Czy higromycyna-A skutecznie leczy choroby przyzębia?

dentonet.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Czy higromycyna-A skutecznie leczy choroby przyzębia?


Antybiotyk higromycyna-A (FP-100) eliminuje drobnoustrój jamy ustnej, który odpowiada za rozwój zapalenia przyzębia. Dodatkowo może to oznaczać przełom w zapobieganiu chorobom ogólnoustrojowym wywoływanym przez tę bakterię. Wyniki badania oceniającego skuteczność FP-100 wobec F. nucleatum opublikowano 12 sierpnia w czasopiśmie naukowym „Journal of Oral Microbiology”.

Autorzy podali, iż antybiotyk o wąskim spektrum działania – FP-100 (higromycyna-A) eliminuje bakterie Fusobacterium nucleatum w modelu mysim oraz in vitro bez negatywnego wpływu na mikrobiom jamy ustnej lub jelit. Uważa się, iż badanie to jest pierwszym, w którym zbadano skuteczność FP-100 w zwalczaniu F. nucleatum.

– FP-100 to nowy środek przeciwdrobnoustrojowy, który ma na celu zwalczanie chorób przyzębia wywołanych przez F. nucleatum – napisali autorzy z zespołu kierowanego przez dr. Alpdogana Kantarci z Wydziału Mikrobiologii i Infekcji Jamy Ustnej w Szkole Stomatologicznej Uniwersytetu Harvarda (USA).

W Stanach Zjednoczonych w latach 2009–2014 roku u około 4 na 10 dorosłych w wieku 30 lat lub starszych występowała jakaś formę zapalenia periodontitis. Ponadto, według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (U.S. Centers for Disease Control and Prevention), co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta od 30. roku życia wzwyż ma lekkie, umiarkowane lub ciężkie zapalenie przyzębia.

W miarę postępu choroby może ona powodować niszczenie tkanki kostnej szczęki i w rezultacie prowadzić do utraty zębów. w tej chwili nie ma na nią lekarstwa.

Skuteczność higromycyny-A w eliminacji Fusobacterium nucleatum

Jak podali autorzy badania, u myszy leczonych higromycyną-A bakteria F. nucleatum była niewykrywalna, choć była wciąż obecna u w grupie kontrolnej. Ponadto utrata kości wyrostka zębodołowego została znacznie ograniczona w grupie, która otrzymała higromycynę-A (p = 0,018), przy jednoczesnym obniżeniu ekspresji IL-1β i TNF-α w dziąsłach (odpowiednio p = 0,052 i 0,018).

W badaniach in vitro wielogatunkowa kultura bakterii pochodząca z płytki poddziąsłowej z periodontitis wykazywała zróżnicowany skład bakterii. Bakterie z rodzaju Fusobacterium były liczne i stanowiły ponad 25% społeczności mikrobiologicznej. Podczas gdy ilość F. nucleatum pozostała na podobnym poziomie przez 2 dni w grupie kontrolnej, FP-100 skutecznie zmniejszył obecność tej bakterii w obu testowanych stężeniach (p < 0,05). Przy stężeniu 1 μg/ml (2 μM) FP-100 ilość tego patogenu zmniejszyła się do 3,5% pierwszego dnia oraz 0,08% drugiego dnia. Przy wyższym stężeniu – 5 μg/ml (10 μM) – redukcja F. nucleatum wyniosła 8,3% pierwszego dnia i 0,2% drugiego dnia.

Jak przekonują autorzy, FP-100 wykazuje potencjał wykraczający poza eliminację chorób przyzębia. Ponieważ F. nucleatum jest powiązana z rozwojem także innych schorzeń, takich jak nowotwory jelita grubego i choroba Alzheimera, ukierunkowane usuwanie Fusobacterium nucleatum może być skuteczne w leczeniu chorób jamy ustnej, jednocześnie zapobiegając innym patologiom związanym z wpływem tej bakterii na inne narządy.

– Ukierunkowana eliminacja Fusobacterium nucleatum ma najważniejsze znaczenie nie tylko dla stanu jamy ustnej, ale także w zapobieganiu wpływowi tej bakterii na zdrowie poza jamą ustną – napisali autorzy artykułu pt. „Celowana eliminacja Fusobacterium nucleatum uśmierza objawy zapalenia przyzębia” (Targeted elimination of Fusobacterium nucleatum alleviates periodontitis).

Dobrze jest, jeżeli przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego skierujemy pacjenta na konsultacje do periodontologa. Oceni on dokładnie fenotyp dziąsła, a to może pomóc wykluczyć późniejsze powikłania – mówi dr n. med. Katarzyna Mocny-Pachońska, specjalistka stomatologii zachowawczej z endodoncją z ponad 20-letnim doświadczeniem, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Endodontycznego.

Źródło: https://www.drbicuspid.com/

https://www.tandfonline.com/

Idź do oryginalnego materiału