. pyszne risotto i kaszotto z grzybami oraz kurczaka z patelni w sosie śmietanowo-ziołowym, oszczędzając czas, który poświęcilibyśmy na sprzątanie i zmywanie po gotowaniu.
Szybki obiad dla całej rodziny – dania kuchni polskiej i nie tylko
Gotowanie dla kilku osób to nie lada wyzwanie, ale przy odrobinie zaangażowania można bez problemu stworzyć zdrowe i smaczne posiłki w kilka ponad 30 minut.
Dla fanów kuchni bezmięsnej polecamy takie dnia jak np.:
makaron spaghetti lub penne z sosem pomidorowym;
makaron tagiatelle ze szpinakiem, czosnkiem i śmietaną roślinną;
zapiekanka makaronowa z pomidorami i mozzarellą;
kotlety z gotowanych ziemniaków w sosie grzybowym;
ryż z warzywami;
przepyszne i sycące zupy np. zupa pomidorowa, zupa cebulowa, zupa kalafiorowa.
Dla osób, które lubią dania z mięsem, polecamy np.:
zapiekankę ziemniaczaną z kurczakiem i ulubionymi warzywami;
kotlet schabowy z ziemniakami i kapustą kiszoną;
polędwiczki wieprzowe w sosie pieczarkowym;
pulpety z mięsa mielonego z sosem koperkowym i kaszą jęczmienną;
gołąbki bez zawijania w sosie pomidorowym.
Tak naprawdę, większość potraw nie wymaga długiego przygotowania, o ile wcześniej zrobimy zakupy i w wolnej chwili przygotujemy część składników, np. wieczorem możemy ugotować bulion warzywny lub mięsno-warzywny, a na drugi dzień ugotować jedynie makaron i cieszyć się smakiem pysznego rosołu.
Warto dzielić się obowiązkami w kuchni, angażując w przygotowywanie posiłków wszystkich członków rodziny, dzięki czemu można nie tylko szybciej uporać się z codziennymi obowiązkami, ale także spędzać miło czas w rodzinnym gronie.
Źródła: Praca zbiorowa, Kuchnia polska, Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa, 1982