Problem stomatologiczny? 60% pacjentów sięga po leki

dentonet.pl 16 godzin temu
Zdjęcie: Problem stomatologiczny? 60% pacjentów sięga po leki


Autorzy przeglądu systematycznego, który ukazał się w czasopiśmie „BMC Oral Health” donoszą, iż w przypadku wystąpienia problemów ze zdrowiem jamy ustnej prawie 60% osób stosuje samoleczenie. W największej części przypadków problem dotyczy dolegliwości bólowych, a chorzy przyjmują – bez konsultacji z lekarzem – środki przeciwbólowe lub antybiotyki.

Z tego powodu autorzy napisali, iż konieczne może być podjęcie szybkich i skutecznych działań, które pozwolą zaradzić szeroko rozpowszechnionej wśród pacjentów praktyce samodzielnej farmakoterapii w odpowiedzi na występujące problemy ze zdrowiem jamy ustnej.

– Częstość występowania samodzielnego leczenia jest bardzo wysoka i jest to jeden z głównych problemów zdrowotnych i społecznych – napisali autorzy z zespołu kierowanego przez dr Sabę Jabbari z Wydziału Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Tabrizie (Iran).

Samoleczenie może pogłębiać objawy, zamaskować problem, zmienić wyniki badań i opóźnić wizytę u dentysty

Autorzy podkreślają, iż jednym z największych wyzwań społecznych, zdrowotnych i ekonomicznych jest nadużywanie medykamentów i przyjmowanie ich bez wiedzy i rekomendacji lekarza. W niektórych przypadkach samodzielne leczenie może pogłębić występujące już objawy, zamaskować problem medyczny lub zmienić wyniki badań diagnostycznych i opóźnić wizytę pacjenta w gabinecie dentystycznym. Ponadto nieprawidłowe stosowanie leków może wpływać na zdrowie, w tym wywołać niepożądane reakcje i skutki.

W przeglądzie naukowców z Iranu ocenie poddano 37 badań z udziałem łącznie 12 110 uczestników (52% kobiet, 48% mężczyzn; średnia wieku: 32 lata). Ogółem samodzielne leczenie stosowało u siebie 58% uczestników analizowanych badań [95% przedział ufności [CI]: 53–63%]. Autorzy napisali, iż pacjenci najczęściej stosowali środki przeciwbólowe (60%) oraz antybiotyki (19%).

Brak czasu w wizytę lub zbyt wysoki koszt leczenia

Najczęstszymi przyczynami samoleczenia były wcześniejsze złe doświadczenia, silny ból oraz brak czasu w wizytę u stomatologa. Istotnym powodem takiego sposobu rozwiązania problemu stomatologicznego były także ograniczenia finansowe pacjentów oraz utrudniony dostęp do leczenia.

– Działania, takie jak podnoszenie świadomości na temat niekorzystnych skutków samodzielnego stosowania leków, kontrola zasad regulujących funkcjonowanie aptek oraz wprowadzenie możliwości zwrotu do aptek niewykorzystanych leków, to najważniejsze kroki, jakie mogą podjąć odpowiednie władze – napisali autorzy artykułu pt. „Prevalence and causes of self-medication for oral health problems: a systematic review and meta-analysis”.

Chciałbym zachęcić lekarzy dentystów, by zwracali jak największą uwagę na procedury sedacji i znieczulania. Mam na myśli zabezpieczenie pacjenta przed dolegliwościami bólowymi nie tylko przed samym zabiegiem, ale też o zabezpieczeniu go po zabiegu dzięki odpowiednich leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W trakcie zabiegu natomiast warto stosować procedury sedacji, żeby sam zabieg nie tylko był bezbolesny, ale też przebiegał bezstresowo – mówi w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Krzysztof Gończowski.

Źródła: https://www.drbicuspid.com/

https://bmcoralhealth.biomedcentral.com/

Idź do oryginalnego materiału