Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 211

dentonet.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 211


Co dentyści powinni wiedzieć przepisując leki, NLPZ zwalczają ból po ekstrakcji zęba skuteczniej niż opioidy, związek zapalenia przyzębia z reumatoidalnym zapaleniem stawów, choroby przyzębia i utrata zębów będą coraz częstsze, problem dysgeuzji w praktyce dentystycznej, czy higromycyna-A skutecznie leczy choroby przyzębia – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni.

Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów wskazane jest, aby stomatolodzy i farmaceuci dzielili się informacjami na temat leków przepisywanych pacjentom gabinetów dentystycznych. W portalu Dentistry IQ swoją opinię na ten temat prezentuje Barbara Madej, licencjonowana farmaceutka z 40-letnim stażem.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) zapewniają lepsze wyniki niż opioidy w przypadku zwalczania ostrego bólu po ekstrakcji zęba. Taki wniosek płynie z badania, którego wyniki zostały opublikowane na stronie internetowej czasopisma naukowego „Journal of Dental Research”.

Prowadzone w ostatnich dziesięcioleciach badania kliniczne dowiodły, iż patogeny odpowiedzialne za rozwój zapalenia przyzębia mogą również wywoływać reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Jednak to, jak proces ten przebiega na poziomie molekularnym, wciąż pozostawało niejasne. Zespół badawczy z Tokyo Medical and Dental University (TMDU) podjął próbę wypełnienia tej luki w wiedzy poprzez szczegółowe badania mechanistyczne z wykorzystaniem modelu zwierzęcego.

Choć ostatnie dekady przyniosły w stomatologii znaczny postęp, który ma przełożenie na stan zdrowia jamy ustnej milionów pacjentów w wielu państwach świata, w skali całego globu statystyki nie są tak optymistyczne – w 2021 r. na ciężkie zapalenie przyzębia na całym świecie cierpiał ponad 1 mld osób, a bezzębiem zmagały się 353 mln pacjentów. Z pracy autorów z Singapuru wynika, iż w najbliższych dekadach nie należy liczyć na radykalną poprawę sytuacji w tym zakresie.

Przyjmowanie leków może stanowić wyzwanie dla wielu pacjentów, nie tylko z powodu liczby lub wielkości tabletek, ale również ze względu na ich smak. Nierzadkim problemem jest dysgeuzja – zaburzone odczuwanie smaku, najczęściej opisywane jako smak gorzki lub metaliczny. Może to stanowić poważny problem dla pacjentów, wpływając na ich komfort i konsekwencję w przyjmowaniu leków.

Antybiotyk higromycyna-A (FP-100) eliminuje drobnoustrój jamy ustnej, który odpowiada za rozwój zapalenia przyzębia. Dodatkowo może to oznaczać przełom w zapobieganiu chorobom ogólnoustrojowym wywoływanym przez tę bakterię. Wyniki badania oceniającego skuteczność FP-100 wobec F. nucleatum opublikowano 12 sierpnia w czasopiśmie naukowym „Journal of Oral Microbiology”.

Polskie społeczeństwo się starzeje, a z tym związana jest m.in. nieuchronna utrata uzębienia oraz konieczność interwencji protetycznej w celu przywrócenia prawidłowej funkcji żucia. Nie wszystkie osoby starsze dysponują funduszami na zaopatrzenie protetyczne w zaawansowanych technologiach, więc niezbędne staje się prawidłowe wykonanie prostych uzupełnień zgodnie z zasadami znanymi od lat. Protetyka powinna zajmować znaczące miejsce jeżeli chodzi o liczbę specjalistów – mów prof. dr hab. Teresa Sierpińska, prezydent Europejskiego Towarzystwa Protetycznego, kierownik Zakładu Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej.

Idź do oryginalnego materiału