Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Policjanci mówią „HejtOFF”

razemztoba.pl 1 tydzień temu

Nowogardzcy policjanci w kreatywny sposób wyłączają hejt. W ramach najnowszego projektu profilaktycznego pod nazwą „HejtOFF”, w którego ramach powstał film profilaktyczny zachęcają każdego do zapoznania się z problemem, który może w każdej chwili dotknąć każdego z nas.

Projekt zrodził się przy współpracy z Pogonią Szczecin, Teatrem „Brama”, II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardziej oraz Studiu MM Marchewka.

– W związku ze Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom, który obchodzony jest 10 września, pragniemy poinformować o uruchomieniu nowej inicjatywy, mającej na celu przeciwdziałanie zjawisku hejtu wśród młodzieży oraz wsparcie rodziców w zrozumieniu tego problemu. Projekt nosi nazwę #HejtOFF i obejmuje stworzenie spotu profilaktycznego, którego zadaniem jest wsparcie w edukacji zarówno młodzieży, jak i ich rodziców o szkodliwych skutkach hejtu rówieśniczego – zaznaczają policjanci.

Motywem powstania tego przedsięwzięcia była rosnąca liczba przypadków cyberprzemocy oraz hejtu, z którymi spotykają się młodzi ludzie w codziennym życiu, zwłaszcza w Internecie. Hejt może mieć poważne konsekwencje psychologiczne, wpływające negatywnie na samoocenę, zdrowie psychiczne oraz relacje społeczne dzieci i młodzieży. Zrozumienie tego problemu przez rodziców i nauczycieli jest kluczowe, aby mogli oni skutecznie wspierać swoje dzieci i uczniów.

Celem spotu #HejtOFF jest pokazanie młodym ludziom jakie skutki niesie za sobą hejtowanie oraz jakie konsekwencje społeczne mogą ich spotkać. Spot ma również za zadanie zachęcić do pozytywnego i wspierającego zachowania w sieci.

– Poprzez to działanie chcemy zwiększyć świadomość rodziców z zakresu przemocy rówieśniczej, aby mogli zrozumieć występujący problem oraz skutecznie rozmawiać ze swoimi dziećmi – wskazują autorzy przedsięwzięcia.

– Chcemy, aby rodzice byli świadomi monitorowania i reagowania na negatywne zachowania swoich dzieci. Nasz spot ma służyć jako narzędzie do promowania wartości takich jak empatia, szacunek i zrozumienie. Ma również za zadanie pokazanie ofiarom hejtu, iż nie są same. Wierzymy, że #HejtOFF będzie skutecznym narzędziem w walce z hejtem, przyczyniając się do tworzenia bardziej bezpiecznego i przyjaznego środowiska zarówno w sieci, jak i w realnym życiu – wskazują mundurowi.

Policjanci zachęcają także do aktywnego udziału w tej inicjatywie oraz do szerokiego udostępniania spotu profilaktycznego, aby dotarł do jak najszerszego grona odbiorców.

Poniżej WAŻNE numery telefonów dla osób będących w kryzysie emocjonalnym bądź ich bliskich:

  • 800 702 222 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
  • 800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  • 800 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie ,,Niebieska Linia”
  • 116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
  • 116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych

Dział Interwencji Kryzysowej MOPR w Szczecinie, tel.:

  • 91 46 46 334
  • 91 48 57 601
  • 914 646 334

Idź do oryginalnego materiału