Skuteczny sposób na katar dziecka? Pomysł z podpaską niektórych szokuje

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: W okresie jesienno-zimowym katar jest częstym problemem. Fot. 123rf.com


Każda mama wie, iż bez względu na to, na co choruje jej pociecha (lub współmałżonek), jeżeli jednym z objawów jest katar, to ma... przekichane. Niestety większość infekcji przebiega właśnie z zatkanym nosem i/lub cieknącą z niego wydzieliną. Dni są trudne, ale to noce są najgorsze. Jest jednak pewien skuteczny sposób, by ułatwić śpiącemu dziecku oddychanie. Niektórych to obrzydza, ale czy słusznie? Internauci przekonują, iż nie warto się zniechęcać, bo to naprawdę działa!


W przypadku kataru niezwykle ważne jest udrażnianie nosa u dziecka, w tym celu należy rozrzedzać wydzielinę inhalacjami lub sprayem np. z wodą morską. Potem koniecznie dmuchanie lub oczyszczanie noska aspiratorem.

Sytuacja niestety się komplikuje w nocy. Pozycja leżąca sprzyja zatykaniu nosa, przez co chory ma problem z oddychaniem. Warto podnieść materac łóżeczka od strony głowy lub starszakowi dać dodatkową poduszką. Co jeszcze możesz zrobić? Ano zawiesić na ścianie podpaskę.

Olejek eteryczny i podpaska na katar


Ta metoda przez cały czas niektórych szokuje, ale ci, który się odważyli ją przetestować, twierdzą, iż nie ma skuteczniejszego sposobu na nieżyt nosa. To taka domowa wersja plasterków na katar dla dzieci, promowana przez Pana Tabletkę. Co interesujące zyskała choćby swoją nazwę "Katarkiller".

Nie od dziś wiadomo, iż olejki eteryczne mogą skutecznie udrażniać drogi oddechowe. Okazuje się, iż podpaska, dzięki swoim chłonnym adekwatnościom, jest świetnym ich nośnikiem, a przylepiec pozwala przymocować ją na szafie czy ścianie niedaleko głowy dziecka (ok. 2 metrów). Taką antykatarową naklejkę można wykorzystywać wielokrotnie, zakraplając co jakiś czas świeże olejki.

Jaki olejek wybrać?


Top 5 ulubionych olejków eterycznych Pana Tabletki, to:


olejek kamforowy


olejek tymiankowy


olejek lawendowy


olejek eukaliptusowy


olejek pichtowy.


Rodzice także polecają drzewo herbaciane.

Warto przypomnieć, iż ten sposób walki z katarem nie nadaje się dla noworodków i kobiet w ciąży, astmatyków czy osób za chorobami płuc. Farmaceuta przypomina także, iż dzieci mogą mieć uczulenie na niektóre olejki, więc trzeba uważać. U maluchów poniżej 6. roku życia nie należy używać olejków z mentolem.

Nadal masz wątpliwości i nie przekonują się podpaski porozklejane w mieszkaniu? – Jak wytniesz serduszko, kółko, kwadracik, trójkącik lub gwiazdkę to też zadziała – przekonuje dowcipnie farmaceuta w najnowszej rolce.



Pan Tabletka radzi, iż jeżeli po trzech-pięciu dniach stosowania domowej kuracji objawy kataru nie ustępują, a choćby się pogłębią, wtedy należy zasięgnąć pomocy specjalisty.

Idź do oryginalnego materiału