O czym może świadczyć wypadanie rzęs?

swiatsupli.pl 1 rok temu

Wypadanie rzęs jest procesem fizjologicznym, co oznacza, iż jest to zupełnie normalnie. Oczywiście w pewnych ilościach – przy większych sumach śmiało można stwierdzić, ze ma się do czynienia z nadmiernym wypadaniem rzęs. Jak się również okazuje, może on świadczyć o toczących się w organizmie procesach chorobowych. Dlatego też w poniższym artykule zdradzamy, ile rzęs wypada dziennie oraz, co może być przyczyną wypadania rzęs. Zapoznaj się z naszymi poradami i dowiedz, jak sobie z tym poradzić!

Czy wypadanie rzęs jest normalne?

Utrata rzęs jest całkowicie naturalnym zjawiskiem – podobnie jak w przypadku wypadania włosów. Rzęsy rosną, po czym samoistnie wypadają, a cykl ich życia trwa od ok. 6 do 10 tygodni. W ten oto sposób na powiece górnej zwykle znajduje się od 120 do 250 rzęs, podczas gdy na dolnej jest ich od 50 do 150. Warto jednak pamiętać o tym, iż o ile normą jest wypadanie od 1 do 5 rzęs dziennie, o tyle większe ich ilości są niepokojącym objawem choroby, o której istnieniu można choćby nie wiedzieć.

Madaroza, czyli nagłe wypadanie dużych ilości rzęs może być związane zarówno z chorobami ogólnoustrojowymi, jak i przyjętymi dolegliwościami aparatu ochronnego oka lub choroby ogólnoustrojowej. Co więcej, utrata rzęs nie tylko wygląda nieestetycznie, ale i może stać się powodem poważnych problemów z oczami. Zadaniem rzęs jest bowiem ochrona oczu przed brudem i kurzem, które mogą spowodować infekcje oka. Pora więc odpowiedzieć się, dlaczego rzęsy się nie trzymają.

Cynk jest jedną z substancji zapobiegających wypadaniu rzęs. Cynk organiczny od Pharmovit kupisz. TUTAJ.

Co powoduje wypadanie rzęs? Przyczyny

Wypadające rzęsy to problem, który może dotyczyć każdego – bez względu na wiek, płeć, czy prowadzony tryb życia. Dotyka on zarówno dzieci, mężczyzn, jak i kobiet. Wypadanie rzęs często przydarza się kobietom w ciąży, karmiącym piersią, a także i w okresie menopauzy. Przyczyną tego są oczywiście szalejące hormony. To jednak nie jedyny powód wypadania rzęs. Do chorób, które powoduje ten problem, zalicza się m.in.:

  • Zapalenie brzegów powiek – zwłaszcza jeżeli wypadającym rzęsom towarzyszy swędzenie, pieczenie oraz zaczerwienienie oczu. Do zapalenia dochodzi wskutek zatkania gruczołów łojowych, które znajdują się w brzegach powiek. To z kolei może być spowodowane nieumiejętnym malowaniem oczu. Stan zapalny osłabia mieszki włosowe rzęs, co sprzyja nadmiernemu wypadaniu.
  • Trichotillomania – to zaburzenie psychiczne, jakie jest niekontrolowanym nawykiem wyrywania sobie włosów i rzęs. Powodem tego schorzenia jest stres oraz słaba odporność na stresujące sytuacje.
  • Rak skóry – oraz rak brzegu powiek, który może doprowadzić do miejscowego wypadania rzęs. Co więcej, wyniszczająca dla rzęs jest również chemioterapia, która nie tylko zaburza ich wzrost, ale i prowadzi do wypadania. Podobne działanie ma także radioterapia.
  • Alopecia – czyli łysienie plackowate. Choroba ta prowadzi do zanikania mieszków włosowych, czego skutkiem są również wypadające rzęsy. Niestety dolegliwość ta bardzo często jest dziedziczna.
  • Choroby tarczycy – w tym nadczynność oraz niedoczynność tego narządu. Rezultatem szalejących w organizmie hormonów bardzo często jest nadmierne wypadanie rzęs, brwi i włosów.
  • Choroby zapalne – szczególnie przewlekłe takie jak: reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, toczeń rumieniowaty układowy oraz twardzina układowa.

