Większość z nas nie zwraca uwagi na różnicę pomiędzy „najlepiej spożyć przed” i „należy spożyć do”. Istnieje grupa produktów, które można spożywać po terminie. Sól, cukier, mąka, makaron, ryż, kawa i herbata nadają się do spożycia choćby rok po przekroczeniu daty ważności. Czekoladę, olej, masło orzechowe i płatki kukurydziane możemy jeść jeszcze przez dwa miesiące po terminie – wskazują specjaliści. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z produktami, na których opakowaniach widnieje napis: „należy spożyć do”. Tych produktów nie należy spożywać po wskazanej dacie. Dotyczy to np. wędlin, mięsa, czy ryb.
Czego nie wolno jeść po upływie terminu ważności?
Jajka
Jajka mają okres przydatności do spożycia od trzech do pięciu tygodni – wskazuje Isabel Maples, rzeczniczka amerykańskiej Akademii Żywienia i Dietetyki. Niedługo po terminie przydatności do spożycia można je jeść, jeżeli były przechowywane w lodówce. Ze względu na ryzyko zakażenia salmonellą należy wyrzucić jajka, które mają pęknięte skorupki.
Jajka na twardo
Jajka na twardo można przechowywać do tygodnia po ugotowaniu. jeżeli choćby pękną podczas gotowania, przez cały czas nadają się do jedzenia.
Sprawdź listę innych produktów