Z tegorocznego badania sieci klinik stomatologicznych Delta Dental, zatytułowanego „Raport na temat zdrowia jamy ustnej kobiet w starszym wieku oraz menopauzy: Przełamywanie stygmatyzacji” wynika, iż aż 84% kobiet w wieku 50 lat i starszych nie jest świadomych związku, jaki zachodzi między menopauzą ze zdrowiem jamy ustnej.
W badaniu wykazano, iż zdecydowana większość pań, które przekroczyły 50. rok życia, nie ma wiedzy o tym, iż pewne objawy występujące w jamie ustnej oraz dyskomfort odczuwany w tej okolicy, może być związany z menopauzą.
Tylko 2% pacjentek rozmawia z dentystą o objawach menopauzy
Badanie pt. „Senior Oral Health and Menopause Report: Breaking the Stigma” dowiodło, iż większość kobiet w okresie menopauzy nie ma świadomości, iż stomatolog może pomóc im w leczeniu symptomów związanych z menopauzą. Chociaż 70% pań w wieku 50+ stwierdziło, iż od początku objawów menopauzy doświadczyło co najmniej jednego objawu w zakresie zdrowia jamy ustnej, tylko 2% rozmawiało o swoich obawach z lekarzem dentystą, a 1% ze swoją higienistką stomatologiczną.
– Ponieważ menopauza to od dawna temat stygmatyzujący, a związane z nią objawy są często pomijane lub choćby ignorowane, uzyskane wyniki są brutalne, ale nie zaskakujące. Pomimo luk w wiedzy ujawnionych w tym badaniu, klimat wokół zagadnienia menopauzy zaczyna się zmieniać, a kobiety chcę walczyć z tym stygmatem – powiedziała Sarah Chavarria, prezes Delta Dental.
Pomijany związek między menopauzą a zdrowiem jamy ustnej
Spośród 1061 ankietowanych Amerykanek, które przechodziły menopauzę, 70% potwierdziło, iż zauważyło u siebie co najmniej jeden z objawów dotyczących zdrowia jamy ustnej, takich jak: suchość jamy ustnej (39%), cofanie się linii dziąseł (30%), nadwrażliwość lub ból zębów (28%), próchnica zębów (20%), krwawiące dziąsła (16%), zmieniony smak (13%), zmniejszona produkcja śliny (13%), pieczenie języka (5%).
Pomimo doświadczania tych objawów, większość kobiet nie wiązała ich ze zmianami hormonalnymi. Chociaż 39% ankietowanych potwierdziło, iż doświadczyło kserostomii, 77% nie było świadomych tego, iż suchość w ustach może być powiązana z menopauzą. Brak świadomości był jeszcze wyższy w przypadku innych objawów:
– zmniejszona produkcja śliny (90% nieświadomych związku z menopauzą),
– częstsze występowanie próchnicy zębów (88%),
– wyższe ryzyko chorób dziąseł (87%),
– obniżona gęstość kości szczęki (87%),
– utrata zębów (85%),
– cofająca się linia dziąseł (83%).
Świadomość przekłada się na działania
Badanie Delta Dental wykazało również, iż prawie połowa kobiet w wieku 50+ jest bardzo lub przynajmniej umiarkowanie zainteresowana tym, żeby dowiedzieć się więcej na temat wpływu menopauzy i zmian hormonalnych na zdrowie jamy ustnej. Obiecujące jest to, iż po zapoznaniu się ze związkiem między menopauzą a higieną jamy ustnej, respondentki potwierdziły gotowość do wprowadzenia zmian w swoim życiu, mających na celu poprawę zdrowia jamy ustnej. Aż 77% badanych pań potwierdziło, iż priorytetem będzie dla nich kolejna wizyta u dentysty i/lub wizyta higienizacyjna, a 43% kobiet w wieku 50 lat i starszych zadeklarowało, iż więcej czasu będzie poświęcać codziennej higienie jamy ustnej.
Dentyści mogą edukować pacjentki po 50. roku życia
Wyniki badania wykazały też, iż lekarze dentyści i higienistki stomatologiczne są głównym, ale nie dość dobrze niewykorzystanym źródłem informacji dla amerykańskich kobiet w zakresie menopauzy. Natomiast jeżeli chodzi o to, gdzie kobiety z grupy 50+ mogą dowiedzieć się więcej o menopauzie i jej symptomach:
– 84% respondentek uważa, iż dostępnych powinno być więcej informacji na temat związku, jaki zachodzi między menopauzą a ogólnym stanem zdrowia,
– 39% pań twierdzi, iż jednostki opieki zdrowotnej powinny robić więcej, aby zachęcać kobiety do zadawania pytań na temat menopauzy,
– tylko 26% pań szuka u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej informacji na temat problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej, które wynikają z menopauzy,
– także 26% uczestniczek badania szuka takich informacji w Internecie.
– Moją uwagę zwróciło to, jak kilka kobiet w okresie menopauzy pytało lekarza o jej objawy dotyczące stanu jamy ustnej. To luka w opiece zdrowotnej, która może mieć poważne konsekwencje. Ślina jest naturalnym buforem jamy ustnej, a jej mniejsza ilość oznacza gorszą ochronę przed suchością w jamie ustnej, która jest przyczyną wszystkich innych objawów dotyczących zdrowia jamy ustnej związanych z menopauzą, takich jak pieczenie języka, większa podatność na próchnicę zębów i zaburzenia smaku – powiedziała dr Jessica Buehler, dyrektor ds. stomatologicznych w Delta Dental.
Doktor Buehler zachęca kobiety w okresie przedmenopauzalnym, okołomenopauzalnym, po menopauzie lub w jej trakcie, aby zwracały uwagę swojego dentysty lub higienistki stomatologicznej na pojawiające się zmiany w stanie zdrowia jamy ustnej. Otwarte rozmowy z dentystą na temat ogólnego stanu zdrowia i potencjalnego początku menopauzy pomogą lekarzowi przygotować adekwatne zalecenia dotyczące leczenia.
– Jeżeli jednak czujesz się niekomfortowo, rozmawiając ze swoim stomatologiem na temat menopauzy, po prostu opowiedz mu o objawach dotyczących zdrowia jamy ustnej, których doświadczasz – zasugerowała dr Jessica Buehler.
T.H.
Źródła: https://www.dentistrytoday.com/84-of-women-50-and-older-unaware-of-menopause-oral-health-connection/