Oczami noworodka: co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia?

pegaz.la 1 rok temu
Zdjęcie: Oczami noworodka: co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia?


W momencie narodzin wzrok jest jednym z najsłabiej rozwiniętych zmysłów małego człowieka. Początkowo każde oko porusza się w innym kierunku. Mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie gałek ocznych są bardzo słabe, w związku z czym trudno im utrzymać oczy równolegle i skoordynować ich poruszanie się. Nowonarodzone dziecko zauważa przedmioty odległe od jego twarzy o około 20-30 cm. Cała reszta otoczenia przypomina świat widziany przez szybę. Nie rozróżnia także kolorów, widzi wszystko w odcieniach szarości. Warto dodać, iż niemowlę lepiej widzi przedmioty znajdujące się na obrzeżach pola widzenia niż to, co znajduje się w jego centrum.

Opisywane ograniczenia widzenia mają swoje uzasadnienie, mianowicie chronią one niemowlę przed nadmiarem bodźców i pozwalają na stopniowe poznawanie świata. W późniejszym czasie – pomiędzy pierwszym a trzecim miesiącem życia – pole widzenia malucha zwiększy się do mniej więcej trzech metrów. Stopniowo, w kolejnych tygodniach życia pojawiają się także nowe umiejętności takie jak:

  • spostrzeganie kształtu,
  • spostrzeganie kolorów i jasności,
  • kontrastowanie elementów z tła.

Aktywność wzrokowa w pierwszych tygodniach życia niemowlaka stymuluje utrzymanie aktywności mózgu na wysokim poziomie. Co za tym idzie, warto pobudzać rozwój wzroku pociechy. Należy robić to z umiarem oraz zdać sobie sprawę z tego, iż nie można przyspieszyć procesu rozwoju wzroku.

Jak stymulować wzrok niemowlęcia?

Najlepszym sposobem na rozwój zmysłu wzroku niemowlaka jest dobór odpowiednich zabawek oraz przedmiotów użytku codziennego – począwszy od tego, w co ubrani są jego opiekunowie. Idealnie sprawdzają się tutaj ubrania, których kolory kontrastują ze sobą, np. jasne i ciemne barwy. Maluchy zwracają uwagę przede wszystkim na proste rysunki z większymi kształtami i wzorami, które mają wyraźnie zaznaczone kontury i są innego koloru niż tło.

Karty oraz książeczki z biało-czarnymi ilustracjami powinno się umieszczać po prawej bądź lewej stronie malucha, nie bezpośrednio nad jego główką. Dodatkowo można w umiarkowanym tempie przybliżać i oddalać karty od twarzy dziecka. Dzięki takim zabawom, można w łatwy sposób zauważyć, jak miesięczne niemowlę skupia wzrok na krawędziach obrazów. Dzięki takim zadaniom dziecko uczy się granic przedmiotów, co przyda się w późniejszym etapie jego życia do chwytania zabawek i zdobywania kolejnych istotnych umiejętności.

Po trzecim miesiącu życia

Około trzeciego miesiąca życia dziecko zaczyna przekręcać głowę za pokazywanym przedmiotem, a także coraz dłużej skupia wzrok na obrazkach gdzie elementy narysowane są gęściej. W tym czasie maluch preferuje kolor czerwony i żółty – wpływają one stymulująco na układ nerwowy.

W kolejnych miesiącach życia dziecka, można kontynuować bądź rozpocząć przygodę z książeczkami o grubych kartonowych stronach. W piątym miesiącu dziecko potrafi trzymać zabawkę w rączkach i jednocześnie skoncentrować uwagę na poruszających się ustach rodzica.

W szóstym bądź siódmym miesiącu z uporem podąża wzrokiem za zabawką, która została zrzucona przez malucha ze stołu bądź krzesełka. Następnie mniej więcej w dziewiątym-dziesiątym miesiącu zaczyna wskazywać palcem przedmiot, który zaginął z pola widzenia.

Pierwszy rok życia dziecka jest bardzo intensywny dla narządu wzroku. Odgrywa on istotną rolę w poznawaniu świata. Aby dziecko zaczęło doskonale dostrzegać otaczającą go rzeczywistość, musi przejść przez proces długotrwałego treningu, który składa się z przeróżnych bodźców wzrokowych dostosowanych do jego możliwości w poszczególnych etapach rozwoju.

ZOBACZ TEŻ: Dieta na dobry wzrok dla mamy i dziecka

Idź do oryginalnego materiału