Sztuczna inteligencja wesprze lekarzy. Wykryje zawał 10 lat szybciej

zdrowie.interia.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Interia Kulinaria


O wykorzystaniu sztucznej inteligencji w nauce mówi się coraz więcej, a jeszcze więcej obszarów jest w trakcie badań. Nie inaczej jest z medycyną, jak chociażby Neuralink - firma, która wszczepia implanty osobom z niedowładem czterokończynowym, by mogły komunikować się dzięki komputera. W Wielkiej Brytanii doszło do innego odkrycia. Okazuje się, iż sztuczna inteligencja może pomóc wykryć zawał serca choćby dziesięć lat szybciej, a za kilka miesięcy opracowana metoda ma zostać włączona do codziennej praktyki lekarskiej.


Przełomowe odkrycie naukowców. AI Wwkryje zawał serca


W naukowym czasopiśmie medycznym “Lancet" opublikowano przełomowe odkrycie. Model sztucznej inteligencji ułatwi wykrywanie zawału mięśnia sercowego choćby dziesięć lat szybciej, na podstawie wykonanego jednego badania obrazowego - angio TK.
Model AI został przetestowany w pięciu ośrodkach medycznych w Wielkiej Brytanii: w Oksfordzie, Milton Keynes, Leicester, Liverpool oraz Wolverhampton.


Tomografia naczyń krwionośnych. Co to za badanie?


Tomografia naczyń, zwana angio-TK, to badanie które w sposób nieinwazyjny pozwala ocenić stan naczyń krwionośnych. Badanie to pozwala wykryć choroby w obrębie układu krwionośnego, takie jak: zatorowość płucną, tętniaki mózgu, krwiaki, rozwarstwienia tętnic czy zakażenia. dzięki angio-TK można ocenić takie stopień zaawansowania miażdżycy i ryzyko zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu.Reklama


Na podstawie obrazu TK można ocenić ryzyko i tym samym wdrożyć odpowiednią farmakoterapię. Nie zawsze jednak jest to miarodajne, bo jeżeli nie widać zmian w naczyniach krwionośnych, trudno ocenić komu zagraża zawał.
Na czym polega zatem przełom?


Stan zapalny w tętnicach, a wyższe ryzyko zawału


Naukowcy postanowili sprawdzić, czy na podstawie badania angio-TK, z udziałem sztucznej inteligencji, uda się potwierdzić obecność stanów zapalnych w naczyniach krwionośnych, których nie widać “gołym okiem" w badaniu.


Wykorzystano sztuczną inteligencję (Caristo Diagnostics’ CaRi-Heart AI) w ramach badania ORFAN (Oxford Risk Factors And Non-Invasive imaging).
Badaniami objęto 40 tys. osób. Okazuje się, iż u pacjentów ze stanem zapalnym w naczyniach wieńcowych (oplatających serce), ryzyko zawału serca oraz zgonu w okresie najbliższych 10 lat jest od 20, a choćby 30 razy większe.
Wczesne wykrycie zapalenia daje możliwość stosowania leczenia i zmniejszenia ryzyka zgonu.


Wykrywanie ryzyka zawału na podstawie kalkulatora


Aktualnie, by ocenić ryzyko zawału lub udaru u pacjenta, pod uwagę brane ą czynniki ryzyka, takie jak: lipidogram, waga, wiek, palenie tytoniu, styl życia.
Wprowadzony model Al może znacznie ułatwić wykrywanie pacjentów zagrożonych i odpowiednio szybciej reagować.
Naukowcy zapewniają, iż ta metoda zostanie wprowadzona w Wielkiej Brytanii już za kilka miesięcy.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału