Miód słynie ze swoich prozdrowotnych adekwatności, nie należy jednak do najtańszych produktów spożywczych. Warto zapłacić za miód, który jest dobrej jakości. Jak jednak rozpoznać prawdziwy miód od sztucznego? Specjaliści podpowiadają, w jaki sposób go odróżnić.
Właściwości naturalnego miodu
Miód naturalny składa się z glukozy i fruktozy, czyli cukrów prostych.Zawiera też wiele cennych dla zdrowia składników mineralnych m.in. wapń, magnez i potas, witaminy z grupy B, witamina C oraz niezwykle istotny dla zdrowia kobiet w ciąży kwas foliowy. Miód ma dobroczynny wpływ na serce, nerwy, mózg oraz trudno gojące się rany. Zwalcza bakterie skuteczniej niż niektóre antybiotyki. Jedzenie miodu jest zalecane w okresach dużego wysiłku fizycznego i umysłowego, chorobach przewlekłych, wyczerpaniu organizmu, niedoborach składników odżywczych. Powinien się pojawić zwłaszcza w diecie dzieci, osób starszych i w okresie przekwitania.
Miód – dodatek ziół
Walory zdrowotne miodu można wzmocnić, dodając do niego zioła i koncentraty ziołowe.
Dodając do miodu aronię, wzmocnimy apetyt i obniżymy ciśnienie krwi.
Miód z pokrzywą poprawi przemianę materii i pracę trzustki.
Miód z melisą uspokoi nasze nerwy,
Dodatek podbiału sprawia, iż miód będzie miał działanie wykrztuśne.
Sztuczny miód
Sztuczny miód produkowany z syropu ziemniaczanego. W procesie produkcji rozkładany jest na cukry proste. Dodatek aromatów i barwników sprawia, iż z wyglądu jest podobny do naturalnego miodu. Niestety, miód sztuczny jest pozbawiony wartości odżywczych i leczniczych, którymi odznacza się miód naturalny.
Jak rozpoznać podrabiany miód?
Aby sprawdzić, czy miód jest prawdziwy, należy słoik z miodem odwrócić do góry dnem i uważnie obserwować jego zawartość. Prawdziwy miód powinien zacząć powoli spływać w dół. Miód podrabiany będzie kapał.
Test zapałki
Kolejnym sposobem na sprawdzenie jakości miodu jest test zapałki. Należy zanurzyć ją w miodzie, a następnie podpalić. o ile miód jest naturalny, przy odpaleniu zapałki pojawi się iskra.