Orzechy tygrysie - co to takiego?
Orzechy tygrysie, znane też jako chufa lub migdały ziemne, tak naprawdę nie są orzechami (wskazuje się, iż mają więcej wspólnego z ziemniakami). W rzeczywistości to małe bulwy rośliny Cyperus esculentus - cibory jadalnej, która rośnie w Afryce, Azji Południowej, obu Amerykach, a także na południu Europy. W Polsce w stanie naturalnym praktycznie nie występuje.
Orzechy tygrysie są wielkości ciecierzycy. Mają kształt małych, pomarszczonych kulek w odcieniu maślanym i ciemnobrązowym. Pokryte są prążkami, które przypominają tygrysie prążki, stąd nazwa. W smaku są słodkie - smakują jak migdały i kokos razem wzięte. Stanowią świetną przekąskę także dlatego, iż są pełne ważnych składników odżywczych. Chętnie sięgali po nie m.in. starożytni Egipcjanie.Reklama
W Polsce, ale też w wielu innych krajach Europy, o orzechach tygrysich mało kto słyszał. Wyjątkiem jest Hiszpania, gdzie ze słodkich bulw cibory jadalnej, a także cukru i wody przyrządza się orzeźwiający napój o nazwie horchata de chufa. Spożywa się go głównie latem.
Orzechy tygrysie - co zawierają?
Orzechy tygrysie to bulwy bogate w błonnik, kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały i przeciwutleniacze (z badań wynika, iż ilość przeciwutleniaczy zwiększa się wielokrotnie podczas kiełkowania). Dostarczają m.in. witaminy C, witaminy B6, witaminy E, żelaza, magnezu, cynku, potasu, wapnia i fosforu. Zawierają mniej białka niż znane nam orzechy, np. orzechy włoskie, ale mają mniej kalorii (100 g świeżych orzechów tygrysich dostarcza ok. 270 kcal, a suszonych ok. 430 kcal). Znajdziemy w nich korzystne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe, ale też niestety składniki antyodżywcze jak choćby fityniany i szczawiany, które mogą wpływać niekorzystnie na przyswajanie składników odżywczych z pożywienia.
adekwatności orzechów tygrysich
Orzechy tygrysie są bogate w przeciwutleniacze. Zaliczyć należy do nich choćby witaminę C i witaminę E. Przeciwutleniacze chronią komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem nadmiernych ilości wolnych rodników tlenowych, opóźniają starzenie, zmniejszają ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych - miażdżycy, cukrzycy, chorób nowotworowych oraz neurodegeneracyjnych, dlatego warto o nich pamiętać w diecie.
Orzechy tygrysie są dobrym źródłem nierozpuszczalnego błonnika, który zwiększa objętość treści pokarmowej, pobudza ukrwienie jelit i przez mechaniczne udrożnienie ścian jelita grubego wpływa na jego perystaltykę, chroni przed zaparciami, a także zapewnia uczucie sytości i zmniejsza wartość energetyczną diety. Bogate w błonnik i argininę bulwy przyczyniają się również do obniżenia poziomu cukru we krwi.
Orzechy tygrysie są bogate w zdrowe dla serca tłuszcze. Mogą poprawić elastyczność żył i tętnic oraz usprawnić krążenie krwi, zmniejszając ryzyko chorób. Z orzechów tygrysich pozyskuje się olej, którego adekwatności niektórzy porównują z adekwatnościami oliwy.
Spożywanie orzechów tygrysich może przyczyniać się do budowania silniejszej odpowiedzi odpornościowej organizmu na infekcje, w tym wywołane przez bakterie oporne na antybiotyki. Potrzeba jednak więcej badań - zastrzegają naukowcy. Za to na pewno włączenie ich do diety przyniesie korzyści kościom, głównie ze względu na zawartość białka i wapnia.
W niektórych częściach świata orzechy tygrysie są używane jako naturalny afrodyzjak.
Jak jeść orzechy tygrysie?
Orzechy tygrysie są jadane na wiele sposobów - na surowo, gotowane, pieczone, smażone czy prażone. By zrobiły się bardziej miękkie, warto je namoczyć. W niektórych krajach popularne są orzechy tygrysie prażone z cukrem. Bez dodatków stanowią wartościową przekąskę, ale można je stosować również jako dodatek do koktajli, jogurtów, sałatek czy różnych innych dań.
W procesie mielenia orzechów tygrysich otrzymywana jest mąka, która ma naturalnie słodki, migdałowy smak. To sprawia, iż może być śmiało wykorzystywana w wypiekach w ramach diety o niskiej zawartości cukru. Z orzechów tygrysich można przygotować samodzielnie także mleko roślinne przypominające napój znany jako horchata de chufa.
Produkty z orzechów tygrysich mogą zastąpić pewne produkty spożywcze zawierające powszechne alergeny. Na przykład mąka z orzechów tygrysich jest bezglutenową alternatywą dla tych zawierających pszenicę. Napój z orzechów tygrysich jest z kolei alternatywą dla mleka krowiego, które zawiera laktozę.
CZYTAJ TAKŻE:
Szklanka wypita rano pomaga spalić tłuszcz i obniża cholesterol. Woda owsiana to fenomen
Ulubiony produkt sportowców, ale nie tylko. To białko odchudza, wzmacnia mięśnie i ma kilka kalorii
"Lekka" przekąska tak naprawdę sprzyja tyciu. Syci na krótko, podbija cukier