Naturalne sposoby na kolki i zaparcia

portalparentingowy.pl 1 rok temu
Zdjęcie: niemowlę


Pierwsze miesiąca życia dziecka to zarówno piękny, jak i bardzo wymagający czas. Rodzice uczą się funkcjonowania w nowej rzeczywistości i nierzadko mierzą się z różnego rodzaju problemami. Dolegliwości niemowlęce, jakie najczęściej spędzają mamie i tacie sen z powiek, to przede wszystkim kolki i zaparcia. Powodują dyskomfort u maluszka, co w efekcie prowadzi do nieprzespanych nocy oraz stresu.

Czy istnieją jakieś metody na to, aby zminimalizować ryzyko ich nawracania? Co możemy zrobić, kiedy noworodek ma problemy z wypróżnianiem?

Skąd się biorą kolki i zaparcia u noworodków?

„Przyczyna kolek nie jest do końca znana, a niektórzy wręcz twierdzą, iż to mityczna dolegliwość, która po prostu wiąże się z tym, iż mały człowiek nie pozostało do końca przystosowany do życia poza łonem matki. Uporczywe bóle brzuszka oraz powracające zaparcia mogą mieć związek z faktem, iż układ trawienny maleńkiego człowieka wciąż się rozwija” – tłumaczy Wiola Lis, specjalistka z internetowego ekocentrum Arkana Smaku.

Niekiedy kolki i problemy z wypróżnianiem mogą również wskazywać na alergie pokarmowe, a w niektórych, rzadkich przypadkach także różnego rodzaju poważniejsze schorzenia, dlatego w sytuacji, gdy noworodek jest niespokojny oraz rzadko oddaje stolec przez dłuższy okres, powinniśmy udać się z nim do lekarza.

Zanim jednak zaczniemy panikować, należy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, iż płacz i rozdrażnienie wcale nie muszą wskazywać na kolki, a brak kupki przez kilka godzin nie świadczy o zaparciach.

Kiedy można mówić o kolkach i zaparciach u niemowlaka?

Noworodki wcale nie muszą wypróżniać się codziennie, taka sytuacja niekoniecznie zatem wskazuje na zaparcia. Kiedy kupka pojawia się jednak rzadziej niż dwa razy w tygodniu, a dodatkowo dziecko robi ją z trudem i często przy tym jest bardzo nerwowe, wówczas rzeczywiście możemy podejrzewać, iż ma ono problemy.

Uwagę należy także zwrócić na konsystencję stolca. Zbyt twarda kupa także nie jest normalnym zjawiskiem, kiedy więc się pojawi, dziecko może mieć problemy z tym, aby ją zrobić.

„W przypadku kolek maluszek będzie miewać trudne do opanowania napady płaczu, najczęściej o podobnych porach. W takich sytuacjach oddaje on także gazy i ma twardy oraz napięty brzuszek” – wyjaśnia specjalistka z ekologicznego centrum Arkana Smaku.

Jak domowymi sposobami pomóc dziecku przy zaparciach i kolkach?

Co możemy zrobić, aby nieco ulżyć maleństwu, które wyraźnie cierpi z powodu bólu brzuszka?

Kolki i zaparcia to niezwykle stresujące dolegliwości, jednak powinniśmy pamiętać, żeby w żaden sposób się za nie nie obwiniać. Domowe sposoby powinny przynieść dziecku ukojenie, jednak o ile tak się nie stanie, dobrze jest zasięgnąć porady pediatry, gdyż może się okazać, iż wszystkiemu winna jest alergia pokarmowa, a po modyfikacji diety karmiącej mamy lub diety starszego niemowlaka wszystko wróci do normy.

Idź do oryginalnego materiału