Olejki eteryczne na alergię, czyli jak sobie pomóc w okresie alergicznym

acusmed.pl 3 miesięcy temu

Wiosna to trudny czas dla alergików. Nieprzyjemne dolegliwości często dokuczają przez kilka tygodni lub choćby miesięcy – w okresie pylenia roślin. Przyjmowanie popularnych tabletek antyalergicznych często wiąże się z odczuwaniem senności i problemami z koncentracją. jeżeli jest taka możliwość, warto zadbać o lepsze samopoczucie, wykorzystując naturalne metody leczenia. W tym przypadku świetnie sprawdzi się np. aromaterapia.

Czym są alergie sezonowe?

Alergie sezonowe to bardzo uciążliwe dolegliwości, dotykające dużą część społeczeństwa. Występują one, gdy układ immunologiczny nieprawidłowo odpowiada na kontakt z danym alergenem – rozpoznaje go jako zagrożenie. W takim przypadku próbuje nas obronić i uruchamia procesy powodujące stan zapalny w organizmie. Alergie sezonowe występują cyklicznie w okresie intensywnego pylenia kwitnących roślin. Pylić mogą zarówno drzewa, trawy, jak i chwasty – powodując szereg nieprzyjemnych objawów.

Objawy alergii sezonowej:

  • Wodnisty katar,
  • Kichanie,
  • Łzawienie i swędzenie oczu,
  • Zaczerwienienie, podrażnienie i opuchnięcie okolicy oczu,
  • Podrażnienie błony śluzowej gardła, drapanie w gardle,
  • Kaszel alergiczny,
  • Uczucie zmęczenia.

Sezon na alergie rozpoczyna się wczesną wiosną i kończy się późną jesienią. Warto sprawdzić w kalendarzu pylenia roślin, kiedy występują drażniące nas alergeny i w tym okresie unikać dłuższego przebywania na świeżym powietrzu. W walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe, krople do nosa i oczu lub immunoterapię (odczulanie). Istnieją także naturalne metody, które skutecznie łagodzą objawy alergii.

Aromaterapia – naturalny sposób na alergię

Aromaterapia wywodzi się z nurtu medycyny naturalnej. Jest wykorzystywana w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń, może wpływać zarówno na stan fizyczny, jak i psychiczny organizmu. Polega na stosowaniu naturalnych olejków eterycznych pozyskanych z roślin (m.in. kwiatów, ziół, korzeni, kory, owoców). Przed ich użyciem należy zrobić próbę uczuleniową, aby sprawdzić, czy dany składnik nie wywoła reakcji alergicznej.

Olejki eteryczne z powodzeniem można stosować w walce z alergiami, działając zarówno na same objawy, jak i na poprawę samopoczucia. Pomocne będą olejki działające przeciwzapalnie, wyciszająco i relaksacyjnie.

Olejki eteryczne na alergię – nasze propozycje!

Wybór olejków eterycznych jest ogromny. Warto wybierać te, które swoim działaniem będą łagodziły objawy alergii i wyciszą reakcje obronne organizmu – podczas okresu pylenia roślin.

Przy alergii sezonowej najlepiej sprawdzi się:

  • Olejek eukaliptusowy – oczyszcza drogi oddechowe, ułatwia oddychanie, niweluje katar i kaszel, działa przeciwzapalnie i odprężająco.
  • Olejek z mięty pieprzowej – ułatwia oddychanie, wspomaga układ oddechowy i trawienny, zmniejsza bóle głowy, senność i zmęczenie.
  • Olejek cytrynowy – działa przeciwświądowo, przeciwzapalnie i odkażająco, ma adekwatności bakteriobójcze, dobrze odświeża powietrze.
  • Olejek lawendowy – zmniejsza obrzęki i stany zapalne skóry, działa uspakajająco, łagodzi napięcia, stres i bóle głowy.

Jak stosować olejki eteryczne?

Zabiegi aromaterapii można przeprowadzić w różny sposób. Najpopularniejszym sposobem jest rozpylanie olejków eterycznych w powietrzu. Można to zrobić przy użyciu klasycznego kominka, z którego po ogrzaniu wody z kilkoma kroplami olejku, wydobywa się jego naturalny aromat.

Idealnym rozwiązaniem dla alergików będzie dyfuzor zapachowy, który oprócz stopniowego uwalniania zapachu, dodatkowo nawilży powietrze, łagodząc objawy alergii.

Innym sposobem na wykorzystanie aromaterapii będzie bezwodny nebulizator do olejków eterycznych, który rozpyla mikromgiełkę na całe pomieszczenie. Lotne związki stężonych olejków eterycznych łatwo dostają się do krwioobiegu – poprzez śluzówkę nosa i płuc. Dzięki temu gwałtownie można zauważyć korzyści płynące z tego zabiegu. Ze względu na brak dodatku wody, nebulizatory do olejków wydzielają zdecydowanie intensywniejszy aromat niż standardowe dyfuzory.

Bardzo przyjemną formą aromaterapii jest dodanie wybranych olejków eterycznych do oliwki – podczas masażu ciała. Taki zabieg wspomaga wchłanianie substancji leczniczych, pozwala na relaks i zmniejszenie napięcia mięśni. Odprężająco i wyciszająco zadziała także kąpiel z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych.

Idź do oryginalnego materiału