Katowicki szpital zrealizował swoją 6000. transplantację komórek szpiku kostnego

naszesprawy.eu 16 godzin temu

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego w Katowicach zrealizował swoją 6000. transplantację komórek szpiku kostnego – przekazała placówka 18 wrzenia. Jubileuszową biorczynią zabiegu była 42-letnia pacjentka z województwa małopolskiego, która cierpiała na zanik szpiku.

„Przeszczep nr 6 tys. to świetny wynik i dowód zaangażowania oraz profesjonalizmu naszego zespołu medycznego” – przekazał w informacji prasowej dyrektor SPSK im. A. Mielęckiego dr Włodzimierz Dziubdziela.

Pierwsze zabiegi transplantacji w katowickim ośrodku przeprowadzono na początku lat 90. W 1997 roku klinika wykonała pierwszy w Polsce zabieg transplantacji od dawcy niespokrewnionego u pacjentki z przewlekłą białaczką szpikową. Biorczynią była Urszula Jaworska, która później założyła Fundację swojego imienia, a w jej ramach jeden z pierwszych w Polsce banków potencjalnych dawców szpiku kostnego. Na czele zespołu przeszczepiającego był prof. Jerzy Hołowiecki.

Jak podkreśla klinika, szpital jest w tej chwili liderem w Polsce pod względem liczby transplantacji, zarówno auto-, jak i allogenicznych. Ośrodek dysponuje nowoczesnymi możliwościami diagnostycznymi i leczniczymi, oferując pacjentom dostęp do refundowanych programów lekowych oraz badań klinicznych, w tym terapii komórkowych CAR-T.

Ostatnie lata przyniosły szereg inwestycji, takich jak nowy odcinek transplantacyjny oddany do użytku w 2023 roku i budowa nowoczesnego laboratorium hematologicznego, która zakończy się do końca 2024 roku. Planowana jest także budowa nowego Banku Komórek.

W latach 1991-2024 Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadził: 3501 transplantacji autologicznych (własnych komórek – PAP), 984 transplantacje allogeniczne – od dawców rodzinnych, 1515 transplantacji allogenicznych – od dawców niespokrewnionych. (PAP)

Julia Szymańska, fot. Lestat (Jan Mehlich) via wikimedia.org

Data publikacji: 19.09.2024 r.

Idź do oryginalnego materiału