Masaż gorącymi kamieniami to niezwykle przyjemny zabieg stosowany zarówno w celach relaksacyjnych, jak i leczniczych. Ten rodzaj masażu wywodzi się z kultury Indii oraz Chin, gdzie głównym celem zabiegu było wyrównanie energii przepływającej przez ciało. Dzisiaj stosuje się go w celu rozluźnienia mięśni, poprawy krążenia oraz uzyskania stanu głębokiego odprężenia i relaksu.
Czym są kamienie bazaltowe?
Do wykonania tego zabiegu najczęściej używa się bazaltowych kamieni do masażu. Są to specjalnie wyszlifowane, gładkie kamienie pozbawione porów z wysokim czynnikiem magazynowania ciepła. Te cechy sprawiają, iż są one przyjemne w dotyku, łatwe do czyszczenia i dezynfekcji oraz wygodne w użyciu.
Podstawowy zestaw bazaltowych kamieni do masażu zawiera 45 elementów. Różne wielkości i kształty kamieni sprawiają, iż można je dopasować do każdego obszaru ciała:
- 1x płaski, super duży (11,7 x 7,7 x 2,7cm) – na brzuch i kość krzyżową,
- 10x płaskie, duże (7,7 x 5,7 x 2,7cm) – na pośladki, uda, biodra,
- 14x płaskie, średnie (6,7 x 4,7 x 1,7cm) – na ramiona, stopy, łydki,
- 6x płaskie, małe (3,8 x 2,8 x 1,7cm) – na czoło, głowę, potylicę,
- 2x eliptyczne, małe (3,9 x 2,8 x 1,7cm) – na twarz i oczy,
- 2x kształt walca (8,0 x 2,8 x 1,8cm) – do ucisku punktowego, na szyję, pośladki,
- 8x małe (3,7 x 2,7 x 0,8cm) – na stopy, dłonie, między palce,
- 2x płaskie, małe z marmuru białego (4,2 x 3,2 x 0,7cm) – do zimnego masażu.
Pełny, bardziej rozbudowany zestaw kamieni do masażu składa się z 64 elementów. Oprócz kamieni bazaltowych (57 szt.) zawiera również 7 szt. różnobarwnych kamieni jadeitowych, które wykorzystuje się do terapii punktów energetycznych w ciele. Kamienie te ułożone w odpowiednich miejscach pomagają przywrócić ciału równowagę i wewnętrzny spokój:
- niebieski – lapis lazuli – na kości ogonowej,
- brązowy – tygrysie oko – na brzuchu,
- zielony – awenturyn – na klatce piersiowej,
- czerwony – agat – na podbrzuszu,
- fioletowy – ametyst – na czole,
- biały – biały jadeit – między brwiami,
- różowy – kwarc – na klatce piersiowej.
Na czym polega masaż gorącymi kamieniami? Przewodnik krok po kroku
Masaż gorącymi kamieniami ma na celu rozgrzanie całego ciała, w szczególności obszarów, w których pojawia się napięcie czy ból. Dzięki temu rozszerzają się naczynia krwionośne poprawiając cyrkulację krwi, zmniejsza się napięcie mięśni i dolegliwości bólowe stawów. Przegrzanie ciała działa wyciszająco i relaksacyjnie.
Pomieszczenie, w którym odbywa się zabieg powinno być dobrze ogrzane, żeby ciało i kamienie nie traciły zbyt gwałtownie nagromadzonego ciepła. Kamienie do masażu muszą być odpowiednio przygotowane – umyte, zdezynfekowane, natłuszczone i podgrzane do temperatury ok. 50 st. Celsjusza.
Masaż wykonuje się najpierw z przodu, później z tyłu ciała. Terapeuta stopniowo rozgrzewa ciało wykonując delikatne ruchy głaskania, rozcierania i ugniatania przy użyciu oliwki lub olejku (zgodnie z zasadami masażu relaksacyjnego). Następnie te same ruchy wykonuje przy użyciu gorących kamieni o odpowiednim rozmiarze. Ruchy powinny być powolne i spokojne, a nacisk dostosowany do okolicy i odczuć osoby masowanej. Kiedy kamienie wytracą temperaturę zamienia się je na nowe, wyjęte z podgrzewacza. Kolejnym krokiem jest odkładanie kamieni w konkretnie miejsca na ciele zgodnie z mapą punktów energetycznych. Cały masaż powinien trwać od 60 do 90 minut.
Podgrzewacz do kamieni jako uzupełnienie zestawu
Niezbędny do wykonywania masażu gorącymi kamieniami jest odpowiedni podgrzewacz do kamieni. Klasyczny podgrzewacz jest wykonany ze stali nierdzewnej, która gwałtownie się nagrzewa i oddaje ciepło do wody. Przed włączeniem urządzenia należy wyłożyć jego dno małym ręcznikiem i ułożyć kamienie według ich wielkości. Całość zalewa się wodą tak, aby całe kamienie znajdowały się pod wodą. Należy pamiętać ze podczas zabiegu część wody może wyparować, a po wyjęciu kilku kamieni obniży się jej poziom. adekwatnie podgrzane kamienie powinny mieć temperaturę między 45 a 55 st. Celsjusza (w odczuciu mocno ciepłe, nie mogą parzyć).
Masaż gorącymi kamieniami – dla kogo?
Masaż gorącymi kamieniami jest idealnym sposobem na relaks i odpoczynek po ciężkim dniu. Świetnie sprawdza się u osób, które zmagają się z przewlekłym stresem, bezsennością, chronicznym zmęczeniem i napięciowymi bólami głowy. Ponadto przynosi ulgę pacjentom z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, chorobami zwyrodnieniowymi stawów, spastycznością czy zapaleniem nerwów obwodowych (np. rwa kulszowa). Dzięki poprawie krążenia i trofiki tkanek poleca się ten zabieg również dla osób walczących z cellulitem, zmniejszoną jędrnością skóry i słabą przemianą materii.
Masaż gorącymi kamieniami nie jest wskazany dla osób z zaburzeniami czucia, żylakami, nieuregulowanym nadciśnieniem tętniczym, gorączką, przy ostrych stanach zapalnych czy nowotworach. Nie powinno się go wykonywać także u kobiet podczas menstruacji i ciąży. Jak dla większości masaży przeciwwskazaniem są otwarte rany, wysypka i zakaźne choroby skóry.
Bibliografia:
- Leszczyński B., Masaż kamieniami, Wydawnictwo Ośrodek Doskonalenia Masażu, 2014.