Brak odpowiednio zbilansowanej diety i zbyt rzadka aktywność fizyczna sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej i mogą być przyczyną nadwagi, a choćby otyłości. Otyłość mogą także powodować inne choroby jak np. Choroba Cushinga lub leki. Jakie są rodzaje i stopnie otyłości? Do kogo warto zwrócić się po pomoc w leczeniu otyłości, warto zaznaczyć, iż w tym przypadku nie chodzi o tak zwane “pozbycie się dodatkowych kologramów” a leczenie. Jak adekwatnie leczyć otyłość?
Otyłość – co to jest?
Na wstępie warto wyjaśnić, czym adekwatnie jest otyłość. Zakwalifikowana jako oddzielna jednostka chorobowa, otyłość jest definiowana jako nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka, mogąca prowadzić do problemów zdrowotnych. W ciągu ostatnich dziesięcioleci obserwuje się coraz częstsze występowanie nadmiernej masy ciała nie tylko u osób dorosłych, ale także u dzieci. Odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby, określenie przyczyny otyłości i wdrożenie jej leczenia jest kluczem do osiągnięcia sprawidłowej sylwetki. Warto wiedzieć, iż w przypadku chorych na otyłość zmniejszenie masy ciała już o 5–10% prowadzi do znaczącej poprawy jakości życia i stanu zdrowia. Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://ootylosci.pl/.
Jakie są objawy i typy otyłości?
Otyłość spowodowaną obecnością innych schorzeń określa się mianem otyłości wtórnej, podczas gdy otyłość pierwotna (prosta) jest wywołana nadmierną w stosunku do zapotrzebowania energetycznego podażą pokarmów.
Istotnym elementem diagnostyki otyłości są tzw. pomiary antropometryczne, które obejmują przede wszystkim ocenę masy ciała, wzrostu oraz obwód talii badanego. Pozwalają one na obliczenie BMI oraz wyodrębnienie osób z otyłością brzuszną, czyli kobiet z obwodem talii >80 cm i mężczyzn z obwodem talii >94 cm. Otyłość brzuszna zwiększa niestety ryzyko niektórych chorób, takich jak cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie tętnicze.
Pamiętaj, jeżeli mierzysz się z otyłością, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże ci w określeniu przyczyny jej występowania, zleci badania dodatkowe oraz ustali i omówi z tobą szczegółowo plan dalszego postępowania. Warto mieć świadomość, iż leczenie nie polega wyłącznie na stosowaniu diety. Istotnym jego elementem jest dobranie odpowiednich ćwiczeń przy otyłości, a w razie potrzeby farmakologiczne lub operacyjne leczenie otyłości.
Od jakiej masy ciała stwierdza się otyłość? Stopnie otyłości
Samo określenie masy ciała nie wystarcza do rozpoznania otyłości – jej stwierdzenie jest możliwe dopiero po obliczeniu wskaźnika masy ciała BMI (ang. body mass index, czyli stosunku masy ciała do kwadratu wzrostu osoby badanej) i odniesieniu go do powszechnie przyjętych kryteriów rozpoznania otyłości. Według Światowej Organizacji Zdrowia wyróżnia się:
- prawidłową masę ciała – BMI mieści się w zakresie 18,5–24,9 kg/㎡;
- nadwagę – BMI ma wartość 25,0–29,9 kg/㎡;
- otyłość 1. stopnia – BMI wynosi 30,0–34,9 kg/㎡;
- otyłość 2. stopnia – BMI mieści się w zakresie 35–39,9 kg/㎡;
- otyłość 3. stopnia – BMI wynosi 40 kg/㎡ lub więcej.
Określenie stopnia otyłości umożliwia zakwalifikowanie pacjentów do różnych metod leczenia farmakologicznego i chirurgicznego.
Otyłość u dzieci – co warto o niej wiedzieć?
Otyłość jest rozpoznawana u najmłodszych pacjentów, gdy wskaźnik masy ciała BMI jest równy lub większy 95% percentyla dla wieku i płci dziecka (powyżej 2. roku życia). Regularne pomiary masy ciała, wzrostu i BMI podczas wizyt w gabinecie lekarskim oraz nanoszenie wyników na odpowiednie siatki centylowe umożliwiają wczesne wykrycie nadwagi lub otyłości u dzieci i – w razie potrzeby – wdrożenie pogłębionej diagnostyki i leczenia. Często wystarczającym postępowaniem jest adekwatna edukacja rodziców i dzieci oraz modyfikacja stylu życia – wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej.
Otyłość a długość życia
Redukcja masy ciała przynosi wymierne korzyści – przede wszystkim zmniejsza się ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej oraz innych chorób związanych z otyłością, a może być ich ponad 200. Redukcja masy ciała sprzyja poprawie wydolności fizycznej, obniżeniu ciśnienia tętniczego.
Bibliografia:
- Bogdański P. i in., Interdyscyplinarne stanowisko w sprawie rozpoznawania i leczenia otyłości, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2020, tom 11, nr 2, s. 47–54.
- Tiwari A., Daley S., Balasundaram P., Obesity in Pediatric Patients, „StatPearls” 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK570626/ [dostęp: listopad 2023].
- Panuganti K., Nguyen M., Kshirsagar R., Obesity, „StatPearls” 2022, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459357/ [dostęp: listopad 2023].
- Conti R., Obesity and Weight Loss, „European Cardiology Review” 2019, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6331778/ [dostęp: listopad 2023].
Artykuł powstał we współpracy z Novo Nordisk, organizatorem kampanii Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości
Artykuł partnera