Rób to raz w miesiącu i wydłuż swoje życie o 10 lat. To możliwe bez siłowni i diety!

dompelenpomyslow.pl 2 miesięcy temu

Zdrowe nawyki, takie jak odpowiednie odżywianie, regularna aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu, są powszechnie uznawane za najważniejsze elementy zdrowego stylu życia. Jednak Susan Magsamen, autorka książki „Mózg pod wpływem sztuki”, twierdzi, iż regularne angażowanie się w sztukę może przynieść ogromne korzyści i zwiększyć nasze szanse na dłuższe i zdrowsze życie — informuje Medonet.

Susan Magsamen oraz Bianca Bosker, pisarki zajmujące się tematyką sztuki, podkreślają, iż nasz organizm jest fizjologicznie przystosowany do odbioru sztuki. Udział w sztuce, zarówno jako twórcy, jak i odbiorcy, wpływa na nasze ciało i mózg, aktywując różne systemy neurologiczne i fizjologiczne. Regularne praktyki artystyczne mogą poprawić nasz nastrój i przynieść korzyści porównywalne do ćwiczeń fizycznych, zdrowej diety czy dobrego snu. Co ciekawe, estetyka samego dzieła ma drugorzędne znaczenie. Najważniejszy jest proces twórczy oraz możliwość obcowania ze sztuką — pisze Medonet.

Choć wiele osób wciąż uważa, iż kontakt ze sztuką ma jedynie psychologiczny charakter, autorki podkreślają, iż jest to doświadczenie również fizyczne. „Możesz myśleć o łączeniu się ze sztuką w taki sam sposób, w jaki łączysz się z ludźmi”, wyjaśnia Bosker.

Jak informuje Medonet, sztuka ma realny wpływ na nasze samopoczucie, a lekarze coraz częściej rekomendują regularne wizyty w teatrach czy muzeach. Różne formy sztuki oddziałują na nasz mózg i ciało na różne sposoby, podobnie jak leki — zależy to od dawki i formy artystycznych doznań.

Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę, jest znana ze swojego korzystnego wpływu na psychikę. Każda forma artystycznej ekspresji pomaga redukować lęki i uwalniać emocje. Istotne jest, jak odbieramy sztukę. Zamiast skupiać się na podpisach pod dziełami, powinniśmy zanurzyć się w ich treść i analizować je dogłębnie.

Badania wykazują, iż już 45 minut obcowania ze sztuką może obniżyć poziom kortyzolu — hormonu stresu — w organizmie o 25 procent. Inne badania sugerują, iż tworzenie dzieł lub słuchanie muzyki rozwija funkcje wykonawcze i poprawia zdolność podejmowania decyzji.

Eksperci twierdzą, iż choćby jednodniowe doświadczenia artystyczne w miesiącu mogą wydłużyć nasze życie o 10 lat. Kontakt z twórczością artystyczną pozwala odciąć się od negatywnych myśli i skupić na chwili obecnej.

Idź do oryginalnego materiału