Historyczna zmiana w polskim systemie zabezpieczenia społecznego wprowadza nowe rozwiązanie dla osób, które utraciły współmałżonka. Od lipca 2025 roku wdowy i wdowcy będą mogli łączyć własne świadczenia emerytalne z częścią świadczenia po zmarłym małżonku. To przełomowe rozwiązanie początkowo umożliwi otrzymywanie dodatkowych 15% świadczenia, a od 2027 roku kwota ta wzrośnie do 25%.
Fot. DALL·E 3 / Warszawa w Pigułce
Wprowadzane zmiany wymagają spełnienia konkretnych warunków. Uprawnione osoby muszą osiągnąć wiek emerytalny, pozostawać w związku małżeńskim do momentu śmierci współmałżonka, a prawo do renty rodzinnej musiało zostać nabyte nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Istotnym ograniczeniem jest również górny limit łącznej kwoty świadczeń, ustalony na poziomie trzykrotności minimalnej emerytury.
Proces wdrażania nowego systemu rozpocznie się od możliwości składania wniosków już od stycznia 2025 roku, jednak pierwsze wypłaty ruszą dopiero w lipcu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował specjalną ankietę online, dzięki której zainteresowani mogą już teraz sprawdzić, czy spełniają warunki do otrzymania świadczenia.
- Wprowadzenie renty wdowiej może fundamentalnie zmienić sytuację życiową osób owdowiałych w Polsce. Dotychczas wiele osób po stracie współmałżonka doświadczało drastycznego pogorszenia sytuacji finansowej, często zmuszającego do radykalnego obniżenia standardu życia. Nowe rozwiązanie może pomóc w utrzymaniu dotychczasowego poziomu życia i zapobiec popadaniu w ubóstwo.
- Nowy system może również wpłynąć na decyzje życiowe osób owdowiałych. w tej chwili wiele osób, szczególnie w starszym wieku, decyduje się na ponowne małżeństwo z przyczyn ekonomicznych. Wprowadzenie renty wdowiej może dać im większą swobodę w podejmowaniu takich decyzji, kierując się wyłącznie względami emocjonalnymi, a nie finansowymi.
- Reforma może przyczynić się do zwiększenia niezależności osób owdowiałych od wsparcia rodziny. Dotychczas wiele osób po stracie współmałżonka było zmuszonych do zamieszkania z dziećmi lub innymi krewnymi ze względów finansowych. Dzięki rencie wdowiej więcej osób będzie mogło zachować samodzielność mieszkaniową i życiową.
- Warto również zauważyć potencjalny wpływ na aktywność społeczną osób owdowiałych. Lepsza sytuacja finansowa może umożliwić im większe uczestnictwo w życiu kulturalnym, edukacyjnym i rekreacyjnym, co może pozytywnie wpłynąć na ich dobrostan psychiczny i fizyczny, a także przeciwdziałać izolacji społecznej często dotykającej osoby po stracie współmałżonka.