Do tej pory jasno wskazywano, iż dieta o niskiej zawartości węglowodanów zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Nowe badanie wykazało jednak, iż nie wszystkie diety niskowęglowodanowe mają taki sam efekt, jeżeli chodzi o obniżenie ryzyka wystąpienia tej choroby. Naukowcy odkryli, iż jakość spożywanych węglowodanów, tłuszczu i białka może mieć większe znaczenie niż sama ilość. Ważne jest również spożycie odpowiedniej ilości produktów bogatych w błonnik, który spowalnia uwalnianie glukozy do krwioobiegu, zmniejszając w ten sposób poziom cukru we krwi.
Przebieg badania
W badaniu wykorzystano informacje zebrane od 203 541 dorosłych osób, w tym pracowników służby zdrowia, którzy w momencie rozpoczęcia badania nie chorowali na cukrzycę. Badania śledziły uczestników przez okres 30 lat (1984–2017 rok). Co cztery lata, uczestnicy badania wypełniali kwestionariusze dotyczące ich nawyków żywieniowych. Określano poziom energii w ich diecie pochodzącej z węglowodanów, a także z białka i tłuszczu.
Wnioski z eksperymentu
Stwierdzono, iż u osób, które stosowały dietę o niższej zawartości węglowodanów z przewagą białka zwierzęcego oraz tłuszczu, wystąpiło o 35 proc. wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. niżu tych, które stosowały dietę opartą pozyskiwanie energii w ponad 65 proc. z węglowodanów. Okazało się, iż ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrosło aż do 39 proc. gdy nie te osoby nie spożywały produktów z pełnego przemiału.
Jakość żywności ma znaczenie
Naukowcy wskazali, iż nie wszystkie diety niskowęglowodanowe mają równy wpływ na nasze zdrowie. Duże znaczenie ma też jakość spożywanej żywności. Dieta niskowęglowodanowa oparta na produktach pochodzenia zwierzęcego z dużą zawartością tłuszczów nasyconych może zwiększać oporność na insulinę, która odgrywa kluczową rolę w rozwoju cukrzycy typu 2.
„W zapobieganiu ryzyku wystąpienia cukrzycy typu 2 ilość węglowodanów może nie mieć tak dużego znaczenia, jak jakość białka, tłuszczów i węglowodanów, które spożywamy” – uważa główny autor badania Yeli Wang, pracownik naukowy w dziale żywienia w Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie.