Ortopeda to lekarz, który zajmuje się narządem ruchu. Zakres jego działalności jest bardzo szeroki. Ortopedzi zajmują się różnego typu dolegliwościami, które mają różne przyczyny. Wśród nich można wymienić zarówno choroby i wady wrodzone, jak i konsekwencje nagłych urazów, takich jak na przykład złamania. Do niektórych nieprawidłowości dochodzi także wskutek niezdrowego trybu życia i niewielkiej aktywności fizycznej. Wówczas możemy mówić o chorobach cywilizacyjnych, które mają wpływ na całość organizmu człowieka, nie tylko jeżeli chodzi o ortopedię. jeżeli zastanawiasz się, czym dokładnie zajmuje się ortopeda i jak wygląda pierwsza wizyta, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Znajdziesz w nim wszystkie interesujące szczegóły.
- Ortopeda – kim jest?
- Lekarz ortopeda dziecięcy – czym się zajmuje?
- Jakie schorzenia leczy ortopeda?
- Kiedy warto wybrać się do ortopedy?
- Jak przebiega wizyta u ortopedy?
Ortopeda – kim jest?
Ortopeda jest lekarzem specjalistą w dziedzinie ortopedii i chirurgii urazowej (traumatologii narządu ruchu). Programy tych specjalizacji dotyczą szeroko pojętego tematu chorób narządu ruchu i uprawniają do pełnego zakresu leczenia, zarówno metodami zachowawczymi, jak i operacyjnymi. Ortopedia jest jedną z najważniejszych specjalizacji lekarskich. Ortopeda musi posiadać bardzo dogłębną wiedzę dotyczącą anatomicznej budowy człowieka, w tym szkieletu, struktur kostnych. Niewątpliwie ortopeda musi znać się także na fizjologii ruchu, patofizjologii i biomechanice. Specjalizacja ortopedyczna jest bardzo wymagająca. Trwa ona aż 6 lat od chwili zakończenia studiów lekarskich. Lekarze ortopedzi zajmują się przede wszystkim diagnostyką narządów ruchu, dobieraniem odpowiedniego leczenia, a także wykonywaniem zabiegów i operacji. Posiadają oni także kompetencje w planowaniu rehabilitacji, chociaż zwykle bezpośrednio się nią nie zajmują.
Lekarz ortopeda dziecięcy – czym się zajmuje?
Ortopeda dziecięcy koncentruje się na najmłodszych pacjentach. Wśród nich znajdują się już noworodki i niemowlęta, które wykazują wady rozwojowe. Wśród nich można wymienić zwłaszcza:
- wady związane z nieprawidłową budową mózgoczaszki,
- różnego rodzaju zniekształcenia obszaru twarzoczaszki, takie jak na przykład rozszczep podniebienia twardego, niedorozwój żuchwy,
- deformacje kończyn, zarówno dolnych, jak i górnych, na przykład kości długich, dłoni, stóp, palców,
- wrodzone wady kręgosłupa, na przykład rozszczep, który skutkuje także wieloma bardzo poważnymi konsekwencjami neurologicznymi,
- dysplazja stawów biodrowych i nieprawidłowa budowa panewek stawu biodrowego,
- wady postawy, takie jak na przykład skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, lordoza, kifoza – zwłaszcza u dzieci w wieku szkolnym,
- płaskostopie podłużne lub poprzeczne,
- inne wady wrodzone.
Jakie schorzenia leczy ortopeda?
Lekarz ortopeda w swojej codziennej pracy skupia się w dużej mierze na diagnozowaniu, a także planowaniu i przeprowadzaniu leczenia różnego rodzaju schorzeń narządu ruchu. Poza tym zakres nowoczesnej ortopedii poszerzony jest także o leczenie chorób, których podłoże jest genetyczne, metaboliczne, a także wad postawy. Do ortopedy trafiają także osoby cierpiące na przykre konsekwencje wywołane niezdrowym trybem życia, przeciążeniem, sportem amatorskim lub zawodowym, a także chorobami cywilizacyjnymi. Wśród najczęściej leczonych dolegliwości można wymienić:
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- różnego rodzaju dysplazje,
- wady wrodzone lub nabyte narządu ruchu,
- choroby zapalne stawów,
- wady postawy, na przykład boczne skrzywienia kręgosłupa,
- urazy,
- zakażenia, infekcje,
- choroby nowotworowe,
- deformacje,
- wszelkie choroby kręgosłupa,
- uszkodzenia nerwów obwodowych,
- zespół cieśni kanału nadgarstka,
- zespół mięśnia nadgrzebieniowego,
- nadmierna ruchomość stawów,
- nietypowe wygięcie kręgosłupa,
- choroby biodra, w tym choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego,
- uszkodzenia łąkotek,
- choroby zapalne kości,
- wiele więcej.
Kiedy warto wybrać się do ortopedy?
Do ortopedy warto wybrać się zawsze wtedy, kiedy coś budzi znaczący niepokój w zakresie narządu ruchu. Warto pamiętać, iż często pierwszym kontaktem jest fizjoterapeuta. Jednak nie jest on lekarzem. Dobry, sprawdzony fizjoterapeuta wyśle najpierw do ortopedy po diagnozę i badania, a następnie na tej podstawie dobierze adekwatne leczenie. Wskazaniem do wizyty u lekarza ortopedy z całą pewnością są długotrwałe dolegliwości bólowe, a także urazy.
Jak przebiega wizyta u ortopedy?
Wiele osób stresuje się pierwszą wizytą u ortopedy. choćby kiedy dolegliwości są bardzo silne, wolą zażyć tabletkę przeciwbólową i myśleć, iż jakoś to będzie. Jednak im później, tym gorzej. Wczesna diagnostyka pomaga osiągnąć szybsze efekty leczenia, często też bez konieczności wykonywania operacji. Zatem jak przygotować się na pierwszą wizytę? Przede wszystkim lekarz będzie wykonywał wywiad, dlatego warto zadbać o to, żeby przygotować wszystkie informacje i historię choroby. Warto zanotować sobie najważniejsze fakty. Lekarz ortopeda zajmuje się także wykonywanie badań, dlatego jeżeli boli cię kolano, możesz spodziewać się na przykład wykonania usg stawu kolanowego.
Artykuł sponsorowany