Ponadto problem tracenia rzęs może być również spowodowany dolegliwościami takimi jak: gradówka, jęczmień oka, oczna postać trądziku różowatego, a także i wielu chorób pasożytniczych, bakteryjnych i grzybicznych, które dotyczą oczu. Najczęstszym spotykanym pasożytem, wywołującym tego typu problem jest nużeniec. To jednak jeszcze nie koniec powodów wypadania rzęs. Lista przyczyn jest bowiem znacznie dłuższa.

Biotyna to tzw. witamina piękna. Oprócz zdrowych rzęs zadba też o Twoją skórę, włosy i paznokcie. Biotynę Solgar kupisz TUTAJ.

Wypadanie rzęs – najczęstsza przyczyna

Na szczęście opisane powyżej choroby nie zdarzają się często. Znacznie częściej przyczyną wypadania rzęs są zaniedbania, jakich dopuszcza się człowiek. Mowa tu m.in. o:

  • Stosowaniu niewłaściwych kosmetyków – a także i niezmywania ich z twarzy na noc. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny oczu sprzyja nadmiernemu wypadaniu rzęs.
  • Zbyt częstych zabiegach przedłużania rzęs – co osłabia rzęsy, a bardzo często prowadzi także do ich wypadania wraz ze sztucznymi włoskami. Dlatego też pomiędzy zabiegami zaleca się robić sobie dłuższe przerwy, by dać rzęsom czas na regenerację.
  • Ciągłym używaniu zalotki do rzęs – codzienne stosowanie tego urządzenia sprzyja łamaniu się rzęs, a w efekcie ich utracie.
  • Złej diecie – niedobory żywieniowe prowadzą do osłabienia włosków wraz z ich mieszkami. W dodatku dotyczy to nie tylko rzęs, ale i brwi oraz reszty włosów. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta oraz regularne spożywanie posiłków.
  • Skutkach ubocznych leków – stosowanie niektórych leków, zwłaszcza długotrwałe może skutkować nadmierną utratą rzęs.

Powodem wypadania rzęs może być również alergia, zabiegi chirurgiczne oka, a choćby i noszenie soczewek kontaktowych. Z tego powodu niezwykle ważne jest utrzymanie adekwatnej higieny oka i jego okolic.

Dla pięknych brwi i rzęs ważna jest odpowiednia dawka Omega 3-6-9. Kompleksowy suplement od Now Foods kupisz TUTAJ.

Jak zapobiegać wypadaniu rzęs?

Na szczęście w większości przypadków można zaradzić temu problemowi. Trzeba jedynie w miarę gwałtownie go rozpoznać, a następnie zdusić w zarodku. Cofnięcie zmian wywołanych własnym zaniedbaniem wymaga czasu, ale jak najbardziej jest to możliwe. Wystarczy wyeliminować czynnik osłabiający rzęsy i powodujący ich wypadanie. Dotyczy to m.in. zabiegów kosmetycznych oraz stosowania niewłaściwych kosmetyków. Z kolei w przypadku niedoborów żywnościowych należy skupić się na tym, by dostarczyć organizmowi jak najwięcej mikro- i makroskładników, jakie wpływają na kondycję rzęs. Mowa tu głównie o spożywaniu produktów bogatych w witaminę A ,B, D i E. Równie ważnym elementem diety odbudowującej zniszczone rzęsy jest cynk, biotyna, białko oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

W sytuacji, gdy problem ten spowodowany jest soczewkami, warto natomiast rozważyć wdrożenie trzymiesięcznej kuracji odżywkami przebadanymi okulistycznie i dermatologicznie. Leczenie wypadania rzęs jest znacznie skomplikowane w przypadku wymienionych w artykule chorób. Odbudowanie rzęs wymaga bowiem nie tylko zdrowej diety, czy stosowania preparatów odbudowujących włoski, ale i wdrożenia leczenia. Wyjątek stanowi radio- i chemioterapia, w których przypadku wypadanie rzęs jest następstwem przyjętych leków. Zwykle jednak po zakończeniu terapii i odstawieniu chemii rzęski zaczynają odrastać same.

Idź do oryginalnego materiału