O tym, iż regularne wizyty u dentysty są najważniejsze dla zdrowia jamy ustnej, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Z pewnością wiesz już całkiem sporo na temat tego, kiedy należy się na nie udać. Ale czy wiesz, kiedy nie iść do dentysty? Są bowiem takie sytuacje, kiedy odłożenie zaplanowanej wizyty w gabinecie stomatologicznym jest nie tylko wskazane, ale wręcz konieczne.
Sprawdźmy zatem, jakie są przeciwwskazania do wizyty u dentysty i kiedy warto ją odwołać lub przesunąć.
Kiedy nie iść do dentysty – przeciwwskazania zdrowotne
Zanim zdecydujesz się na wizytę u dentysty, warto wziąć pod uwagę swój stan zdrowia. Każde złe samopoczucie, a zwłaszcza towarzyszące mu ogólne rozbicie, gorączka, katar czy kaszel to sytuacje, kiedy wręcz należy się wstrzymać z udaniem się do gabinetu stomatologicznego. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o stanie chorobowym w twoim organizmie. Poza tym zatkany nos i trudności z oddychaniem, czy napady kaszlu sprawiają, iż taka wizyta nie jest komfortowa.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wizyty u dentysty jest między innymi przeziębienie, grypa oraz wszelkie inne infekcje wirusowe. Każda z nich nie tylko wpływa na twój komfort w trakcie takiej wizyty, ale również stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia lekarza, personelu stomatologicznego, a także innych pacjentów. Choroby te są bowiem przenoszone drogą kropelkową, a w trakcie swojej pracy dentysta ma kontakt z jamą ustną pacjenta, która stanowi potencjalne źródło infekcji.
Poza tym w trakcie choroby twój organizm jest osłabiony, co może negatywnie wpłynąć na proces gojenia i regeneracji po zabiegach stomatologicznych. Zanim więc udasz się na wizytę, upewnij się, iż objawy całkowicie ustąpiły, a ciało wróciło do zdrowia.
Choroby i dolegliwości w obrębie jamy ustnej
Kolejnymi problemami zdrowotnymi, które stanowią przeciwwskazania do wizyty u dentysty, są stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Mogą się one objawiać między innymi opryszczką lub aftami.
Opryszczka wargowa to nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim choroba wirusowa, która uaktywnia się w stanach osłabienia odporności organizmu. Może występować samodzielnie lub towarzyszyć innej jednostce chorobowej. Jej pojawienie się bezwzględnie wymaga przełożenia zaplanowanej wizyty u dentysty. Istnieje bowiem ryzyko podrażnienia zmiany skórnej w postaci pęcherzyka, co może doprowadzić do jego pęknięcia. To zaś może prowadzić do rozprzestrzenienia się wirusa w obrębie jamy ustnej, a choćby twarzoczaszki i spowodować inne dolegliwości.
O stanie zapalnym, czy zakażeniu wirusowym lub bakteryjnym mogą świadczyć również afty. Mają one postać nadżerek o okrągłym lub owalnym kształcie i pojawiają się najczęściej na błonie śluzowej policzków lub warg, w miejscu łączenia z dziąsłami. Zwykle znikają same, jednak do czasu ich wyleczenia konieczne jest przełożenie wizyty u dentysty. W tym czasie nie jest bowiem wskazane wykonywanie zabiegów stomatologicznych, które mogłyby uszkodzić dziąsła lub śluzówki.
Zapalenie jamy ustnej — co może być przyczyną i jak się objawia
Zapalenie jamy ustnej może mieć kilka przyczyn. Objawy zwykle mijają samoczynnie, ale są takie, które wymagają interwencji medycznej.
Kiedy nie iść do dentysty – inne przeciwwskazania
Menstruacja, ciąża i karmienie piersią to takie okresy w życiu kobiet, które co prawda nie stanowią przeciwwskazania do wizyty u dentysty, jednak w trakcie ich trwania nie jest wskazane wykonywanie pewnych zabiegów.
W trakcie menstruacji dziąsła stają się bardziej tkliwe, a także zmniejsza się krzepliwość krwi i istnieje ryzyko krwotoków. Zatem niewskazane jest wówczas wykonywanie zabiegów chirurgicznych, takich jak usuwanie zębów, wszczepianie implantów oraz wykonywanie zabiegów rekonstrukcji dziąseł.
Natomiast w przypadku kobiet w ciąży, zaleca się unikanie leczenia i usuwania zębów w pierwszym trymestrze. Ciąża to także czas, kiedy należy unikać wybielania zębów, a także diagnostyki obrazowej, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne. Zabiegi wybielania zębów nie są również wskazane u kobiet karmiących piersią.
Jak widzisz, są takie sytuacje, kiedy warto przełożyć zaplanowaną wizytę w gabinecie stomatologicznym. Wiedząc, kiedy iść, a kiedy nie iść do dentysty, możesz podjąć świadomą decyzję. Nie każda z tych sytuacji jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do leczenia stomatologicznego, jednak aby mieć pewność, warto skonsultować się ze swoim lekarzem stomatologiem. Pamiętaj również, aby w przypadku niemożności skorzystania z zaplanowanej wizyty jak najszybciej ją odwołać. Dzięki temu, ze zwolnionego przez ciebie terminu będą mogli skorzystać inni pacjenci.