Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 213

dentonet.pl 15 godzin temu
Zdjęcie: Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 213


Poli(tlenek etylenu), anafilaksja i śmierć pacjenta, jak tytoń bezdymny wpływa na zdrowie jamy ustnej, periodontitis wpływa na gojenie się ran, bioaktywne szkła z dodatkiem galu a regeneracja tkanek zębów, ustawa o ochronie sygnalistów weszła w życie – co oznacza dla gabinetów, usuwanie zatrzymanych ósemek zależne od specjalności i płci – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni!

W pracy opublikowanej 13 września w czasopiśmie naukowym „Journal of Endodontics” przedstawiono dwa przypadki pacjentów, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny wskutek zastosowania w tymczasowym leczeniu kanałowym tego samego materiału – poli(tlenku etylenu), czyli PEG. Jeden z pacjentów zmarł.

Przyjmuje się, iż bezdymne wyroby tytoniowe mogą mieć pozytywny wpływ na wyniki osiągane przez sportowców. Z tego powodu nie brakuje zawodników, którzy korzystają z tego rodzaju wsparcia. Ze stosowaniem tytoniu do żucia czy snusu wiążą się jednak poważne zagrożenia zdrowotne.

Zapalenie przyzębia zmienia stężenie białek w krwi. To jeden z wniosków z badania nad wpływem tej choroby na ogólny stan zdrowia, przeprowadzonego na Uniwersytecie w Umea (Szwecja). Według danych Światowej Organizacji Zdrowia periodontitis dotyka około 19% dorosłej populacji, co oznacza, iż na całym świecie występuje u ponad miliarda osób.

W prowadzonych w Wielkiej Brytanii badaniach wykazano, iż bioaktywne szkła z dodatkiem galu – twardego, kruchego metalu – wykazują bardzo wysoki (99%) wskaźnik skuteczności w eliminacji komórek rakowych. Mają także potencjał do zastosowania w regeneracji chorych tkanek kości i zębów.

25 września weszły w życie przepisy ustawy o ochronie sygnalistów – zgodnie z jej zapisami sygnaliści, czyli osoby zgłaszające naruszenia prawa w miejscu pracy, będą miały zapewnioną dodatkową ochronę. Ustawa przewiduje również kary finansowe i kary więzienia za naruszanie praw sygnalistów.

Lekarze ortodonci częściej zalecają ekstrakcję bezobjawowych trzecich zębów trzonowych, aby zapobiec stłoczeniu zębów i próchnicy, podczas gdy chirurdzy stomatologiczni skupiają się raczej na unikaniu zapalenia okołokoronowego (pericoronitis) i infekcji. Badanie dotyczące tej tematyki zostało opublikowane 11 września w czasopiśmie „BMC Oral Health”.

Polskie społeczeństwo się starzeje, a z tym związana jest m.in. nieuchronna utrata uzębienia oraz konieczność interwencji protetycznej w celu przywrócenia prawidłowej funkcji żucia. Nie wszystkie osoby starsze dysponują funduszami na zaopatrzenie protetyczne w zaawansowanych technologiach, więc niezbędne staje się prawidłowe wykonanie prostych uzupełnień zgodnie z zasadami znanymi od lat. Protetyka powinna zajmować znaczące miejsce jeżeli chodzi o liczbę specjalistów – mów prof. dr hab. Teresa Sierpińska, prezydent Europejskiego Towarzystwa Protetycznego, kierownik Zakładu Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej.

Idź do oryginalnego materiału