Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 210

dentonet.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 210


„Selfie” jamy ustnej a diagnostyka raka gardła, zębopochodna torbiel rogowaciejąca u 7-latki (opis przypadku), konferencja o problemie otyłości w Sejmie z udziałem stomatologów, czerniak amelanotyczny przypominający zmianę ziarnistokomórkową u 50-latka, środek antybakteryjny z cytrusów i kokosa przeciw parodontozie, skaling zapobiega infekcjom po endoprotezoplastyce kolana – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni!

Zgodnie z badaniem naukowców ze stanu Minnesota (USA), którego wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Cancer Screening and Prevention”, w przesiewowym wykrywaniu raka gardła wywołanego przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) zastosowanie mogą znaleźć niedrogie kamery wideo.

7-letnia dziewczynka została skierowana przez swojego lekarza stomatologa do chirurga szczękowego z powodu znacznych rozmiarów zmiany umiejscowionej w żuchwie. Opis przypadku opublikował serwis stomatologiczny Drbiscupid.com.

W Polsce ponad 9 mln osób choruje na otyłość – wynika z danych Najwyższej Izby Kontroli. O tym, jak można walczyć z nadwagą i otyłością w czwartek 5 września rozmawiano w Sejmie podczas konferencji „Poznaj temat rosnącej wagi” zorganizowanej przez wicemarszałek Sejmu Monikę Wielichowską oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Wśród zaproszonych ekspertów nie zabrakło stomatologów – środowisko lekarzy dentystów reprezentowały prof. dr hab. Marzena Dominiak, prof. dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk oraz prof. dr hab. Marta Cześnikiewicz-Guzik.

Czerniak amelanotyczny (ang. amelanotic melanoma; AM) stanowi poważne wyzwanie diagnostyczne ze względu na częstość występowania (najrzadsza postać czerniaka), szeroki obraz kliniczny, brak pigmentacji i zróżnicowany wygląd histologiczny. W czasopiśmie naukowym „Hindawi. Case Reports in Dentistry” opisano rzadki przypadek 50-letniego pacjenta ze zmianą na dziąśle żuchwy obecną od 7 miesięcy, która została zdiagnozowana jako czerniak amelanotyczny.

Składniki zawarte w owocach cytrusowych i kokosie mogą służyć do stworzenia antybakteryjnego preparatu, który zapobiega rozwojowi zapalenia przyzębia. Parodontoza wpływa nie tylko na stan jamy ustnej, ale także zdrowie całego organizmu – może przyczynić się do rozwoju m.in. chorób układu sercowo-naczyniowego, schorzeń reumatoidalnych, cukrzycy i osteoporozy.

Badacze z Cheng Kung University w Tajwanie twierdzą, iż regularny skaling zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji u pacjentów po endoprotezoplastyce stawu kolanowego. Ich zdaniem, to właśnie bakterie z jamy ustnej rozprzestrzeniające się po organizmie są odpowiedzialne za ponad 10% infekcji występujących po operacjach kolana.

O tym, jak optymalnie wykorzystywać DSD w projektowaniu uśmiechu pacjenta dr n. med. Bartosz Cerkaski opowiadał podczas Dental News Conference XV, zorganizowanej przez poznański oddział Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. – DSD ma wiele wymiarów, ale przede wszystkim pozwala zrozumieć estetykę pacjenta w kontekście twarzy. Analiza z wykorzystaniem tego narzędzia umożliwia znalezienie idealnej pozycji zębów dla danego pacjenta, dopasowanej do jego karnacji, estetyki uśmiechu, ale i charakteru – przekonywał ekspert.

Idź do oryginalnego materiału